Η Λυγαριά τη νίκη σε επικό ματς κόντρα στον ΑΣ Μετέωρα

‘Ενα εντυπωσιακό παιχνίδι πραγματοποιήθηκε στο γήπεδο Μουριάς με τον Απόλλωνα Λυγαριάς να υποδέχεται τον ΑΣ Μετέωρα.

Οι τυπικά γηπεδούχοι πήραν τη σπουδαία νίκη, ενώ παράλληλα οι Καλαμπακιώτες υπέστησαν την πρώτη τους φετινή ήττα.

Ο αγώνας είχε όλα τα χαρακτηριστικά του ντέρμπι, αλλά και ωραίο θέαμα , ειδικά στην επανάληψη.

Το πρώτο μέρος κύλησε δίχως κάποιο γκολ, αν και πάλι υπήρξαν φάσεις εκατέρωθεν.

Στην επανάληψη η Λυγαριά κατάφερε να προηγηθεί με 3-0 , ενώ τα Μετέωρα από το 48’ αγωνίστηκαν με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Δ. Ράτζα.

Και εκεί που όλα έδειχναν ότι το συγκρότημα του Νίκου Κακούσιου θα έφτανε στη νίκη δίχως να αγχωθεί, τα Μετέωρα με δύο εύστοχες εκτελέσεις πέναλτι του Θοδωρή Φορτούνη μείωσαν σε 3-2 και το ματς πήρε φωτιά στο τελευταίο 5λεπτο συν το διάστημα των καθυστερήσεων.

Τελικά, το 3-2 δεν άλλαξε με τη Λυγαριά να πανηγυρίζει μία σπουδαία νίκη με εξαιρετική εμφάνιση και παίκτες να τρώνε σίδερα, ενώ τα Μετέωρα θα ανασυνταχτούν κοιτάζοντας τη συνέχεια του πρωταθλήματος και κρατώντας το διάστημα στην επανάληψη όπου παρά το ότι αγωνίστηκαν με αριθμητικό μειονέκτημα έδειξαν μαχητικότητα και κατάφεραν να μπουν και πάλι στο ματς.

Ο αγώνας είχε και αρκετές μικροεντάσεις , δίχως όμως τα πράγματα να ξεφύγουν σε καμία περίπτωση.

Επίσης αρκετοί θεατές, φίλοι και των δύο ομάδων είδαν το παιχνίδι στο γήπεδο της Μουριάς.

Nα σημειωθεί ακόμη ο τραυματισμός του Λαμπαδάριου από πλευράς Μετεώρων, ο οποίος αποχώρησε από το παιχνίδι και η ζημιά που υπέστη θα εκτιμηθεί τις επόμενες ημέρες.

Φάσεις-γκολ

Στο 48′ η Λυγαριά κέρδισε πέναλτι με τον Δ. Ράτζα να αποβάλλεται και τα Μετέωρα να συνεχίζουν με 10 παίκτες. Το πέναλτι εκτέλεσε εύστοχα ο Καραλής.

Στο 64′ ο Οικονόμου βρήκε τον Χονδρογεωργόπουλο στην κόντρα κι αυτός με ψηλοκρεμαστό σουτ πέτυχε το 2-0.

Στο 78′ ο Κοθράς με σουτ κι αφού η μπάλα βρήκε πρώτα το δοκάρι σημείωσε το 3-0.

Στο 79′ τα Μετέωρα κέρδισαν πέναλτι με τον Καραμούζη, ο Φορτούνης το εκτέλεσε εύστοχα και μείωσε σε 3-1.

Στο 84′ τα Μετέωρα κέρδισαν νέο πέναλτι, με τον Νικλητσιώτη αυτή την φορά και ο Φορτούνης ήταν και πάλι εύστοχος και μείωσε σε 3-2.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΛΥΓΑΡΙΑ (Ν. Κακούσιος): Ζιάγκας, Στεφάνου Δ, Στεφάνου Γ. Αντωνίου, Καραλής ( 65’ Κοθράς), Αρβανίτης, Χονδρογεωργόπουλος, Πιρέ, Παύλου (70’ Αθανασίου), Οικονόμου, Γάκης (75’ Ζυγολίκας).

ΜΕΤΕΩΡΑ (Χ. Αυγέρος): Γκουλιώνης, Λαμπαδάριος ( 38’ λ. τρ. Ράτζας Δ.), Πούλιος, Φορτούνης, Ράτζας, Καραμούζης, Παπαευθυμίου (79’ Σιούτας), Μέρμηγκας, Νικλητσιώτης, Ψαθογιαννάκης, Τσιακμάκης (66’Νιαβής)