“Απέδρασε” στο 90′ από τη Φιλιππούπολη ο Λεβαδειακός

Ένα πολύ καλό παιχνίδι, με ρυθμό και εκατέρωθεν ευκαιρίες στη Φιλιππούπολη και νικητή τον Λεβαδειακό με 1-2 και σκόρερ δις τον Μιγκέλ Μπιανκόνι, για την 20η αγωνιστική της Super League 2.

Με το καλημέρα, ο Απόλλωνας έχασε δύο ευκαιρίες στον αγώνα. Συγκεκριμένα στο 4’ η κεφαλιά του Γκόλια πέρασε άουτ, μετά από κόρνερ του Γιάκου. Στο 14’ ο Γιάκος έβγαλε με κάθετη πάσα σε τετ α τετ τον Ομπράντοβιτς, με τον Σέρβο φορ να σουτάρει άουτ.

Η πιο σημαντική στιγμή του Λεβαδειακού στο πρώτο ημίχρονο ήταν στο 33’ όταν ο Παναγιώτου έκανε το γέμισμα από τα αριστερά, ο Χατζής έδιωξε με κεφαλιά, η μπάλα έφτασε στο Νίλι, με τον Ισπανό εξτρέμ να κάνει το σουτ μέσα από την περιοχή και τον Γλύκο να διώχνει δύσκολα σε κόρνερ. Μεγάλη ευκαιρία έχασε στο 40’ η ομάδα της Λάρισας με τον Γιάκο να βγάζει τον Λίταινα σε τετ α τετ και τον Μένκα να του λέει «όχι».

Στο β’ μέρος και στην πρώτη του καλή στιγμή ο Λεβαδειακός κατάφερε να ανοίξει το σκορ (0-1) στο 62’. Σκόρερ ο Μπιανκόνι, ο οποίος λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα του Γλύκου, μετά τη σέντρα του Νίκα από τα δεξιά. Στο 83’ ο Τασιούλης έκανε ωραία προσπάθεια και το σουτ μέσα από την περιοχή, ο Μένκα έδιωξε δύσκολα.

Ο Απόλλωνας κέρδισε πέναλτι στο 87′ όταν συγκρούστηκαν Νίλι-Τασιούλης μέσα από την περιοχή και τον Τσακαλίδη να καταλογίζει πέναλτι. Ο Χατζής ανέλαβε την εκτέλεση και έκανε το 1-1.

Ένα λεπτό μετά και συγκεκριμένα στο 89′, ο Νίλι μπήκε στην περιοχή, ανατράπηκε από τον Χατζή και τον Τσακαλίδη να καταλογίζει την παράβαση. Ο Μπιανκόνι εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι γράφοντας το 1-2 και χαρίζοντας αυτή τη σημαντική νίκη στους Βοιωτούς.

Στην τελευταία φάση του αγώνα στο 90+4′ ο Μένκα έκανε σπουδαία απόκρουση στην κοντινή προβολή του Γκουντρουμπή.

Σκόρερ: Μπιανκόνι (62′, 90+1′ πεν.), Χατζής (88′ πεν.)

Συνθέσεις:

ΑΠΟΛΛΩΝ ΛΑΡΙΣΑΣ (Κώστας Φρατζέσκος): Γλύκος, Καμπέρης, Σκούπρα, Χατζής, Γκόλιας (27’ λ.τρ. Λουκάς), Μπάλλας (67’ Τασιούλης), Λίταινας (81’ Γκουντρουμπής), Μπάμπης, Αθανασιάδης, Γιάκος, Ομπράντοβιτς.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Τζιουζέπε Σανίνο): Μένκα, Τσάπρας, Τζημόπουλος, Λιάγκας, Νίκας (85’ Θεοχάρης), Πολέτο (59’ Μαρίνος), Μεχία, Νίλι, Mυτίδης (59’ Μπιανκόνι), Κωστή (68’ Κονέ), Παναγιώτου.

Διαιτητής: Τσακαλίδης (Χαλκιδικής)

Βοηθοί: Γουρνιάς (Αν. Αττικής), Αθανασοπούλου (Μεσσηνίας)

4ος: Αλάμπεης (Αθηνών)