Αποδέχεται τη μοίρα του ο ΑΟΤ, βαριά ήττα και στην Κατερίνη

Ο Πιερικός υπερασπίστηκε την έδρα της και νίκησε τον Α.Ο. Τρικάλων με 3-0 και ανέβηκε στους 22 πόντους (22 αγώνες), ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στους 20 πόντους (24 αγώνες).

Τα Τρίκαλα δεν έπρεπε σε καμία περίπτωση να χάσουν, αλλά αυτό τελικά δε συνέβη σήμερα στην Κατερίνη, όπου επήλθε μία βαριά ήττα από τον Πιερικό.

‘Ενα αποτέλεσμα που γενικά καταδεικνύει ότι και οι παίκτες πλέον, είτε έχουν κουραστεί από τα συνεχόμενα ματς, είτε δεν υπάρχει η ψυχολογία, για να κάνουν τη μεγάλη υπέρβαση, που περιμέναμε ότι θα μπορούσε να συμβεί.

Η ομάδα, μετά το αποτέλεσμα αυτό, θα πρέπει ίσως να αρχίσει να συμβιβάζεται με την ιδέα του υποβιβασμού και από την ώρα που ο Ηλίας Αιβάζογλου έχει ουσιαστικά αποχωρήσει,  κάτι που θα γίνει και επίσημα σε λίγο καιρό, η πόλη θα πρέπει να αναζητήσει άμεσα λύσεις όσον αφορά την επόμενη ημέρα.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την πρώτη καλή φάση, με την κεφαλιά Ζαφειράκη στο 10′ λεπτό, με την μπάλα να βγαίνει άουτ, ενώ στο 22′ λεπτό είχαν ευκαιρία με το συρτό σουτ του Κανούλα. Στο 26′ λεπτό, ο Πιερικός έκανε το 1-0 με σουτ μέσα στην μικρή περιοχή μετά από εκτέλεση κόρνερ του Κριμιτζά. Στο 35′ λεπτό, οι φιλοξενούμενοι είχαν διπλή ευκαιρία με τα σουτ του Μυλόπουλου και του Ελευθεριάδη, με τον τερματοφύλακα Τζήμα να αποκρούει. Το σκορ του ημιχρόνου ήταν στο 1-0 για τον Πιερικό.

Οι Κατερινιώτες διπλασίασαν τα τέρματα τους στα πρώτα λεπτά του δεύτερου ημιχρόνου (54′ λεπτό), με τον Κανούλα από κοντά μετά από ασίστ του Παπαδόπουλου με κεφαλιά και έτσι έγινε το 2-0. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι και έκαναν ευκαιρίες με το σουτ του Τόσκα στο 67′ λεπτό, το σουτ του Κριμιτζά στο 68′ λεπτό, την φάση από κοντά με τον Κανούλα στο 75′ λεπτό, αλλά και το συρτό σουτ του Εμπουέλε στο 82′ λεπτό. Μετά από σέντρα του Χατζάρα από δεξιά στο 88’ λεπτό, ο Καρανάτσιος πετάχτηκε στο πρώτο δοκάρι και με κεφαλιά διαμόρφωσε το τελικό σκορ στο 3-0.
Πιερικός (Βαζάκας): Τζήμας, Χαρτσιάς, Παντελιάδης, Κουκόλης (46′ Τόσκας), Γιαλαμίδης, Χαντζάρας, Κριμιτζάς (71′ Καρανάτσιος), Β. Παπαδόπουλος, Ζαφειράκης (80′ Εμπουέλε), Ντίνας, Κανούλας (84′ Μπουόλι).

Τρίκαλα (Καλογιάννης):Ντιαλόσι, Περλιέσι, Γκοβίνας, Ελευθεριάδης (46′ Χειρίτραντας), Ιωαννίδης, Μπαξεβάνος, Μυλόπουλος (46′ Μανίσογλου), Νιάρος, Πέλκας, Ριζογιάννης, Σανδραβέλης (62′ Κλεμέντε).