Σουπερ Απόλλωνας Λάρισας κατέβαλλε τα Χανιά

Ο Απόλλων Λάρισας επικράτησε με 1-0 των Χανίων στη Φιλιππούπολη, στο πλαίσιο της 10ης αγωνιστικής της Σούπερ Λιγκ 2. Σκόρερ της αναμέτρησης ο Ομπράντοβιτς στο 61’. Πρώτη νίκη με Φρατζέσκο στην τεχνική ηγεσία για την ομάδα της Λάρισας. Λιγοστεύουν οι ελπίδες των Χανίων για άνοδο.

Τα Χανιά είχαν τις πιο ξεκάθαρες ευκαιρίες στο πρώτο μέρος και απείλησαν με τους Κάσσου (12’, 26’) και Μασένα (28’), όμως δεν κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Απόλλωνας είχε αρκετές προϋποθέσεις για κάτι καλό στην επίθεση όμως όλες οι προσπάθειες κατέληξαν ψηλά άουτ.

Στο δεύτερο μέρος, ο Απόλλωνας ευτύχησε να ανοίξει το σκορ στο 61’, όταν ο Σκούπρα έκανε την κούρσα από τα δεξιά, έβγαλε τη συρτή σέντρα, ο Γιάκος δε μπόρεσε να βρει τη μπάλα, η οποία έφτασε στον Ομπράντοβιτς, με τον Σέρβο φορ να την στέλνει στα δίχτυα για το 1-0. Τα Χανιά πίεσαν στη συνέχεια για να φτάσουν στην ισοφάριση, όμως η ομάδα του Κώστα Φρατζέσκου διαχειρίστηκε σωστά το υπέρ της σκορ.

Έτσι, το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Απόλλωνα να φτάνει στους 9 βαθμούς μετά από αυτή τη νίκη. Τα Χανιά παράμειναν στους 11 βαθμούς.

Οι φάσεις του αγώνα:

4′ Φάουλ του Γιάκου ψηλά άουτ

10′ Σουτ του Μπάλλα κοντράρει σουτ στην κίνηση από τον Ομπράντοβιτς ψηλά άουτ

12′ Μεγάλη ευκαιρία από γύρισμα του Μασένα το σουτ του Κάσσου αποκρούει ο Αστράς

14′ Φάουλ του Μπραμπίγια λίγο έξω από την εστία η μπάλα

26′ Νέα ευκαιρία, σέντρα του Ρέντζα σουτ στην κίνηση του Κάσσου η μπάλα λίγο έξω από την εστία.

28′ Από μπαλιά του Παναγιωτούδη ο Μασένα μπαίνει… σφήνα ανάμεσα στους αμυντικούς αλλά το σουτ του καταλήγει άουτ.

38′ Σουτ του Μπραμπίγια κοντράρει και φεύγει δίπλα από την εστία (κόρνερ)

38′ Ο Μπραμπίγια εκτελεί με πάσα το κόρνερ ο Βασιλόγιαννης πατά περιοχή και σουτάρει αλλά ο Αστράς αποκρούει

61′ Γκολ για τον Απόλλωνα Λάρισας. Από σέντρα του Σκούπρα ο Γιάκος δεν μπόρεσε να βρει τη μπάλα, πέρασε και ο Ομπράντοβιτς με πλασέ σκοράρει με κενό τέρμα.

70’ Σουτ του Βρεττού άουτ.

74’ Σουτ του Μπαλογιάννη πέρασε αρκετά άουτ.

80′ Μεγάλη ευκαιρία από έμμεσο και σουτ του Κάσσου ο Γκόλιας διώχνει και στη συνέχεια το γκολ του Διαμαντόπουλου ακυρώνεται ως οφσάιντ

86′ Σέντρα του Παναγιωτούδη κεφαλιά του Κάσσου και γυριστό του Σουντουρά μπλοκάρει ο Αστράς.

Σκόρερ: Ομπράντοβιτς (61’).

Συνθέσεις:

Απόλλων Λάρισας (Κώστας Φρατζέσκος): Αστράς, Σκούπρα, Καμπέρης, Γκόλιας, Μόρας, Μπάλλας (46’ Σέχου), Μπάμπης, Ντα Κάμπο (72’ Μπαλογιάννης), Γιάκος, Γκουντρουμπής (57΄Λίταινας), Ομπράντοβιτς (84′ Νύκταρης).

Χανιά (Αλέκος Βοσνιάδης): Κουτζαβασίλης, Ρέντζας (77′ Σουντουρά), Σωτηράκος, Ανδρέου, Γρομητσάρης, Γκίνο (69’ Καρτσαμπάς), Παναγιωτούδης, Μπραμπίγια (65’ Βρεττός), Μασένα (65’ Διαμαντόπουλος), Βασιλόγιαννης, Κάσσος.

Διαιτητής: Γιουματζίδης (Πέλλας)

Βοηθοί: Τσακίρης (Δράμας), Κουφός (Μακεδονίας)

4ος διαιτητής: Βουρνέλης (Μακεδονίας)