Πρώτη ήττα για την Trikala F.B.A έπειτα από συγκλονιστικό ντέρμπι στην Καρδίτσα(PICS)

‘Eπειτα από ένα συγκλονιστικό σε εξέλιξη ντέρμπι για την 4η αγωνιστική της Α2′ ΕΣΚΑΘ η Τrikala F.B.A γνώρισε την πρώτη της ήττα στο πρωτάθλημα από τον Ακαδημία Καλαθοσφαίρισης Καρδίτσας με σκορ 83-76.

To παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο νέο κλειστό γυμναστήριο της γειτονικής πόλης.

Η Τρικαλινή ομάδα παρά το ότι από το 5′ αγωνίστηκε χωρίς τον ηγέτη της, Γιώργο Φούντα που αποχώρησε λόγω τραυματισμού, κατάφερε να πάρει προβάδισμα 15 στο Α’ ημίχρονο.

Οι παίκτες του Ν. Κακλαμάνου όχι μόνο γύρισαν από το -15 (27-42) του πρώτου ημιχρόνου , αλλά ολοκλήρωσαν τον αγώνα και με μια διαφορά 7 (83-76) πόντων υπέρ τους και πλέον είναι η μοναδικη αήττητη ομαδα στον δεύτερο όμιλο της Α2 ΕΣΚΑΘ.

Ωστόσο, σεε φάσεις σημαντικές για το παιχνίδι κάποιες αποφάσεις της διαιτησίας στο τελευταίο δεκάλεπτο φαίνεται πως καθόρισαν το αποτέλεσμα και την διαφορά

Φούλης Φούντας και Μπουντούρης ξεχώρισαν από τους φιλοξενούμενους σημειώνοντας από 17 πόντους έκαστος.

Στην Τρίκαλα F.B.A αφήνουν το συγκεκριμένο ματς και κοιτάζουν τη συνέχεια.

K.B.A. – Ακαδημία Φούντας 83-76
Δεκάλεπτα: 16-18, 27-42, 53-61, 83-76
Διαιτητές: Γκέκας – Θανάσουλας
Ακαδημία Καρδίτσας : (Ν. Κακλαμάνος): Μόσορας 33 (2), Κουτριός 19, Κωστής 7, Γ. Τσούκας 16, Τσέγκος 2, Τσομπάνης 1, Κατσαρός 5, Κοβάτσεφ, Σιώλος, Γ. Παπαστάθης, Φαντέλας, Πρέπας.
Τρίκαλα 14:(Φούντας Γ.) Μπουντούρης 17, Φ. Φούντας 17 (2), Νικολούσιος 7 (1), Γ. Φούντας 2, Αναγνωστόπουλος 2, Κ. Αντωνίου 5 (1), Μπαρέκας 2, Γεωργίου 2, Χρηστάκος 15, Μπαϊρακτάρης 7 (1), Σκουλής, Αργυρόπουλος.