‘Ηττα για το Διγενή σε δυνατό φιλικό από τον Ηρακλή Λάρισας

Ο Διγενής Νεοχωρίου πιστοποίησε και σήμερα ότι βρίσκεται σε αγωνιστική άνοδο, στη φιλική ήττα με σκορ 2-1 από τον Ηρακλή Λάρισας , στο γήπεδο Κοιλάδας.

‘Εγινε ένα δυνατό παιχνίδι, που θύμισε περισσότερο αναμέτρηση πρωταθλήματος, ενώ δεν έλειψαν στον αγωνιστικό χώρο οι αψιμαχίες μεταξύ ποδοσφαιριστών.

Ο Ηρακλής Λάρισας, που χθες έδωσε και άλλο φιλικό κόντρα στην Ελασσόνα χρησιμοποίησε ως επί το πλείστον νεαρούς ποδοσφαιριστές, αλλά και κάποιους από τους θεωρητικά βασικούς.

Ο Διγενής παρουσιάστηκε με σημαντικές ελλείψεις, αλλά ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έπαιξε ωραίο ποδόσφαιρο και πέρα από το τέρμα που σημείωσε και είχε και κάποιες ακόμη καλές στιγμές στο ματς.

Στην επανάληψη έγιναν πολλές αλλαγές ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, η απόδοση των γηπεδούχων ανέβηκε για να φτάσουν τελικά στην επικράτηση με σκορ 2-1.

Να σημειωθεί ότι άνθρωποι του Διγενή αμφισβήτησαν έντονα το πέναλτι που δόθηκε στον Ηρακλή και στο φινάλε τα έψαλλαν στη διαιτητική τριπλέτα.

Το παιχνίδι παρακολούθησε αρκετός κόσμους με την θερμοκρασία να είναι σε ιδιαίτερα υψηλά επίπεδα για την εποχή.

Αξίζει ακόμη να σημειωθεί η αρτιότατη οργάνωση της ομάδας του Ηρακλή Λάρισας, που εμφανίζεται πανέτοιμος για την παρθενική συμμετοχή-πρόκληση στο πρωτάθλημα της SL2.

Στο 16’ ο Παναγιώτου για τον Διγενή άνοιξε το σκορ μέσα στην μικρή περιοχή με σουτ (0-1).

Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 53’ ο Ηρακλής κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Κουτζαηλία Γ. από τον Τσιγαρίδα και ο Χριστίδης ευστόχησε για το 1-1.

Στο 80’ ο Μπάντροβιτς που πήρε χρόνο συμμετοχής, έκανε το τελικό 2-1 με πολύ ωραίο σουτ από πάσα του Χριστίδη.

Οι νικητές είχαν και άλλες καλές στιγμές, κυρίως με τον Μάντικα (9’, 78’).

Ηρακλής Λάρισας (Παναγιώτης Διλμπέρης – Χρήστος Χατζηλιάδης): Παπαγιάννης, Αγγελούλης, Δοδοντσάκης, Καμπέρης, Ευθυμιάδης, Κουτζαηλίας Κ., Κουτζαηλίας Γ., Γαργάλας, Σούμπασης, Χριστίδης, Μάντικας.

Έπαιξαν και οι: Λαγωνίδης, Μπάντροβιτς, Ντάτσι, Παυλίδης, Μεσσής, Ράμα, Πατσιατζής, Αναγνώστου.

Διγενής Νεοχωρίου (Βαγγέλης Μπρισίμης): Κουτσόπουλος, Μετούσι, Τσιγαρίδας, Σταμέκος, Μυλερός, Δραγατσίκης, Μαχαίρας, Καλτσάς, Γόρδιος, Παναγιώτου, Βασιλείου.

Έπαιξαν και οι: Καταρέλος, Μαλάκος, Κουρκουλιώτης, Κακαδιάρης, Βαρναβίδης, Παπαπούλιος, Κλεάνθους.

Διαιτητική τριπλέτα: Δεληγιάννη, Καραμαγκιόλας, Μπαλτζής.