Σώθηκε η Δόξα Δράμας, υποβιβάστηκε ο Καραισκάκης

Η Δόξα Δράμας νίκησε εκτός έδρας με ανατροπή 1-2 την Παναχαϊκή στην Αγυιά, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Σούπερ Λιγκ 2, με τους Μαυραετούς να πανηγυρίζουν την παραμονή τους στην κατηγορία.
Η ομάδα της Πάτρας μπήκε μπροστά στο σκορ στο 17’, όταν ο Μπρους με δυνατό σουτ, μετά από κόρνερ του Μπάτροβιτς έκανε το 1-0. Η απάντηση της Δόξας για το 1-1 ήρθε στο 33’, με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Μαυριά. Ο Μουστακόπουλος είχε ανατρέψει εντός περιοχής τον Κουτσιανικούλη, με τον κ. Τσαμούρη να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Μαυριάς ανέλαβε την εκτέλεση και νίκησε τον Κολοβούρη.
Η Δόξα κατάφερε στο δεύτερο ημίχρονο να πετύχει ένα ακόμα γκολ. Στο 57’ ο Κόντος με κεφαλιά έγραψε το 1-2 μετά από ασίστ του Κουτσιανικούλη.
Σκόρερ: Μπρους (17’), Μαυριάς (33’ πεν.), Κόντος (57’)
Συνθέσεις:
ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Καραπίτσος): Κολοβούρης, Μπελεζάκης, Λαρέα, Μουστακόπουλος (65’ Γιούσης), Μασούρας, Τσερούτι, Μπρους, Παπαδόπουλος (80’ Σταμόπουλος), Σκεπετάρης, Μπάτροβιτς (46’ Κόκας), Κουσκουνάς.
ΔΟΞΑ ΔΡΑΜΑΣ (Βασιλακάκης): Στεφανάκος, Παρασκευάς (75’ Μπελεβώνης), Μπολάκης, Άντερσον, Αγιώτης, Αγγελόπουλος (67’ Μαρινάκης), Χάμοντ, Μενσά (85’ Παπαϊωάννου), Μαυριάς, Κουτσιανικούλης, Κόντος (85’ Μπαράνκο)
Διαιτητής: Τσαμούρης (Πειραιά)
Βοηθοί: Βεργέτης (Αργολίδας), Νιδριώτης (Αθηνών)
4ος: Λεμπέσης (Πειραιά)

Υποβιβάστηκε ο Καραισκάκης

Ο ΟΦΙ έφυγε με την νίκη από την Άρτα επικρατώντας του Καραϊσκάκη με 0-3, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής των πλέι άουτ της Σούπερ Λιγκ 2. Ο σύλλογος της Άρτας τερμάτισε την 11η θέση της βαθμολογίας και υποβιβάζεται.
Η ομάδα του Λασιθίου πήρε προβάδισμα στο σκορ (0-1) στο 32’ όταν μετά από κόρνερ του Χιντζίδη, ο Γκίνη με κεφαλιά έγραψε το 0-1. Τέσσερα λεπτά μετά και συγκεκριμένα στο 36’ ο ΟΦΙ έκανε το 0-2 με κεφαλιά του Κούστα, μετά από σέντρα του Φουάση. Το τελικό 0-3 για τον ΟΦΙ γράφτηκε στο 61’, όταν ο Τσιλιγγίρης έστειλε την μπάλα στα δίχτυα των Αρτινών, μετά από εξαιρετικό γύρισμα του Φουάση.
Το φιλμ του αγώνα:
6’ Δοκάρι για τον ΟΦΙ! Φοβερό φάουλ του Χιντζίδη, με τα ακροδάχτυλα στο οριζόντιο δοκάρι ο Χουάντερσον!
12’ Καλό σουτ του Κούστα από επίκαιρη θέση άουτ.
30’ Κόρνερ του Χιντζίδη στο δεύτερο δοκάρι, άστοχη έξοδος του Χουάντερσον, ο Γκίνη παίρνει την κεφαλιά, σώζει σωτήρια σε κενή εστία ο Μπεκατώρος!
32’ ΓΚΟΛ για τον ΟΦΙ 0-1. Κόρνερ Χιντζίδη, κεφαλιά του Γκίνη από κοντά στα δίχτυα.
36’ ΓΚΟΛ για τον ΟΦΙ 0-2. Σέντρα από αριστερά του Φουάση, κεφαλιά του Κούστα στα δίχτυα.
39’ Κεφαλιά από κοντά Ρούνεϊ άουτ.
40’ Σέντρα Μπεκατώρου, κεφαλιά προς τα πίσω του Κούστα, σπουδαία απόκρουση του Μανουσάκη σε κόρνερ.
45’ Μεγάλη ευκαιρία για ΟΦΙ, σουτ του Λεμονή από το ημικύκλιο της περιοχή μόλις άουτ.
45+1’ γύρισμα Κορέλα, πέφτει σωτήρια και μπλοκάρει ο Μανουσάκης.
61’ ΓΚΟΛ για τον ΟΦΙ 0-3. Ο Τσιλιγγίρης βρέθηκε στην επίθεση από εξαιρετικό γύρισμα του Φουάση, από αριστερά με πλασέ και ο νεαρός έκανε το 0-3.
Σκόρερ: Γκίνη (32’), Κούστα (36’), Τσιλιγγίρης (61’)
Συνθέσεις:
ΑΕ Καραϊσκάκης (Μάγγος): Χουάντερσον, Τάμπας, Μπεκατώρος (46’ Ρουμπαγκούκα), Φαν Ίπερεν, Χατζηδίμπας, Λόβριτς (82’ Γαλεάδης), Μπρέμπος, Ναζίμ, Δούμτσιος (72’ Τσούτσης), Κορέλας (46’ Λουίς Φελίπε), Ρούνεϊ (72’ Μαύρου)
ΟΦ Ιεράπετρας (Καβακάς): Μανουσάκης, Καψάλης (71’ Πριόνας), Χιντζίδης, Σμίλτος, Ζήσης, Λεμονής (86’ Κοτόπουλος), Φουάσης (86’ Παπαδάκης), Γκίνη, Κούστα (71’ Ντάλα Κόστα), Ντούνης (60’ Τσιλιγγίρης), Βουό.

Διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθηνών)
Βοηθοί: Αναστασιάδης (Σερρών), Δέτση (Αθηνών)
4ος: Τσουκαλάς (Αθηνών)

ΤΑ ΑΠΟΤΕΛΕΣΜΑΤΑ
ΑΟ Τρίκαλα-Απόλλων Λάρισας 3-1 (39΄ Σταματής, 44′ πεν.Ριζογιάννης πεν, 78′ Ευθυμίου- 42′ Τασιούλης)
Παναχαϊκή-Δόξα Δράμας 1-2 (17′ Μπρους- 32′ πεν. Μαυριάς, 57′ Κόντος)
Καραϊσκάκης-Ιεράπετρα 0-3 (31′ Γκίνη, 36′ Κούστα, 60′ Τσιλιγγίρης)