Bαριά ήττα Φήκης στη Ζάκυνθο, αλλά το τελικό σκορ την αδικεί

Η Φήκη πήγε στη Ζάκυνθο με στόχο ένα θετικό αποτέλεσμα απέναντι στο τοπικό σωματείο, ωστόσο δεν απέφυγε μία ακόμη βαριά ήττα.

Με μία διαφορά όμως: Αυτή τη φορά ήταν αξιόμαχη και το τελικό αποτέλεσμα την αδικεί, καθώς είχε τις ευκαιρίες της, ενώ ο αντίπαλος σκόραρε δύο φορές από την άσπρη βούλα.

Στο πρώτο ημίχρονο η Ζάκυνθος αν και μπήκε αρκετά νωθρά δεν απειλήθηκε ουσιαστικά από τη Φήκη, με τον Νικολακόπουλο να έχει άστοχο σουτ στο 10’. Στο 20’ από σέντρα του Νικολακόπουλου ο Γουσέτης δεν έκανε καλό κοντρόλ και μπλόκαρε ο Μπουρούσης.
Τελικά στο 29’ από βαθιά μπαλιά ο Νικολακόπουλος βγήκε τετ α τετ και ανατράπηκε εντός περιοχής από τον γκολκίπερ των φιλοξενούμενων κερδίζοντας πέναλτι. Ο Τσιμέλι ήταν εύστοχοςαπό τα 11 βήματα για το 1-0 του ΑΠΣ.

Το ματς δεν είχε άλλη φάση στο πρώτο μέρος, με τους «κυανοκίτρινους» να μην ικανοποιούν αλλά να έχουν το προβάδισμα.
Στο δεύτερο μέρος οι «κυανοκίτρινοι» βελτίωσαν την εικόνα τους και στο 50’ ο Λάμπογλου είχε δοκάρι, ενώ ο Γουσέτης αμέσως μετά κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε ξανά εύστοχα ο Τσιμέλι για το 2-0. Στο 55’ μάλιστα ο ΑΠΣ πάλι με τον έμπειρο φορ του έφτασε στο 3-0 με κεφαλιά από σέντρα του Νικολακόπουλου.

Όμως τέσσερα λεπτά μετά η Φήκη αντέδρασε με τον Μπαλτά που βρήκε χώρο από το ύψος της μεγάλης περιοχής και έκανε το 1-3.
Οι φιλοξενούμενοι πίεσαν για να σκοράρουν και άλλο γκολ και είχαν ευκαιρία στο 64’ με τον Τζέλη, ενώ ο Λάμπογλου στο 69’ αστόχησε σε τετ α τετ.
Στο 76’ ο Γεωργάκης με τρομερό σουτ προσπάθησε να σκοράρει αλλά τον σταμάτησε εντυπωσιακά ο Οικονομάκης. Τελικά στις καθυστερήσεις ο Κακολύρης διαμόρφωσε το τελικό 4-1 για τη νικήτρια Ζάκυνθο.

Διαιτητής ήταν ο Οικονόμου (Αχαΐας) με βοηθούς τους Καραμέρο (Ηλείας) και Μπαλαρούτσο (Αχαΐας)

ΑΠΣ ΖΑΚΥΝΘΟΣ (Καραμαλίκης Στ.): Oικονομάκης, Ντούκας, Μεντής, Σούρμπης, Γουσέτης Ντ., Τσιμέλι, Κάρδαρης Κ. (80’ Κακολύρης Τ.), Σάϊμπερτ (70’ Αγκαράϊ), Μούστα, Νικολακόπουλος, Νικολίτσας (38’ Λάμπογλου (80΄Στύλλα)

Π.Ο. ΦΗΚΗΣ (Ρούσσας Δ.): Μπουρούσης Χρ., Γιαννουλάς, Τζελής, Τεντολούρης (61′ Γκίνης), Δρόσος, Καλαμαράς (49′ Κατσιούλας), Γεωργάκης, Γκαντιάς, Παναγιώτου, Μπαλτάς, Μπαμπατσιάς (73′ Ιωάννου)