Trikalascore

Πήρε το γειτονικό ντέρμπι με τη Λυγαριά ο Πορταικός

Ποδαρικό με το «δεξί» έκρυβε η πρεμιέρα για την ομάδα του Πορταϊκού, η οποία επιβλήθηκε με τελικό σκορ: 1-0 την σκληροτράχηλη «συνδημότισσα» Λυγαριά.

Ένα ματς πρεμιέρας που στις πλείστες των περιπτώσεων όλες οι ομάδες είναι κουμπωμένες, ιδιαίτερα μάλιστα φέτος με τις αναβολές του πρωταθλήματος λόγω covid 19, είναι και κάπως αποσυντονισμένες, το πρώτο ημίχρονο σήμερα εκτός από μια μη ουσιαστική κινητικότητα των γηπεδούχων & το πολύ ωραίο γκολ του Αχ. Πανάγου στο 23′, που αποδείχτηκε «χρυσός» για την ομάδα της Πύλης, δεν είχε να επιδείξει κάτι αξιόλογο, καθώς & οι δύο αντίπαλοι πρόσεχαν πρωτίστως τα νότα τους, αφήνοντας σε δεύτερη μοίρα το θέαμα…

Στο δεύτερο ημίχρονο τα πράγματα άλλαξαν προς το καλύτερο, καθώς & οι δύο αντίπαλοι έδωσαν έναν κάποιο ρυθμό στο παιχνίδι τους με τους παίχτες του Πορταϊκού να έχουν την πρωτοβουλία των κινήσεων & να είναι πιο σίγουροι για τις επιλογές τους, θέλοντας να πετύχουν ένα δεύτερο γκολ για να σιγουρέψουν τη νίκη τους, με τους φιλοξενούμενους από την άλλη να δείχνουν ότι προσπαθούν να κυνηγούν την ισοφάριση, μάταια όμως καθώς σήμερα έδειξαν να είναι μακράν του καλού τους εαυτού σε σχέση με την απόδοσή τους στα παιχνίδια προετοιμασίας.