Trikalascore

Φινάλε με νίκη γοήτρου για Μετέωρα(PICS)

α Μετέωρα νίκησαν με 3-2 τον Οικονόμο Τσαριτσάνης σε παιχνίδι που έγινε στο Δημοτικό Στάδιο “Βασίλης Καρακίτσιος” για την 15η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας στον 3ο όμιλο.

Η Καλαμπακιώτικη ομάδα έστω και δύσκολα κατάφερε και πήρε μία νίκη γοήτρου αφού αν δεν αλλάξει κάτι όσον αφορά την προκήρυξη του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας τότε θα υποβιβασθεί στο τοπικό πρωτάθλημα της ΕΠΣ Τρικάλων.

Στο σημερινό παιχνίδι τα Μετέωρα σε γενικές γραμμές ήταν καλύτερα αν και πάλι έπαιξαν με την φωτιά, αλλά τελικά κατάφεραν και πήραν τη νίκη και τους τρεις βαθμούς.

Το σημερινό παιχνίδι έπρεπε να το κερδίσουν και το κέρδισαν απλά και μόνο για την ιστορία της ομάδας αφού σε διαφορετική περίπτωση δεν εξασφαλίζει τίποτα.

Τα Μετέωρα στο πρώτο ημίχρονο αφού έχασαν πέναλτι βρέθηκαν πίσω στο σκορ με 0-1.

Στην επανάληψη ισοφάρισαν, η Τσαριτσάνη είχε δοκάρι, αλλά τα Μετέωρα αυτή τη φορά απάντησαν με γκολ και προηγήθηκαν 2-1, αλλά και πάλι ισοφαρίστηκαν.

Τελικά λίγο πριν το τέλος του αγώνα σημείωσαν και δεύτερο τέρμα και πέτυχαν την μοναδική φετινή τους εντός έδρας ήττα.

Το φιλμ του αγώνα

13′ Σουτ του Γερεντέ, πέρασε μόλις άουτ.

19′ Φάουλ του Τσιγαρίδα, σουτ του Γεωργάκη, κατέληξε λίγο άουτ.

21′ Ο Γερεντές ανατράπηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή από τον Μιφτάρι και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Β. Αλμπάνης, αλλά έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

25′ Ο Σ. Δραχαλίβας έκανε την προσπάθεια και με σουτ στην αριστερή γωνία του Γκουλιώνη έκανε το 0-1.

51′ Κόρνερ του Γεωργάκη, η άμυνα της Τσαριτσάνης δεν έδιωξε και ο Γκόβαρης με σουτ από κοντά ισοφάρισε σε 1-1.

57′ Σουτ του Γεωργάκη από καλή θέση, πέρασε μόλις άουτ.

59′ Ο Ντάλλας βγήκε απέναντι στον Γκουλιώνη, αλλά το πλασέ που έκανε αποκρούστηκε από το δεξί κάθετο δοκάρι.

73′ Ο Α. Αλμπάνης έδωσε στον Μαλάκο, αυτός σούταρε, ο Κατοτικίδης απόκρουσε και ο επερχόμενος Γερεντές με προβολή πέτυχε το 2-1.

77′ Ο Χ. Μουλτσιάς με σουτ έξω από την μεγάλη περιοχή έστειλε την μπάλα στην αριστερή γωνία ισοφαρίζοντας σε 2-2.

80′ Προσπάθεια του Γερεντέ, ο Κατοτικίδης βγήκε κι έπεσε στα πόδια του για να τον ανακόψει, η μπάλα κατέληξε στον Νάκο ο οποίος από πλάγια και δύσκολη θέση έστειλε την μπάλα στα δίχτυα διαμορφώνοντας το 3-2.

93′ Προσπάθεια και σουτ του Τσιγαρίδα πέρασε μόλις άουτ.

Διαιτητής ήταν ο Πλακιάς με βοηθούς τους Τασιόπουλο και Θάνο.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΤΕΩΡΑ: Γκουλιώνης (86′ Κατσίκας), Γκόβαρης (63′ Α. Αλμπάνης), Τσιγαρίδας, Ρόμπος, Μερτσιώτης, Β. Αλμπάνης, Φωτίκας (52′ Νάκος), Παπαευθυμίου (80′ Καταρέλος), Γεωργάκης, Μαλάκος, Γερεντές (86′ Παπαγεωργίου).

ΤΣΑΡΙΤΣΑΝΗ: Κατοτικίδης, Παϊτέρης, Μπουμπουνάρας, Ντελής (20′ λόγω τρ. Ντάλλας), Αλεξόπουλος, Χ. Μουλτσιάς, Ποτός (61′ Ντούφας), Μιφτάρι, Βλαχάκης, Χατζηλιόντας, Σ. Δραχαλίβας.