Πρώην του ΑΟΤ καθάρισε για τον ΠΑΟΚ Β’ στο ντέρμπι με τον Ολυμπιακό Β’

Ο ΠΑΟΚ Β’ υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε τον Ολυμπιακό Β’ με 1-0, με αποτέλεσμα να ανέβει στους 22 πόντους (7η θέση), ενώ οι ερυθρόλευκοι παρέμειναν σους 25 πόντους (5η θέση).

Σκόρερ για το Δικέφαλο του Βορρά ο Πανίδης, που ως γνωστόν πέρυσι αγωνίστηκε ως δανεικός στον ΑΟ Τρίκαλα, έχοντας πολύ καλή παρουσία.

Aπό τα πρώτα λεπτά έγινα ένα πολύ δυνατό το παιχνίδι, με πολλές μονομαχίες. Οι “ασπρόμαυροι” απείλησαν με το πολύ καλό σουτ του Τσαούση στο 18′ λεπτό, με το παιχνίδι να αποκτά γρήγορο ρυθμό. Στο 21′ λεπτό, ο ΠΑΟΚ Β απείλησε με τον Τάχατο, ο οποίος όποιον βρήκε μπροστά του από τα δεξιά, έκανε το γύρισμα αλλά ο Τσαούσης και Φασίδης δεν κατάφεραν να σκοράρουν. Αμέσως μετά, οι ερυθρόλευκοι πέρασαν στην αντεπίθεση, με τον Τσέλιο να βγαίνει τετ α τετ με τον Ταλιχμανίδη, αλλά ο τερματοφύλακας του ΠΑΟΚ Β έκανε διπλή απόκρουση κρατώντας το μηδέν για την ομάδα του. Ο ρυθμός παρέμεινε υψηλός και στα επόμενα λεπτά, με τις δύο ομάδες να μην κάνουν μεγάλες ευκαιρίες, με το σκορ του ημιχρόνου να παραμένει στο 0-0.

Οι ερυθρόλευκοι μπήκαν καλύτερα στα πρώτα λεπτά, με τον Τάχατο να σώνει στα πρώτα λεπτά τον ΠΑΟΚ Β΄ από επικίνδυνη φάση. Στο 49′ λεπτό, οι “ασπρόμαυροι” είχαν ευκαιρία με την κεφαλιά του Τσαούση, ενώ στο 53′ λεπτό, έκανε καλή φάση ο Πανίδης. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ στο 62′ λεπτό με τον Πανίδη και έκαναν το 1-0. Η ένταση έπεσε στα επόμενα λεπτά, με τους Θεσσαλονικείς να έχουν μια καλή ευκαιρία με τον Σαλαμούρα, ο οποίοςβγήκε στην πλάτη της άμυνας του Ολυμπιακού Β’ αλλά το πλασέ μάζεψε εύκολα ο τερματοφύλακς Καραργύργης. Πολλές κάρτες στα τελευταία λεπτά, με τον ρυθμό του παιχνιδιού να πέφτει και με τον ΠΑΟΚ Β’ να επικρατεί του Ολυμπιακού Β’ με 1-0.

ΠΑΟΚ Β (Πάμπλο Γκαρσία): Ταλιχμανίδης, Αποστολόπουλος, Τάχατος, Κουλιεράκης, Παναγιώτου, Γιαξής, Σαλαμούρας, Φασίδης, Τσαούσης, Τζίμας, Πανίδης.

Oλυμπιακός Β (Άριελ Ιμπαγάσα): Καραργύρης, Αποστολόπουλος, Ξενιτίδης, Καρμπόβνικ, Μπαγκαλιάνης, Τσέλιος, Καλογερόπουλος, Μαρίνος, Ντόι, Σουρλής, Πινακάς.