Με γκολάρα Σαμαντά λύγισε το Θεσπρωτό και έκανε στο 2/2 ο ΑΟ Τρίκαλα

Ο ΑΟ Τρίκαλα συνέχισε με το απόλυτο στον 2ο όμιλο της Γ’ Εθνικής, κατακτώντας τη δεύτερη νίκη του σε ισάριθμα παιχνίδια, αυτή τη φορά επικρατώντας του Θεσπρωτού Ηγουμενίτσας με 1-0. Η αναμέτρηση δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας, με λίγες φάσεις να ξεχωρίζουν, ωστόσο η ομάδα των Τρικάλων πήρε αυτό που χρειαζόταν, τους τρεις βαθμούς της νίκης.

Το μοναδικό γκολ της συνάντησης προήλθε από εντυπωσιακή ατομική ενέργεια του Σαμαντά στο 53΄, ο οποίος με ταχύτητα διέσχισε την αντίπαλη άμυνα από τα δεξιά και πέτυχε το γκολ της νίκης. Το πρώτο ημίχρονο κύλησε χωρίς πολλές συγκινήσεις, όμως στην επανάληψη τα Τρίκαλα ανέβασαν ρυθμό και πλησίασαν και δεύτερο γκολ, με τον Νίκο Σκόνδρα να χάνει μεγάλη ευκαιρία να κλειδώσει τη νίκη. Παρά τις προσπάθειες του Θεσπρωτού, η άμυνα των Τρικάλων άντεξε και δεν δέχθηκε σοβαρές απειλές, εξασφαλίζοντας τη νίκη και τους πολύτιμους βαθμούς.

ΑΟ Τρίκαλα (Νίκος Μανούρας): Αναγνώστου, Σκούπρας, Σινγκ (72΄Μπραντίτσας), Καρατάσιος (87’ Κατσαντώνης), Γιάννης Σκόνδρας, Κωστόπουλος, Ισαακίδης (55’ Βαλίντ Αιτ), Σαμαντάς ( 72΄Πατρώνης), Λουκάς, Νίκος Σκόνδρας, Αλεξίου

Θεσπρωτός (Χουάν Ραμόν Ρότσα): Παγκράτης, Άγγελος Τσώτσος, Σαράκης (85’ Ζαφείρης), Ορφανός, Ντούκας, Οικονομίκος (85’ Ζακόπουλος), Μπαλός, Τασιούλας (90’ Μόσχος), Γούλας (64΄Σάλο), Ροβίνας, Ράπτης (64΄Μάντικας)