Trikalascore

Η ΑΕΚ Σαραγίων πήρε το συναρπαστικό ντέρμι με τον Ηρακλή Ζάρκου

Απίστευτη ματσάρα εγινε χθες στο γήπεδο Σαραγίων με την τοπική ΑΕΚ να υποδέχεται τον Ηρακλή Ζάρκου στο μεγάλο ντέρμπι του 1ου ομίλου για τη Β’ Ερασιτεχνική κατηγορία.

Οι γηπεδούχοι επικράτησαν με σκορ 4-2 και με ανατροπή στο σκορ, αποκτώντας σημαντικότατο πλεονέκτημα για την άνοδο στην Α’ ΕΠΣΤ, ενώ το Ζάρκο θα περιμενει την εξέλιξη των υπολοίπων αναμετρήσεων να δει εάν θα μπει στην πρώτη προνομιούχο δυάδα.

‘Εγινε πάντως ένα απολαυστικό παιχνίδι που είχε τα πάντα. ‘Εξι τέρματα, αρκετές φάσεις καλό ρυθμό και πάθος από τις δύο ομάδες.

Μόλις στο 5′ ο Στέργιος Τέλλιος έβαλε μπροστά το Ζάρκο στο σκορ.

Οι γηπεδούχοι έκαναν φάσεις στη συνέχεια, με τον πορτιέρο του Ηρακλή να λέει όχι

Τελικά η ισοφάριση ήρθε στο 35′ με τέρμα του Τσαρέλα, έπειτα από ασίστ του Παπαβασιλείου.

Λίγο πριν την εκπνοή του ημιχρόνου το Ζάρκο είχε δοκάρι και πάλι με τον Τέλλιο με το 1-1 να είναι το αποτέλεσμα ημιχρόνου.

Η επανάληψη ξεκίνησε υποδειγματικά για τους φιλοξενούμενους που στο 50′ με τον Αλεξόπουλο έκαναν το 1-2.

Από εκείνο το σημείο και μετά η ΑΕΚ Σαραγίων ανέλαβε τα ηνία του ματς.

Ο Τσαρέλας κέρδισε πέναλτι στο 57′ και το εκτέλεσε ο ίδιος φέρνοντας το ματς στα ίσια.

Στο 65′ ο Παν. Παπαβασιλείου έκανε το 3-2 έπειτα από ασίστ του αδερφού του Παύλου.

Το τελικό 4-2 διαμόρφωσε ο Παύλος Παπαβασιλείου, μετά από πάσα του Καταραχιά.

Το Ζάρκο έχασε την ευκαιρία να μπει ξανά στο παιχνίδι στο 89’, όταν ο Αλεξόπουλος κέρδισε πέναλτι και το εκτέλεσε ο ίδιος με τον Σκρέκα να αποκρούει κρατώντας το 4-2 που ήταν και το τελικό σκορ.

Διαιτητές: Μανασής-Μουστάκας-Πάφης

Οι συνθέσεις

ΑΕΚ Σαραγίων (Παπακυρίτσης): Σκρέκας, Κόκιας, Ι. Καταραχιάς, Στρατίκης, Μουρίκης, Παπαβασιλείου Παν. Καταραχιάς Β., Νικηφόρος, Παπαβασιλείου Παυ., Τσαρελάς, Κρομμύδας

Ηρακλής Ζάρκου (Διβανές): Εμπερεύζογλου, Βανακάρας, Σκαρλέας, Ντίνος, Μπουραζάνας, Τσιούφης, Τέλιος, Μπουραζάνας Δ., Παπαθανασίου, Αλεξόπουλος, Ζώτος