Κυρίαρχος ο ΑΟ Τρίκαλα στα εντός έδρας με τη Νίκη Βόλου

Μακρά είναι η προιστορία στις αναμετρήσεις μεταξύ του ΑΟ Τρίκαλα και της Νίκης Βόλου, καθώς οι δύο ομάδες συναντήθηκαν 21 φορές στο παρελθόν με γηπεδούχους τους κυανέρυθρους.

Ο ΑΟΤ μετράει 15 νίκες, η Νίκη Βόλου κέρδισε μόλις μία φορά, ενώ 5 παιχνίδια έληξαν ισόπαλα.

Να σημειωθεί ακόμη ότι οι Βολιώτες πήραν και ένα παιχνίδια στα χαρτιά το 2003.

Ας δούμε την αναλυτική προιστορία των αγώνων ΑΟ Τρίκαλα-Νίκη Βόλου, μέσα από το ολοκληρωμένο αρχείο με πλήρη στοιχεία του καθηγητή-συγγραφέα Θεόδωρου Αλεξιάδη:

1964-1965 Α’ ΕΘΝΙΚΗ

16 Μαΐου, 1965 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 1-0
Στην τρομερή μάχη των ουραγών τα Τρίκαλα κέρδισαν την Νίκη Βόλου με 1-0 με γκολ του Κλαπανάρα με κεφαλιά οκτώ λεπτά πριν την λήξη του παιχνιδιού. Η νίκη παίρνει μεγαλύτερες εκτάσεις αφού οι γηπεδούχοι αναγκάστηκαν να παίξουν με δέκα παίκτες από το 9’ λόγου τραυματισμού του Καλατζή. Επίσης στο 62’ τραυματίστηκε και ο Κακαβίτσας ο οποίος αναχώρησε από το γήπεδο για πέντε λεπτά πριν ξαναμπεί από το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενουμένων. Από τα Τρίκαλα εξαιρετικοί ήταν οι Μπρουζούκης, Κόκκαλης, καθώς επίσης και οι Πανταζής, Κλαπανάρας και Ράντοβιτς. Η διαιτησία του Γερμανού Μπέτζακσλη ήταν καλή αλλά ανεκτική στο σκληρό παιχνίδι των Βολιωτών.

ΣΚΟΡΕΡ – 82’ Κλαπανάρας [1-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Τζώρτζης, Πανταζής, Μπρουζούκης, Κόκκαλης, Κλαπανάρας, Ζάχος, Ράντοβιτς, Κακαβίτσας, Χαριτίδης, Καλατζής, Μέσαρος.

1965-1966 Α’ ΕΘΝΙΚΗ

1 Μαΐου, 1966 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 3-1
Με ηγέτη τον Ζαφειρόπουλο η τοπική ομάδα των Τρικάλων σημείωσε σπουδαία νίκη επί την Νίκη Βόλου στο ντέρμπι της Θεσσαλίας. Παρουσία 3.500 θεατών και σε ένα λασπωμένο τερέν, οι «κυανέρυθροι» διατηρήσαν την συντριπτική υπεροχή καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και δικαία κατέκτησαν τους βαθμούς της νίκης. Στο 10’ από απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ ο Ζαφειρόπουλος άνοιξε το σκορ. Στην συνέχεια τα Τρίκαλα απώλεσαν πολλές ευκαιρίες με αρνητικούς πρωταγωνιστές τους Ραχαβέλια, Χαριτίδη και Ζαφειρόπουλο. Στο 70’ όμως ο Καλατζής κατόπιν πάσας του Ζάχου διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Μια αδράνεια της άμυνας πάντως στο 77’ έδωσε την ευκαιρία στο Παπαδανιήλ να μειώσει την διάφορα πριν έρθει ο Ραχαβέλιας στο 80’ να γράψει το τελικό 3-1. Καλύτεροι για τα Τρίκαλα οι Πανταζής, Κλαπανάρας και Μπεβενίου χωρίς βεβαία να υστερήσουν οι υπόλοιποι. Διαιτητής ο Γερμανός Σίγκελ.

ΣΚΟΡΕΡ – 10’ Ζαφειρόπουλος [1-0], 70’ Καλατζής [2-0], 77’ Παπαδανιήλ [2-1], 80’ Ραχαβέλιας [3-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Μιχαηλίδης, Πανταζής, Μπρουζούκης, Τόσκας, Κόκκαλης, Ζάχος, Μπεβενίου, Μαυρίκος, Ζαφειρόπουλος, Καλατζής, Ραχαβέλιας.

1967-1968 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

4 Μαρτίου, 1968 Γήπεδο Τρικάλων
Μέσα σε λασπωμένο γήπεδο και κάτω από συνεχή βροχή, η τοπική ομάδα των Τρικάλων κέρδισε στο Θεσσαλικό ντέρμπι την Νίκη Βόλου με σκορ 1-0. Με ηγέτη τον Μαυρίκο, οι γηπεδούχοι ήταν καλύτεροι και δικαιούταν να κερδίσουν με ευρύτερο αποτέλεσμα. Το μοναδικό γκολ σημειώθηκε στο 49’ όταν ο Καλατζής με κεφαλιά ύστερα από ενέργεια του Ραχαβέλια και Μπεβενίου έστειλε την μπάλα στα δίκτυα του τερματοφύλακα της Νίκης Βαίραμογλου. Στο 74’ σουτ του Συνάτκα βρήκε την δοκό των φιλοξενούμενων και έτσι χάθηκε μεγάλη ευκαιρία να διπλασιάσουν οι «κυανέρυθροι» τα τέρματα τους. Η Νίκη Βόλου γενικώς δεν κατόρθωσε να μπει καθόλου στο παιχνίδι και αρκέστηκε σε παθητικό ρολό ενώ τα Τρίκαλα μετά την νίκη τους αύξησαν την διάφορα τους εις την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα σε τέσσερις βαθμούς. Διαιτητής ο κ.Παπάζογλου.

ΣΚΟΡΕΡ – 49’ Καλατζής [1-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Αρσένος, Πανταζής, Τόσκας, Νίκας, Κόκκαλης, Μαυρίκος, Συνάτκας, Ραχαβέλιας, Χαριτίδης, Καλατζής, Μπεβενίου.

1969-1970

19 Οκτωβρίου, 1969 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 2-0
Η ομάδα των Τρικάλων επέτυχε την πρώτη της φετινή νίκη επί της Νίκης Βόλου με σκορ 2-0. Οι χιλιάδες Τρικαλινοί φίλαθλοι χειροκρότησαν την πολύτιμη νίκη της ομάδος του στο Θεσσαλικό ντέρμπι πραγματοποιώντας σπουδαία εμφάνιση ιδίως κατά το β’ ημίχρονο. Τα Τρίκαλα κατόρθωσαν να προηγηθούν στο 23’ με μακρινό σουτ του Μπεβενίου που ξάφνιασε τον γκολκίπερ της Νίκης, Βαιράμογλου και προς γενικής έκπληξης, η μπάλα βρέθηκε στα δίχτυα του. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 58’ ο Μπεβενίου και πάλι με ισχυρό σουτ κατόπιν φάουλ του Ζάχου σημείωσε το δεύτερο τέρμα των Τρικάλων. Από τους νικητές διακρίθηκαν οι Μάγγος, Μπεβενίου, Κοτόβας και Σιδηρόπουλος ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Λεφάκης και Καραγιάννης. Διαιτητής ο κ.Καρασούλας.

ΣΚΟΡΕΡ – 23’ Μπεβενίου [1-0], 58’ Μπεβενίου [2-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Σιδηρόπουλος, Πανταζής, Μάγγος, Νίκας, Γεωργίτσης, Κοτόβας, Ζάχος, Χαριτίδης, Μπεβενίου, Καλατζής, Κοκκοτούλης [Γιαννούλας].

1970-1971 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

24 Ιανουαρίου, 1971 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 3-0
Ένα θριαμβευτικό φινάλε έγραψε η ομάδα των Τρικάλων κλείνοντας την αυλαία του πρώτου γύρου με νίκη επί της Νίκης Βόλου και αναδείχτηκε πρωταθλήτρια χειμώνα. Ο αγώνας με τους Βολιώτες ήταν πράγματι ένα κρίσιμο ματς βαθμολογικά αλλά οι γηπεδούχοι φρόντισαν να το μετατρέψουν σε πανηγυρική επιτυχία. Η ομάδα των Τρικάλων χωρίς να ικανοποιήσει και να ενθουσιάσει ιδιαίτερα το φίλαθλο κοινό κέρδισε άνετα έναν αντίπαλο που έδωσε την μάχη του χωρίς όμως πολλά ουσιαστικά στοιχεία και περισσότερο πάλεψε αμυντικά. Μόλις στο 10’ οι «κυανέρυθροι» ευτύχησαν να προηγηθούν στο σκορ με γκολ που επέτυχε ο Κοκκοτούλης με ισχυρό σουτ. Η νίκη άρχισε να θεμελιώνεται ουσιαστικά με την επιτυχία του δεύτερου τέρματος στο 58’ από τον Μπεβενίου και ολοκληρώθηκε πανηγυρικά στο 70’ από τον νεαρό Γκούμα. Αρνητικός πρωταγωνιστής ο Καλατζής που έχασε πολλές ευκαιρίες. Διακρίθηκαν ιδιαίτερα για τα Τρίκαλα οι Μπεβενίου, ο οποίος ήταν θαυμάσιος ηγέτης, Κοκκοτούλης και Παπίσιος. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Παντζάλη από τον Πειραιά.

ΣΚΟΡΕΡ – 10’ Κοκκοτούλης [1-0], 58’ Μπεβενίου [2-0], 70’ Γκούμας [3-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Σιδηρόπουλος, Πανταζής, Νίκας [Μάγγος], Γεωργίτσης, Παπασίμος, Κοτόβας, Κοκκοτούλης, Μπεσίρης [Γκούμας], Καλατζής, Μπεβενίου, Μυλωνάς.

1973-1974 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

10 Φεβρουαρίου, 1974 Γήπεδο Τρικάλων
Μετά από ένα πολύ ωραίο παιχνίδι στο γήπεδο των Τρικάλων, η τοπική ομώνυμη ομάδα υπέταξε την Νίκη Βόλου με σκορ 2-0 και ανέβηκε εις την 6η θέση της βαθμολογίας αρκετά όμως πίσω από την πρωτοπόρο Καστοριά. Ο αγώνας κύλησε με τα Τρίκαλα στην επίθεση αλλά η Νίκη Βόλου παρ’ ότι την ενδιέφερε κυρίως η ισοπαλία έπαιξε παιχνίδι κέντρου προσπαθώντας να κρατήσει την μπάλα μακριά από τα καρέ της κάτι που όμως δεν κατάφερε. Το σκορ για τους «κυανέρυθρους» άνοιξε ο Συνάτκας στο 55’ με όμορφη προσωπική ενέργεια και σουτ ενώ το τελικό 2-0 σημείωσε ο Χονδρός δέκα λεπτά αργότερα. Τα Τρίκαλα είχαν και δυο δοκάρια στο συγκεκριμένο παιχνίδι με τους Χονδρό στο 38’ και Καραγεωργίου στο 78’. Χωρίς προβλήματα η διαιτησία του κ.Ρουσσάκη.

ΣΚΟΡΕΡ – 55’ Συνάτκας [1-0], 65’ Χονδρός [2-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Χατζηγιάννης, Θεοδοσόπουλος, Μυλωνάς, Βουνοτρυπίδης, Μπακάλης, Νίκας, Ασλάνογλου, Χονδρός, Καραγεωργίου, Συνάτκας, Παραπραστανίτης.

1974-1975 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

20 Απριλίου, 1975 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 4-0
Παίζοντας έξοχο ποδόσφαιρο, τα Τρίκαλα σάρωσαν εις στο Θεσσαλικό ντέρμπι την Νίκη Βόλου με σκορ 4-0. Οι γηπεδούχοι είχαν την καθολική υπεροχή καθ’ όλη την διάρκεια του παιχνιδιού και δεν επέτρεψαν στους Βολιώτες να ελπίζουν για κάτι καλύτερο. Ιδιαίτερα στο πρώτο ημίχρονο, τα Τρίκαλα ήταν εκπληκτικά και ενθουσίασαν τον κόσμο που παρακολούθησε τον αγώνα. Στο πρώτο λεπτό της αναμέτρησης ο Συνάτκας άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους ενώ στο 10’ ο Καραγεωργίου διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Στο 34’ ο Παραπραστανίτης έκανε το 3-0 ενώ στο 59’ ο Μαρδάνης «έβαλε το κερασάκι στην τούρτα» σημειώνοντας το τελικό 4-0. Διαιτητής ο κ.Φασουλάκης.

ΣΚΟΡΕΡ – 1’ Συνάτκας [1-0], 10’ Καραγεωργίου[2-0], 34’ Παραπραστανίτης [3-0], 59’ Μαρδάνης [4-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Χατζηγιάννης [Πάντος], Βουνοτρυπίδης, Γεωργίτσης, Μπακάλης, Νίκας [Κολώνας], Συνάτκας, Χονδρός, Μαρδάνης, Καραγεωργίου, Κατσιάκος, Παραπραστανίτης.

1976-1977 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

20 Φεβρουαρίου, 1977 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 0-0
Ισοπαλία παραχώρησαν τα Τρίκαλα στην Νίκη Βόλου μπροστά σε 3.000 θεατές εις το Εθνικό Στάδιο της πόλης. Το παιχνίδι ήταν μέτριο και με ελάχιστες φάσεις με τις δυο ομάδες να προσέχουν περισσότερο τις άμυνες. Η μεγαλύτερη ευκαιρία του ματς σημειώθηκε στο 57’ όταν ο Παραπραστανίτης κέρδισε πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Κατσιάκος. Ο θαυμάσιος όμως τερματοφύλακας της Νίκης Βόλου, Νίκος Γαρρής απέκρουσε το σουτ και έτσι χάρισε στην ουσία τον πολύτιμο βαθμό στην ομάδα του. Καλύτεροι από την τοπική ομάδα οι Μπακάλης, Μυλωνάς, Καραγεωργίου και Κατσιάκος. Καλή η διαιτησία του κ.Λάππα.

ΤΡΙΚΑΛΑ – Παπαευθυμίου, Κολώνας, Παπανικολάου, Μπακάλης, Μυλωνάς, Καραγεωργίου, Μπατάλας, Χονδρός, Παραπραστανίτης, Κατσιάκος, Λαγάρας.

1977-1978 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

11 Ιουνίου, 1978 Γήπεδο Τρικάλων
Εύκολη νίκη επέτυχαν τα Τρίκαλα επί της Νίκης Βόλου με σκορ 3-1. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 7’ με πέναλτι που εκτέλεσε επιτυχώς ο Χανταμπάκης. Τα Τρίκαλα ισοφάρισαν στο 22’ με τον Πάπαρη ενώ ο ίδιος παίκτης στο 42’ έδωσε την πρωτοπορία στο σκορ στην ομάδα με 2-1. Στο 90’ ο Παραπραστανίτης σημείωσε με ατομική προσπάθεια το τελικό 3-1. Από την νικήτρια διακρίθηκαν οι Μπατάλας, Μπακάλης, Μπαμπούρης και Πάπαρης. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Χαραλάμπους.

ΣΚΟΡΕΡ – 7’ Χανταμπάκης .πεν. [0-1], 22’ Πάπαρης [1-1]. 42’ Πάπαρης [2-1], 90’ Παραπραστανίτης [3-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Τικταπανίδης, Μουλιώτας, Μπατάλας, Μπακάλης [Παπανικολάου], Μαντέλας, Μαρδάνης, Μπαμπούρης, Ψωφάκης, Πάπαρης [Ρήγας], Χονδρός, Παραπραστανίτης.

1978-1979 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

8 Απριλίου, 1979 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 0-1
Εκπληκτική νίκη επέτυχε η Νίκη Βόλου μέσα στα Τρίκαλα επί της τοπικής ομάδας με σκορ 0-1. Οι γηπεδούχοι παρουσιάστηκαν νωθροί και καθόλου ορεξάτοι κάτι που βέβαια εκμεταλλεύτηκαν οι Βολιώτες σημειώνοντας μια σπουδαία επιτυχία. Το μοναδικό και νικητήριο τέρμα πέτυχε στο 22’ ο Ζαγκαβιέρος. Μεγάλη απογοήτευση για τους 1.500 φίλαθλους των Τρικάλων που μετά το ματς αποδοκίμασαν τους ποδοσφαιριστές της ομάδας τους.

ΣΚΟΡΕΡ – 22’ Ζαγκαβιέρος [0-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Μακρής, Μαντέλας, Μπακάλης, Μπατάλας, Κοσμάς, Μαρδάνης, Ψωφάκης, Σκούτας [Ζορμπάς], Παραπραστανίτης, Κουτσουνάσιος [Λαγάρας], Παπαγεωργίου.

1979-1980 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

14 Οκτωβρίου, 1979 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 1-1
Παρουσία 6.000 και πλέον φιλάθλων, τα Τρίκαλα υποχρεώθηκαν σε ισοπαλία με σκορ 1-1 από την Νίκη Βόλου εις το ντέρμπι της Θεσσαλίας. Η ομάδα των Τρικάλων απογοήτευσε ίσως για πρώτη φορά φέτος τους οπαδούς της αφού τα βασικά της στελέχη βρέθηκαν σε πολύ κακή μέρα ιδιαίτερα στο Β’ ημίχρονο όπου κινδύνεψε και να χάσει. Οι γηπεδούχοι πάντως ξεκίνησαν θετικά και αισιόδοξα τον αγώνα και προηγήθηκαν στο 10’ όταν ο Λαγάρας με μετωπικό μπάσιμο και πλασέ νίκησε τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και πρώην γκολκίπερ των Τρικάλων Τικταπανίδη ενώ ο ίδιος επτά λεπτά αργότερα είχε σουτ στο δοκάρι. Στο 25’ ο Παπαγεωργίου επέτυχε και άλλο τέρμα για τα Τρίκαλα αλλά ακυρώθηκε από τον διαιτητή κ.Κουτρούλη. Στο 67’ η Νίκη Βόλου ισοφάρισε με αυτό γκολ του Μπουκουβάλα. Στο 74’ σουτ του Μαντέλα έσωσε στην γραμμή ο Κράλλης. Από τα Τρίκαλα ξεχώρισαν μόνο οι Πάτρας και Λαγάρας.

ΣΚΟΡΕΡ – 10’ Λαγάρας [1-0], 67’ αυτογκόλ Μπουκουβάλας [1-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Μπαζής, Μαντέλας, Μπουκουβάλας, Μπακάλης [Ζορμπάς], Μπατάλας, Μαρδάνης, Λαγάρας, Πάτρας, Κωστούλας [Κοσμάς], Παραπραστανίτης, Παπαγεωργίου.

1980-1981 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

8 Φεβρουαρίου, 1981 Γήπεδο Τρικάλων
Μετά από ένα άγονο πρώτο ημίχρονο, τα Τρίκαλα αφυπνίστηκαν στην επανάληψη και νίκησαν με σκορ 2-0 στο Θεσσαλικό ντέρμπι την Νίκη Βόλου. Η επικράτηση των γηπεδούχων θεωρείται απόλυτα δίκαιη αφού στο β’ ημίχρονο ιδιαίτερα ήταν σαφώς ανώτεροι και άξιζαν να πάρουν τους δυο βαθμούς. Το 1-0 έγινε στο 54’ με σουτ του Βαλοτάσιου ενώ στο 69’ η Νίκη Βόλου έφτασε πολύ κοντά στην ισοφάριση όταν ο τερματοφύλακας Μπαζής έπεσε στα πόδια του Παπέτα αποσοβώντας τον κίνδυνο για την ομάδα του. Στο 85’ ο Λαγάρας έπιασε ισχυρό σουτ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του ανήμπορου να αντιδράσει Τικταπανίδη. Από τα Τρίκαλα διακρίθηκαν οι Μπατάλας, Λαγάρας και Βαλοτάσιος. Άριστη η διαιτησία του κ.Ντούτσια.

ΣΚΟΡΕΡ – 54’ Βολοτάσιος [1-0], 85’ Λαγάρας [2-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Μπαζής, Μουλιώτας [Αναστασίου], Μπακάλης, Μπατάλας, Ζορμπάς, Μαντέλας, Μαρδάνης, Ζήκος, Λαγάρας [Μπουκουβάλας], Βολοτάσιος, Πάτρας.

1981-1982 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

27 Ιουνίου, 1982 Γήπεδο Τρικάλων
Ισοπαλία με σκορ 1-1 που ικανοποίησε και τις δυο ομάδες έφεραν τα Τρίκαλα με την Νίκη Βόλου στο γήπεδο Τρικάλων σε παιχνίδι που έκλεισε την αυλαία του φετινού πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής. Μοιράστηκαν βαθμούς και πρόσφεραν καλό θέαμα στους 2.000 και πλέον θεατές παρά την αφόρητη ζεστή που υπήρχε. Τα Τρίκαλα είχαν την εδαφική υπεροχή, δημιούργησαν ευκαιρίες αλλά δεν κατόρθωσαν να νικήσουν τους φιλοξενούμενους που αγωνιστήκαν ανοιχτά και πάλεψαν για το θετικό αποτέλεσμα. Το γκολ των Τρικάλων σημείωσε ο Αναστασίου ενώ για την Νίκη Βόλου ο Βούλγαρης.

ΣΚΟΡΕΡ – Αναστασίου – Βούλγαρης

ΤΡΙΚΑΛΑ – Παπαευθυμίου, Μαντέλας, Καλαμάτας [Κατσαρός], Κρικέλης, Μπατάλας, Ιακωβάκης, Λαγάρας, Παπαγεωργίου, Αναστασίου, Πάτρας, Κωστούλας.

1982-1983 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

31 Οκτωβρίου, 1982 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 2-1
Στο τελευταίο δεκάλεπτο κρίθηκε το δραματικό παιχνίδι που έγινε στην πόλη των Τρικάλων μεταξύ της τοπικής ομάδα και της Νίκης Βόλου. Νικητές του δραματικού Θεσσαλικού ντέρμπι αναδειχτήκαν τα Τρίκαλα με σκορ 2-1. Οι γηπεδούχοι που κέρδισαν για πρώτη φορά εις το φετινό πρωτάθλημα είχαν την υπεροχή κατά το μεγαλύτερο διάστημα του παιχνιδιού και κατόρθωσαν να πάρουν την νίκη στις καθυστερήσεις του ματς. Στο 80’ η ομάδα της Νίκης Βόλου άνοιξε το σκορ με τον Κατσίκα και αντί να απογοητευτούν οι παίκτες των Τρικάλων αμέσως ξεκίνησαν επιθέσεις για να μπορούν να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ. Στο 85’ ο Ιακωβάκης με καταπληκτική ατομική προσπάθεια κατάφερε να φέρει το ματς στα ίσια ενώ στο 91’ έγινε η φάση που έκρινε το παιχνίδι. Ο Λαγάρας με κεφαλιά έστειλε την μπάλα στο δοκάρι των Βολιωτών και στην συνέχεια νέα κεφαλιά του Γκαντιά μπλοκάρει ασθενώς ο γκολκίπερ των φιλοξενούμενων. Η μπάλα κατέληξε στον Λαγάρα που δεν δυσκολεύτηκε να διαμορφώσει το τελικό 2-1 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των Τρικαλινών φίλαθλων. Από τους νικητές διακριθήκαν οι Αναστασίου, Ιακωβάκης και Λαγάρας. Κακός ο διαιτητής κ.Γκουλής δεν έδωσε δυο πεντακάθαρα πέναλτι στα Τρίκαλα στο 25’ και 75’.

ΣΚΟΡΕΡ – 80’ Κατσίκας [0-1], 85’ Ιακωβάκης [1-1], 91’ Λαγάρας [2-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Πούλιος, Ζορμπάς, Λούκας, Κρικέλης, Μπατάλας, Αναστασίου, Λαγάρας, Μαντέλας [Αναγνώστου], Σίσκος [Κωστούλας], Ιακωβάκης, Γκαντιάς.

1990-1991 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

28 Οκτωβρίου, 1990 Γήπεδο Τρικάλων
Δυνατά και αποφασιστικά τα Τρίκαλα νίκησαν εντός έδρας την Νίκη Βόλου στο Θεσσαλικό ντέρμπι με σκορ 3-1. Οι Τρικαλινοί ενθουσίασαν τους φίλαθλους στο τελευταίο εικοσάλεπτο περίπου παίζοντας γρήγορο και όμορφο ποδόσφαιρο και ανατρέποντας το εις βάρος τους σκορ που διαμορφώθηκε στο 66’ με γκολ του Ανδρεούδη. Οι «κυανέρυθροι» στήριξαν το παιχνίδι τους στο συνεχές κυνήγημα της μπάλας και σε μια συνεχή επίθεση, που είχε σαν αποτέλεσμα να σπάσει γρήγορα η αντίσταση της Νίκης Βόλου, ενώ οι αμυνόμενοι των φιλοξενούμενων έδειχναν ανίκανοι να αντιδράσουν σωστά. Στο 74’ ο Σακελλαρίου ισοφάρισε για τον Α.Ο.Τ. ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Ρουσουμάνης μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του. Στο 89’ ο ίδιος παίκτης με εύστοχο χτύπημα πέναλτι έγραψε το τελικό 3-1. Δίκαια λοιπόν η μεγάλη νίκη αυτή των Τρικάλων με μεγάλη ανατροπή. Διαιτητής ο κ.Γιαννάκος.

ΣΚΟΡΕΡ – 66’ Ανδρεούδης [0-1], 74’ Σακελλαρίου [1-1], 76’ Ρουσουμάνης [2-1], 89’ Ρουσουμάνης .πεν. [3-1].

ΤΡΙΚΑΛΑ – Καρκαλάτος, Παπαευθυμίου, Λούκας, Κολτσίδας, Στάμος, Μαυροδήμος, Θώμος [Τσίγκας], Γκουγκουλής, Ρουσουμάνης, Σακελλαρίου [Ρούσσας], Τζώρτζης.

1993-1994 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

15 Μαΐου, 1994 Γήπεδο Τρικάλων
Λευκή ισοπαλία στα Τρίκαλα μεταξύ του τοπικού συγκροτήματος και της Νίκης Βόλου μπροστά σε σχεδόν άδειες εξέδρες. Η ισοπαλία είναι επιτυχία για την Βολιώτικη ομάδα, η οποία παρέμεινε «ζωντανή» στο κυνήγι της ανόδου. Η Νίκη Βόλου που εκτός από τα πρώτα και τελευταία λεπτά του αγώνος όπου οι γηπεδούχοι ανέπτυξαν έντονη επιθετική δραστηριότητα είχε τον έλεγχο του παιχνιδιού, διατήρησε παρά το γεγονός ότι έπαιζε εκτός έδρας κάποια σαφή εδαφική υπεροχή αλλά δεν μπόρεσε να παραβιάσει την εστία της τοπικής ομάδας. Τα Τρίκαλα δεν εγκατέλειψαν την «μάχη» παρ’ όλο ότι ήταν βαθμολογικά αδιάφοροι, χωρίς ωστόσο να πούμε ότι ήταν και πολύ καλοί. Μάλλον ικανοποιητικοί. Χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα η διαιτησία του κ.Λάππα από την γειτονική Καρδίτσα.

ΤΡΙΚΑΛΑ – Βουλόγκας, Πράππας, Πρεκαντές, Κατσιούλας, Γκαλίτσιος, Παπακωνσταντίνου, Κωνσταντινίδης, Κνέζεβιτς, Ρουσουμάνης [Τζώρτζης], Ντότσης [Τσαντήλας], Τσιούκας.

1994-1995 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

5 Φεβρουαρίου, 1995 Γήπεδο Τρικάλων
Μετά από ένα μέτριο παιχνίδι στα Τρίκαλα, ο τοπικός Α.Ο.Τ. νίκησε την Νίκη Βόλου με σκορ 1-0 ξεπερνώντας την εις στον βαθμολογικό πίνακα της Γ’ Εθνικής. Τα Τρίκαλα χωρίς να είναι καλύτερα και μην παρουσιάζοντας την καλή αγωνιστική τους εικόνα κατέκτησαν τους βαθμούς της νίκης χάρη σε ένα αυτογκόλ του Μαυροδήμου στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων. Ο Κνέζεβιτς εκτέλεσε κόρνερ και ο άτυχος αμυντικός των φιλοξενούμενων έστειλε άθελα του την μπάλα στα δίχτυα του Μητρομάρα. Η Νίκη Βόλου απ’ την άλλη μεριά, επίσης δεν ενθουσίασε με την εμφάνιση που πραγματοποίησε διατήρησε κάποια εδαφική υπεροχή, πλησίασε μερικές φορές το γκολ αλλά οι επιθετικοί της ήταν άστοχοι στην τελική τους προσπάθεια. Από τα Τρίκαλα διακρίθηκαν ιδιαίτερα οι Γκαραγκούνης, Γκουγκουλής και Κωνσταντινίδης. Ρεσιτάλ διαιτησίας από τον κ.Αγγελάκη.

ΣΚΟΡΕΡ – 92’ αυτογκόλ Μαυροδήμος [1-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Κατσιαούνης, Γκανάς, Γκουγκουλής, Γκαραγκούνης, Ταβουκτσής, Παπακωνσταντίνου, Τσιούκας [Τσέλιος], Κωνσταντινίδης, Χασεκίδης [Μανίκας], Κνέζεβιτς, Καραϊσκος.

1996-1997 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

19 Απριλίου, 1997 Γήπεδο Τρικάλων
Σε περίπατο μετέτρεψαν το θεσσαλικό ντέρμπι τα Τρίκαλα, αφού το συγκρότημα του Ζόραν Μπάμποβιτς, πολύ πιο εύκολα από ότι περίμενε επικράτησε της Νίκης Βόλου με σκορ 2-1 και διατήρησε τις λίγες ελπίδες του για άνοδο. Τα Τρίκαλα κέρδισαν απόλυτα δίκαια αφού ειδικά στο πρώτο ημίχρονο έκαναν ότι ήθελαν στον αγωνιστικό χώρο και σε καμία περίπτωση δεν απειλήθηκαν από την ομάδα της Νέας Ιωνίας, εκτός από την φάση του γκολ. Οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ μόλις στο 6’ όταν ο Ιορδανίδης εκμεταλλεύτηκε ασθενή απόκρουση του Μπικούδη και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Στο 32’ ο Θεοδοσιάδης τροφοδότησε τον Στοϊνοβιτς, εκείνος σούταρε, η μπάλα πήρε περίεργη τροχιά, ξεγέλασε τον Μπικούδη και έγινε το 2-0. Η Νίκη Βόλου μείωσε στο 84’ με πλασέ του Γιαννακίδη που πήρε την μπάλα μετά από απόκρουση του Κατσιαούνη σε σουτ του Λόντσαρ. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Χατζή από τον σύνδεσμο Καρδίτσας.

ΣΚΟΡΕΡ – 6’ Ιορδανίδης [1-0], 32’ Στοϊνοβιτς [2-0], 84’ Γιαννακίδης [2-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Κατσιαούνης, Κυζιρίδης [Μούτσιος], Θεοδοσιάδης, Πράππας, Λαγούλιας [Γκανάς], Πρεκαντές, Αγγελόπουλος, Στοϊνοβιτς, Ιορδανίδης [Ντάμπιτς], Μιρίλοβιτς, Πολυζωϊδης.

1997-1998 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

30 Νοεμβρίου, 1997 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ- ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 4-0
Σε υγιεινό περίπατο μετέτρεψαν τα Τρίκαλα το Θεσσαλικό ντέρμπι με την Νίκη Βόλου. Η ομάδα του Βαγγέλη Παραπραστανίτη νίκησε εύκολα με σκορ 4-0, ικανοποιώντας τους πολλούς φίλαθλους που βρεθήκαν στο γήπεδο της πόλης, αψηφώντας την καταρρακτώδη βροχή που έπεφτε από το πρωί. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν δυνατά τον αγώνα και η πρώτη καλή φάση δημιουργήθηκε στο 3’ όταν ο Θεοδοσιάδης πάσαρε στον Ντάμπιτς το σουτ του οποίου πέρασε λίγο άουτ. Στο 17’ ο τερματοφύλακας της Νίκης Βόλου, Κοντόβας μπλόκαρε με δυσκολία κεφαλιά του Ιορδανίδη ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα τα Τρίκαλα έκαναν το 1-0. Ο Ντάμπιτς μπήκε μέσα στην περιοχή της Νίκης και ανατράπηκε από τον Κοντόβα και ο διαιτητής κ.Γιαννόπουλος καταλόγισε αμέσως το πέναλτι. Την έσχατη των ποινών ανέλαβε ο γκολκίπερ των Τρικάλων, Κατσιαούνης ο οποίος ευστόχησε. Η Νίκη Βόλου είχε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει στο 40’ όταν ο Τσουκαλάς σούταρε δυνατά αλλά η μπάλα σταμάτησε στο αριστερό κάθετο δοκάρι των γηπεδούχων, ενώ ένα λεπτό αργότερα τα Τρίκαλα διπλασίασαν τις επιτυχίες τους όταν ο Ντάμπιτς σούταρε, η μπάλα χτύπησε στον Μίντσιο και κατέληξε στα δίχτυα των φιλοξενουμένων. Στο 59’ οι «κυανέρυθροι» σημείωσαν το 3-0 όταν ο Μιρίλοβιτς εκτέλεσε κόρνερ, ο Κοντόβας έδιωξε προσωρινά την μπάλα όμως ο Ντάμπιτς με σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα. Το τελικό 4-0 διαμόρφωσε στο 66’ ο Στοϊνοβιτς με σουτ ύστερα από πάσα του Ντάμπιτς. Να σημειώσουμε ότι πριν το ματς τα Τρίκαλα συμφώνησαν για χορηγία με την εταιρία ΑΚΑΙ.

ΣΚΟΡΕΡ – 21’ Κατσιαούνης .πεν.[1-0], 41’ αυτογκόλ Μίντσιος [2-0], 59’ Ντάμπιτς [3-0], 66’ Στοϊνοβιτς [4-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Κατσιαούνης, Θεοδοσιάδης, Μανίκας, Πράππας, Λαγούλιας, Ζάρρας, Μιρίλοβιτς, Μπέκας [Πολυζωϊδης], Ιορδανίδης [Στοϊνοβιτς], Ντάμπιτς [Μπαμπούρης], Κουτάκος.

1998-1999 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

6 Σεπτεμβρίου, 1998 Γήπεδο Τρικάλων
Πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση, κυρίως στο β’ ημίχρονο, τα Τρίκαλα νίκησαν με σκορ 3-0 την Νίκη Βόλου. Στα πρώτα 45 λεπτά οι γηπεδούχοι είχαν την εδαφική υπεροχή και κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ στο 29’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Καραπέτσα σε ανατροπή του Μπέκα από τον Κασιούρα. Στο 40’ ωραίο φάουλ του Μπουϊς απέκρουσε ο Κατσιαούνης ενώ στο 50’ και 53’ κεφαλιές του Ρόντιτς πέρασαν ελάχιστα εκατοστά άουτ από την εστία του Κοντοβά. Στο 56’ μετά από έξοχο συνδυασμό του Μπέκα, Ρόντιτς και Βάσιτς, ο τελευταίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα γράφοντας έτσι το 2-0. Στο 68’ η Νίκη Βόλου είχε την ευκαιρία να μειώσει αλλά η κεφαλιά του Τριχιά σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του Κατσιαούνη. Το τελικό 3-0 διαμορφώθηκε στο 78’ όταν το σουτ του Κουτάκου χτύπησε αρχικά στο οριζόντιο δοκάρι, έσκασε στο έδαφος και κατέληξε στα δίχτυα των φιλοξενούμενων. Από τα Τρίκαλα διακρίθηκαν οι Μπέκας, Ρόντιτς, Κουτάκος και ο νεοεισελθών Τσακμακίδης. Άριστη η διαιτησία του κ.Καρακελίδη.

ΣΚΟΡΕΡ – 29’ Καραπέτσας .πεν. [1-0], 56’ Βάσιτς [2-0], 78’ Κουτάκος [3-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Κατσιαούνης, Θεοδοσιάδης, Αγγέλης, Πρεκαντές, Α.Αγγελόπουλος, Καραπέτσας, Κουτάκος [Χλωρός], Κώτσιος, Ρόντιτς, Βάσιτς [Μπάγκιτς], Μπέκας [Τσακμακίδης].

2002-2003 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

30 Απριλίου, 2003 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ 0-2 α.α.
Καθώς ένα άλλο παιχνίδι χάθηκε στα χαρτιά για τα Τρίκαλα αυτή τη φορά από την ομάδα της Νίκης Βόλου με σκορ 0-2, η διοίκηση δείχνει να έχει πάρει απόφαση να μην κάνει κάποια κίνηση να ανατρέψει την απόφαση της Ε.Π.Ο. και οι παίκτες να καταθέσουν ομαδική προσφυγή για να διεκδικήσουν την ελευθερία τους. Ταυτόχρονα ο δικηγόρος κ.Απόστολος Γκατζιός θα καταθέσει αίτηση για ορισμό προσωρινής διοίκησης στο πρωτοδικείο κάτι που ίσως δώσει κάποιες ελπίδες στην ταλαιπωρημένη Θεσσαλική ομάδα.

2009-2010 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

6 Δεκεμβρίου, 2009 Γήπεδο Τρικάλων
Ισόπαλο έληξε το Θεσσαλικό ντέρμπι ανάμεσα στον ΑΟ Τρικάλων και την Νίκη Βόλου με το τελικό 1-1 να δυσαρεστεί τους «κυανέρυθρους» που έμειναν πίσω από την κορυφή του βαθμολογικού πίνακα αλλά να ικανοποιεί πλήρως τους Βολιώτες που δίνουν την δική τους μάχη για την σωτηρία τους στην Γ’ Εθνική. Στο πρώτο ημίχρονο τα Τρίκαλα είχαν την άκαρπη υπεροχή χωρίς ωστόσο να απειλήσουν ιδιαίτερα την εστία του εξαιρετικού τερματοφύλακα της Νίκης, Νάνι. Στην επανάληψη όμως ένα γκολ που πέτυχε ο Θεοδοσιάδης εις βάρος της ομάδας του άλλαξε τα δεδομένα του ματς με τους φιλοξενούμενους να πιστεύουν σε θετικό αποτέλεσμα. Οι γηπεδούχοι απάντησαν σχεδόν αμέσως δια του Ενόκ αλλά αυτό έμελε να είναι και το τελικό αποτέλεσμα.

ΣΚΟΡΕΡ – 52’ αυτογκόλ Θεοδοσιάδης [0-1], 54’ Ενόκ [1-1]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Τόλιος, Αντωνιάδης, Καρράς, Θεοδοσιάδης, Γιώτας, Σαββίδης, Τελκίνσκι, Μίνγκας [Καλόγηρος], Γκαρόζης [Φουρτούνης], Διαμάντης [Κυριακίδης], Ενόκ.

2019-2020 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

28 Μαρτίου, 2020 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ δεν έγινε
Το πρωτάθλημα έληξε απρόοπτα δυο αγώνες πριν το τέλος του πρωταθλήματος λόγω της «εισβολής» του Covid-19. Εκτός από τους αγώνες Super League [που έγιναν το καλοκαίρι] όλες οι ποδοσφαιρικές δραστηριότητες σταμάτησαν λόγου του εγκλεισμού των πολιτών .