Ο Ιωνικός ξανά στις καθυστερήσεις πήρε το ντέρμπι με την Παναχαική

Ο Γιώργος Μάναλης μπήκε στο ματς με την Παναχαϊκή ως αλλαγή και στις καθυστερήσεις με γκολ που σημείωσε χάρισε τη νίκη στον Ιωνικό στη Νίκαια για την 17η αγωνιστική της Super League 2. Λύγισε στο φινάλε η Παναχαϊκή που κρατούσε το μηδέν αν και κατέβηκε με αρκετές απουσίες στο ματς. Μόνος πρώτος ο Ιωνικός ξανά στη βαθμολογία.

Το ματς είχε πολύ καλό ρυθμό. Η μπάλα πήγαινε πάνω-κάτω αφού και οι δύο ομάδες ήθελαν να παίξουν ποδόσφαιρο πρωτοβουλίας με την μπάλα στα δικά τους πόδια. Η Παναχαϊκή πάντως, κατέβηκε με αμυντικούς προσανατολισμούς και με σκοπό να… φάει χρόνο από το ματς. Αρκετές καλές στιγμές για τον Ιωνικό στα πρώτα 45 λεπτά, με τον Ρόλε να χάνει στο 20ο λεπτό την σπουδαιότερη, όταν από το σημείο του πέναλτι και μετά από ωραία πάσα του Κάστρο, κατάφερε να αστοχήσει.

Και το β’ μέρος είχε αρκετό ενδιαφέρον. Ο Ιωνικός είχε μία μεγάλη ευκαιρία με απ’ ευθείας εκτέλεση φαουλ του Ρόλε στο 53′. Στο 64′ ο Κάστρο τα έκανε όλα και έδωσε στον Πλατέλλα μισό γκολ, αλλά ο Σούλης έδιωξε σωτήρια! Στο τελευταίο τέταρτο, ο Ιωνικός έπαιζε την Παναχαϊκή στο μισό γήπεδο! Η Παναχαϊκή έβγαλε κούραση και η ομάδα του Σπανού έπαιζε φουλ επίθεση. Τελικά, στις καθυστερήσεις ο Μάναλης έδωσε ξανά τη λύση. Ο 26χρονος επιθετικός, όπως και στα Τρίκαλα και στην Ιεράπετρα, πέρασε στο ματς ως αλλαγή και στις καθυστερήσεις σκόραρε! Ο Πλατέλλας σημάδεψε το δοκάρι του Σούλη και ο Μάναλης πήρε το ριμπάουντ και από κοντά έκανε το 1-0 χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Το φιλμ του αγώνα

9′ Σουτ ο Ανάκογλου από μακρινή απόσταση, η μπάλα αουτ

10′ Με την πλάτη στο τέρμα ο Βλαχομήτρος προσπάθησε να απειλήσει με το τακουνάκι, αλλά ο Σούλης μπλόκαρε

13′ Μακρινό σουτ του Πλατέλλα η μπάλα ψηλά άουτ

15′ Εκτέλεση φαουλ του Τσερούτι από τα δεξιά, κεφαλιά Μαρκοπουλιώτη η μπάλα άουτ

20′ Ο Κάστρο είδε τον Ρόλε στο πέναλτι, του πέρασε την μπάλα, αλλά αυτός σούταρε αουτ

23′ Άστοχο σουτ του Πλατέλλα από πλάγια θέση

26′ Κεφαλιά του Φαζού, ο Σούλης και πάλι μπλοκάρει

49′ Άστοχο σουτ του Ματσούκα μετά από πάσα του Κάστρο

53′ Εκτέλεση φαουλ του Ρόλε, η μπάλα μόλις έξω

64′ Ο Κάστρο τράβηξε δύο αντιπάλους πάνω του, έσπασε στον Πλατέλλα ο οποίος σούταρε, αλλά ο Σούλης έδιωξε εντυπωσιακά

82′ Σέντρα-σουτ του Κουϊρουκίδη, μπλόκαρε ο Σούλης

82′ Ο Τσερούτι “άδειασε” τον προσωπικό του αντίπαλο, αλλά έκανε κακή εκτέλεση

85′ Σέντρα ο Ομάρ από αριστερά, κεφαλιά του Κουϊρουκίδη η μπάλα ελάχιστα άουτ

89′ Μακρινό σουτ του Πάνου, ο Αναγνωσόπουλος μπλόκαρε σαν σε προπόνηση

90′ Σουτ του Ανάκογλου από μακρινή απόσταση, έδιωξαν οι αμυντικοί του Ιωνικού

90+3′ ο Μάναλης πήρε το ριμπάουντ μετά από σουτ του Πλατέλλα στο δοκάρι και από κοντά έκανε το 1-0

Σκόρερ: 90+3′ Μάναλης

Συνθέσεις:

ΙΩΝΙΚΟΣ (Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Παπαγεωργίου(78′ Κουϊρουκίδης), Αμπούντ-Ομάρ, Κύργιας, Φαζός, Γκοτσούλιας(46′ Μουμίν), Νιάσε(68′ Μάναλης), Ρόλε, Βλαχομήτρος(46′ Ματσούκας), Πλατέλλας(90+5′ Τσιριγώτης), Κάστρο

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Παρασκευόπουλος): Σούλης, Πατάτης, Λαρέα, Πάνος, Σταμόπουλος, Μαρκοπουλιώτης, Ανάκογλου, Τσερούτι(85′ Μπελεζάκης), Μασούρας(75′ Κόκας), Μπάτροβιτς(85′ Παπαδόπολους), Κουσκουνάς(68′ Γιούσης)

Διαιτητής: Κουμπαράκης (Κυκλάδων)
Βοηθοί: Πριόνας (Εύβοιας), Δασκαλάκης (Ηρακλείου)