Nίκη για τον Πύργο απέναντι στην Κρύα Βρύση

Σε παιχνίδι που έγινε σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο του Πύργου για την 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας ανάμεσα στον τοπική ομάδα και την Κρύα Βρύση βρήκε νικητές του γηπεδούχους με 2-1.

Το sportskalampaka ταξίδεψε ως το γήπεδο του Πύργου κι έχει τις λεπτομέρειες του παιχνιδιού.

Το παιχνίδι ήταν αρκετά καλό σε γενικές γραμμές με τις δύο ομάδες να προσπαθούν αρκετά ώστε να φτάσουν στην επιτυχία.

Στο πρώτο ημίχρονο ο Πύργος ήταν αρκετά ανώτερος και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ με 2-0.

Στην επανάληψη η Κρύα Βρύση ισορρόπησε το παιχνίδι με τους γηπεδούχους όμως να κρατάνε εύκολα το 2-0 μέχρι το 80′.

Οι φιλοξενούμενοι στα τελευταία λεπτά πίεσαν και είχαν δύο καλές ευκαιρίες, ενώ εντέλει μείωσαν το σκορ στο 89′ με το 2-1 τελικά να είναι το αποτέλεσμα του αγώνα.

Αυτή η νίκη ήταν η πρώτη για τον Πύργο, ενώ η Κρύα Βρύση έχει ένα παιχνίδι λιγότερο.

Το φιλμ του αγώνα

3′ Από λάθος της άμυνας του Πύργου, ο Ράτζας βγήκε απέναντι στον Μπέκο, αλλά το πλασέ που έκανε πέρασε άουτ, χάνοντας μια πολύ μεγάλη ευκαιρία.

15′ Απευθείας φάουλ του Ζέρβα, ο Βλαχάβας απόκρουσε, ο Πολύμερος όμως πήρε το ριμπάουντ και με πλασέ έκανε το 1-0.

22′ Απευθείας φάουλ του Πουλιανίτη, αποκρούστηκε από τον Βλαχάβα με δυσκολία.

26′ Σε μία φάση που όταν κέρδισαν τη μπάλα οι παίκτες του Πύργου, η Κρύα Βρύση διαμαρτυρήθηκε για φάουλ, ο Ζέρβας ξέφυγε από πλάγια, έκανε το πλασέ η μπάλα κόντραρε και κατέληξε από την άλλη πλευρά όπου ο Θ. Παπαγεωργίου έκανε έξυπνα το γύρισμα κι από κοντά ο Ζέρβας έγραψε το 2-0.

28′ Ο Ζέρβας από πλάγια θέση, βγήκε απέναντι στον Βλαχάβα, πλάσαρε, αλλά ο τερματοφύλακας της Κρύας Βρύσης απόκρουσε.

43′ Γύρισμα του Θ. Παπαγεωργίου, ο Ζέρβας ήταν αφύλαχτος και πλάσαρε, αλλά ο Βλαχάβας απόκρουσε εξ’ επαφής.

52′ Σέντρα του Ντίνου, σουτ του Ράτζα, πέρασε λίγο άουτ.

80′ Ο Μ. Τάτσιος έκλεψε την μπάλα από αντίπαλο κι απέναντι στον Μπέκο σούταρε, αλλά ο τερματοφύλακας του Πύργου απόκρουσε.

83′ Μακρινό σουτ του Σ. Παπαγεωργίου, απόκρουσε δύσκολα ο Μπέκο σε κόρνερ.

89′ Φάουλ του Σ. Παπαγεωργίου, ο Τσιλίκης πήρε την κεφαλιά και ο Κηρύκος πρόλαβε την έξοδο του Μπέκο και με πλασέ διαμόρφωσε το 2-1.

Διαιτητής ήταν ο Κωτούλας με βοηθούς τους Αλεξόπουλο και Μαρκόπουλο.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΠΥΡΓΟΣ: Μπέκο, Θ. Παπαγεωργίου (59′ Μπαλαής), Μερτσιώτης, Μανώλης, Πολύμερος, Πουλιανίτης, Ε. Ρίζος (83′ Μενίτσας), Ιατρού, Ζέρβας (84′ Δ. Ρίζος), Σμιγάδης, Τσάτσος.

ΚΡΥΑ ΒΡΥΣΗ: Βλαχάβας (77′ Ζέρβας), Π. Τάτσιος, Κηρύκος, Σινάνης (77′ Α. Μπαούτης), Σ. Παπαγεωργίου, Ούτος (55′ Μισιρλής), Ράτζας, Μ. Τάτσιος, Μπαρμπαρούσης (28′ Χ. Παππάς), Κοντοτόλης, Ντίνος (77′ Τσιλίκης).