Trikalascore

Ο Εργοτέλης υποχρέωσε την Ξάνθη στην πρώτη φετινή ήττα

Ο Εργοτέλης νίκησε με 2-1 τον ΑΟΞ στο Παγκρήτιο Στάδιο, για την 6η αγωνιστική της Σούπερ Λιγκ 2.

Η ομάδα του Γιάννη Ταουσιάνη άνοιξε το σκορ στο 19’, όταν ο Μπουτσάκης με κάθετη βρήκε τον Κόνραντ, ο οποίος μέσα στην περιοχή με εξαιρετικό πλασέ έγραψε το 1-0.

Η Ξάνθη απάντησε για το 1-1 στο 50’. Ο Σιατραβάνης ανατράπηκε από τον Μαζουλουξή μέσα στην περιοχή και ο διαιτητής της αναμέτρησης κ. Ματσούκας καταλόγισε πέναλτι. Ο Τάτος ανέλαβε την εκτέλεση, ο Κατσημίτρος του είπε «όχι» και στην επαναφορά ο Έλληνας μέσος έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα των Κρητικών.

Το τελικό αποτέλεσμα 2-1 διαμόρφωσε ο Μπουρσέλης στο 88’ με εξαιρετικό σουτ έξω από την περιοχή για τον Εργοτέλη.

Οι φάσεις του αγώνα:

2′ Δυνατό σουτ του Schroijen η μπάλα φεύγει ψηλά πάνω απ’ τα δοκάρια του Κατσιμήτρου.

8′ Σουτ του Μανουσάκη η μπάλα στα χέρια του Izzo.

15′ Ο Μανουσάκης βρέθηκε στην αντίπαλη περιοχή γύρισε στον Κωστανάσιο όπου δεν κατάφερε να κοντρολάρει.

19′ Γκολ για τον Εργοτέλη! Ο Μπουτσάκης με κάθετη βρήκε τον Conraad μέσα στην περιοχή όπου με εξαιρετικό πλασέ έγραψε το 1-0.

21′ Συρτό σουτ του Μπουτσάκη η μπάλα καταλήγει στην αγκαλιά του Izzo.

26′ Σέντρα του Στάθη κεφαλιά του Καπνίδη η μπάλα στην αγκαλιά του Κατσιμήτρου.

35′ Σέντρα από τον Schroijen κεφαλιά από τον Τάτο η μπάλα περνάει λίγο δίπλα απ’ το δεξί κάθετο δοκάρι του Κατσιμήτρου.

39′ Ο Καπνίδης μέσα απ’ την περιοχή, σηκώνει την μπάλα με στόχο τον Schroijen όπου με γυριστό σουτ στέλνει την μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτυών.

44′ Εκτέλεση φάουλ απ’ τον Neral η μπάλα πάει στον τερματοφύλακα της Ξάνθης όπου απομακρύνει με δυσκολία.

45′ Μεγάλη ευκαιρία με τον Appi να μπαίνει στην περιοχή αλλά το πλασέ του βρίσκει στα σώματα και καταλήγει κόρνερ.

47′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτέλη, με τον Μανουσάκη να περνάει δύο αντιπάλους αλλά το πλασέ του να περνάει λίγο άουτ.

50′ Γκολ για την Ξάνθη! Ο Μαζουλουξής ανατρέπει τον Brillante εντός της περιοχής με τον κ. Ματσούκα να δείχνει την άσπρη βούλα. Ο Τάτος ανέλαβε την εκτέλεση με τον Κατσιμήτρο να πέφτει σωστά και να βρίσκει την μπάλα η οποία βρήκε και στο δοκάρι αλλά στην επαναφορά ο Τάτος με πλασέ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.

61′ Λάθος στην άμυνα της Ξάνθης, η μπάλα βρίσκει στον Μανουσάκη όπου και καταλήγει στην περιοχή όπου εκεί ο Κωστανάσιος δεν μπορεί να εκμεταλλευτεί την ευκαιρία με τον Izzo να μπλοκάρει.

65′ Μεγάλη ευκαιρία για τον Εργοτελη, με τον Appi να μπαίνει στην περιοχή να γυρίζει με καλές προϋποθέσεις την μπάλα για τον Μανουσάκη τον οποίο προλαβαίνει ο αντίπαλος που διώχνει σε πλάγιο.

70′ Επικίνδυνο γύρισμα του Kevin ο Καπνίδης με πλασέ στέλνει την μπάλα στην αγκαλιά του Κατσιμήτρου που μπλοκάρει.

82′ Εκτέλεση φάουλ απ’ τον Μπουρσέλη, με γέμισμα στην περιοχή όπου εκεί ο Πέϊος πήρε την κεφαλιά πάσα με τους αμυντικούς να απομακρύνουν σε κόρνερ.

84′ Όμορφη ενέργεια απ’ τον Κοκκίνη, γύρισμα στην περιοχή όπου η μπάλα απομακρύνεται, φτάνει στον Τσέλιο ο οποίος κοντρολάρει αλλά το σουτ του δεν είναι τόσο δυνατό ώστε να απειλήσει.

88′ Γκολ για τον Εργοτέλη! Ο Μπουρσέλης με προσωπική ενέργεια έφτασε στο ύψος της περιοχής και με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Izzo γράφοντας το 2-1!

92′ Πανέμορφη ενέργεια απ’ τον Κοκκίνη όπου περνώντας δύο αντιπάλους έφτασε στο ύψος της περιοχής και με σουτ έστειλε την μπάλα άουτ.

Σκόρερ: Κόνραντ (19’), Τάτος (50’), Μπουρσέλης (88’)

Συνθέσεις:

Εργοτέλης (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Νεράλ, Ποζατζίδης (55’ Σερβιλάκης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Πέιος, Αμπντουλάχι (77’ Κοκκίνης), Μπουτσάκης (55’ Τσέλιος), Κόνραντ (46’ Μπουρσέλης), Κωστανάσιος (63’ Πατρινός), Μανουσάκης.

Ξάνθη (Πόποβιτς): Ίτσο, Ντίνας (63’ Μυστακίδης), Τ. Παπάζογλου, Τεσίγια (63’ Δημούτσος, 84’ λ.τρ. Βόλτερς), Καπνίδης (77’ Θ. Παπάζογλου), Κέβιν Γκαρσία, Τζιούρμαν, Στάθης, Τάτος, Σχρόιχεν (46’ Σιατραβάνης), Μπριλάντε.

Διαιτητής: Ματσούκας (Αιτ/νιας)

Βοηθοί: Πριόνας (Εύβοιας), Κακαφώνης (Αχαΐας)

4ος: Λάμπρου (Εύβοιας)