Διπλό στη Λάρισα και ζωντανά στο κυνήγι της παραμονής τα Μετέωρα

Σημαντική εκτός έδρας νίκη, με την οποία διατηρεί ελπίδες παραμονής στην κατηγορία, σημείωσαν σήμερα τα Μετέωρα στο γήπεδο Νεάπολης, απέναντι στον τοπικό Ηρακλή Λάρισας.

Οι Καλαμπακιώτες έπαιζαν σήμερα το τελευταίο τους χαρτί για παραμονή και αποδείχτηκε ότι το κίνητρό τους ήταν πολύ υψηλό, κάτι που βοήθησε στο να τα δώσουν όλα στον αγωνιστικό χώρο και τελικώς να φύγουν με την πολυπόθητη νίκη, εκμεταλλευόμενοι και τις απουσίες των γηπεδούχων.

Σε ένα παιχνίδι όπου κυμάνθηκε σε μέτρια επίπεδα με ελάχιστες φάσεις μπροστά στις δύο εστίες και τον Ηρακλή να μην μπορεί να απαντήσει το γκολ του Ρόμπου στο 24΄, με τους «κυανοκίτρινους» να παίζουν με περίσσιο πάθος, φυλάγοντας καλά τα νώτα τους και κατέκτησαν έτσι το πρώτο τρίποντο στο πρωτάθλημα.

Γκολ ο Ρόμπος, δοκάρι ο Αναδολού…

Μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά, οι φιλοξενούμενοι ευτύχησαν να ανοίξουν στο σκορ στο 24΄ με ωραία ψηλοκρεμαστή κεφαλιά του Ρόμπου μετά από εκτέλεση κόρνερ του Γεωργάκη κάνοντας το 0-1.

Μάλιστα στο 32΄τα Μετέωρα απείλησαν και με ένα δεύτερο τέρμα αλλά ο Μαλάκος από καλή θέση έστειλε τη μπάλα άουτ.

Στο 33΄ο Ηρακλής άγγιξε την ισοφάριση αλλά η κεφαλιά του Αναδολού αποκρούστηκε από το κάθετο δοκάρι μετά από ωραία προσπάθεια του Μπαλαμώτη.

Τέσσερα λεπτά αργότερα ένα καλοχτυπημένο φάουλ του Χριστίδη έφυγε άουτ.

Πίεσε στην επανάληψη αλλά…

Στην επανάληψη οι «κυανόλευκοι» αύξησαν μεγάλη πίεση προκειμένου να φτάσουν στο γκολ της ισοφάρισης, έχοντας δύο μεγάλες στιγμές, πρώτα στο 82΄με την κεφαλιά του Φώτου να φεύγει λίγο άουτ ενώ στις καθυστερήσεις του αγώνα και μετά από φάση διαρκείας, ο Ζαφειρίου δεν κατάφερε να νικήσει με κεφαλιά τον αντίπαλο πορτιέρο, όμως ούτε στη συνέχεα και ο Φώτος με το 0-1 να μένει ως το τέλος.