Νίκη γοήτρου στο ντέρμπι για την Πηγή, την τελευταία αγωνιστική κρίνεται ο τίτλος για το Πρίνος

Το μεγάλο ντέρμπι του 2ου ομίλου της Β’ Ερασιτεχνικής πραγματοποιήθηκε σήμερα στο γήπεδο Πηγής, με τον τοπικό ΑΟΠ να υποδέχεται τον ΑΟ Πρίνους.

Οι γηπεδούχοι δεν είχαν ιδιαίτερο βαθμολογικό κίνητρο, καθώς η τρίτη θέση στη βαθμολογία δεν αλλάζει ότι και αν συμβεί, ωστόσο, ήθελαν για το γόητρο τη νίκη απέναντι στους πρωτοπόρους.

Από την άλλη το Πρίνος που είναι ήδη στην Α’ Ερασιτεχνική πήγε στην Πηγή στοχεύοντας στο διπλό που θα του έδινε και την κατάκτηση του τίτλου στο 2ο όμιλο.

Η Πηγή επικράτησε με 2-1 σε ένα ωραίο παιχνίδι που είχε αρκετές φάσεις.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 12′ με τον Κ. Ξαγαρά , έχοντας γενικότερα πολύ παρουσία στο πρώτο 45λεπτο κάνοντας καλές φάσεις με τους Σ. Ξαγαρά και Κερασιώτη.

Το Πρίνος στο πρώτο μέρος δεν κατάφερε να απειλήσει ιδιαίτερα τα αντίπαλα καρέ, αλλά στην επανάληψη μπήκε από την αρχή δυνατά και στο 55′ έφερε το ματς στα ίσια χάρη σε ένα ακόμη τέρμα του Καλογράνα στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι φιλοξενούμενοι στο Β’ ημίχρονο πίεσαν, έχασαν ευκαιρίες , αλλά η Πηγή ήταν αυτή που σε μία αντεπίθεση στο 75′ πήρε και πάλι το προβάδισμα χάρη σε γκολ που σημείωσε ο Λαφαζάνης που λίγο νωρίτερα είχε περάσει στο παιχνίδι.

Το Πρίνος όσο και να ήθελε τουλάχιστον να ισοφαρίσει το ματς οι παίκτες του απώλεσαν στο τελευταίο τέταρτο σημαντικές ευκαιρίες και έτσι το 2-1 έμεινε μέχρι το τέλος.

Πλέον το Πρίνος προηγείται δύο βαθμών του Δενδροχωρίου το οποίο όμως έχει ένα παιχνίδι λιγότερο, αυτό απέναντι στο αδύναμο Φωτεινό, ενώ την τελευταία αγωνιστική και οι δύο πρωτοπόροι έχουν θεωρητικά εύκολα ματς.

‘Αρα η ομάδα του Δενδροχωρίου έχει πλέον το προβάδισμα για τον τίτλο, αλλά όλα θα κριθούν στο νήμα.

Διαιτητές: Λεωνίδας-Παπαγεωργόπουλος-Πάφης

Οι συνθέσεις

Πηγή (Κονοσπύρης): Πάτσιας, Τσαντίλας, Κοθράς, Πυκνάδας, Κατσινέλης, Τσίγγας, Θ. Ξαγαράς, Κ. Ξαγαράς, Κερασιώτης, Παπαθανασίου, Λάζος

Πρίνος (Πάτρας): Παπαγεωργίου, Γκουβίνας, Τσιούκας, Κοθράς, Γκοβίνας, Ακρίβος, Μπαρούτας, Καλογράνας, Νταιλιάνης Προκ., Αλεξίου , Νταιλιάνης Ευάγ.