‘Ηττα για τον μπασκετικό ΑΟΤ στο ντέρμπι με το Σπάρτακο-Για “σφαγιαστική” διαιτησία κάνουν λόγο οι “κυανέρυθροι”

Ο Α.Ο Τρίκαλα γνώρισε σήμερα την ήττα από το Σπάρτακο στο μεγάλο ντέρμπι της Γ’ Εθνικής, ωστόσο, φαίνεται ότι υπήρξε πολύ κακή διαιτησία για τους κυανέρυθρους στα Γιάννενα που στοίχισαν το διπλό ανόδου.

Το δελτίο τύπου της ομάδας αναφέρει:

Ο ΑΟΤ βρήκε μια “σφαγιαστική” διαιτησία στα Γιάννενα , ακόμη και την γραμματεία να κάνει λάθη(;) σε βάρος της Τρικαλινής ομάδας, στο ντέρμπι της 5ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ Εθνικής με αντίπαλο τον Σπάρτακο.

Η ομάδα των Τρικάλων παρά το γεγονός ότι πήγε “λαβωμένη” με τρεις πολύ σημαντικές απουσίες λόγω τραυματισμών και ιώσεων, έπαιξε παθιασμένα , διαβασμένα και με δυνατή άμυνα κατάφερε να κάνει το παιχνίδι της .  Προηγήθηκε σε όλο σχεδόν το δεύτερο ημίχρονο και ήταν κοντά στη νίκη. Όμως οι” διαιτητές είχαν άλλη γνώμη. Δεν άφησαν τα Τρίκαλα και με τις αποφάσεις τους στέρησαν από την ομάδα την δυνατότητα να κερδίσει τον αγώνα. Έγιναν πράματα και θάματα. Αποφάσεις “τραγικές”,  ακατανόητα σφυρίγματα.

Ενώ υπολείπονταν 2΄και 48΄ για να τελειώσει το ματς έγιναν “μύθια” με τους διαιτητές να πρωταγωνιστούν στην έκβαση του παιχνιδιού.

Σε αυτό το σημείο , ο ΑΟΤ ήταν μπροστά στο σκορ με 66-62. Αφού πρώτα αποβάλλουν με δεύτερη τεχνική ποινή τον προπονητή Ηλία Παπαδημητρίου ο οποίος δεχόταν προκλήσεις με βρισιές , ακολούθησαν τα εξής ευτράπελα.

Τα Τρίκαλα κερδίζουν φάουλ που γίνεται πάνω στην  προσπάθεια του Κωτούλα και παίρνουν 2 βολές. Διαμαρτύρονται οι γηπεδούχοι στους διαιτητές και δέχονται τεχνική ποινή.  Στο “καπάκι” δέχονται” τεχνική ποινή και τα Τρίκαλα . Αντί να εκτελέσει ο ΑΟΤ 2 βολές , οι διαιτητές αποφασίζουν να σουτάρει 1 βολή ο Σπάρτακος και να δώσουν την μπάλα στον ΑΟΤ!

Το σκορ είναι στο 60-63 , ο Λεπενιώτης σκοράρει τρίποντο και η γραμματεία το μετράει για 2! Μετά τις έντονες διαμαρτυρίες των ανθρώπων του ΑΟΤ , το τρίποντο μετράει και πάμε στο 60-66 υπέρ των Τρικάλων.

Η γραμματεία επίσης , υπέδειξε 5ο φάουλ στον Γκαντιά ο οποίος είχε 4. Διαμαρτυρίες ξανά και μετά από 1΄ λεπτό το διόρθωσαν!

Με αυτά και άλλα, οι γηπεδούχοι κατάφεραν και ισοφάρισαν και το ματς πήγε παράταση όπου εκεί ο ΑΟΤ δεν είχε πολλές λύσεις καθώς όλοι σχεδόν οι παίκτες ήταν φορτωμένοι με φάουλ και ηττήθηκε.

Στο αγωνιστικό μέρος, ο Γιώργος Λεπενιώτης έκανε τρομερή εμφάνιση και οδήγησε την ομάδα ενώ όλα τα παιδιά που έπαιξαν τα έδωσαν όλα μέσα σε όλο αυτό το σκηνικό που προαναφέραμε.

Δεκάλεπτα 18-13, 33-33, 52-56, 70-70,81-77 παράταση

ΑΟ Τρίκαλα (Ηλίας Παπαδημητρίου) Λεπενιωτης 32 (4), Γκαντιάς 6,Τσιτσάνης 2, Αργύρης 11 (1), Απέργης 3(1), Αγαπίου 5 (1), Μπέφας ,Κωτούλας 10 (1), Τζιάννης 8 (1), Μερίτσης,Φέτσης,Γοργότσης

Διαιτητές ήταν οι : Τζιοπάνος Γ.(Θεσσαλονίκης)-Μπιστιντζάνος(Κυκλάδες)