Λύγισαν στο Μακρυχώρι τα Μετέωρα(PICS)

Σε παιχνίδι που έγινε σήμερα για την 13η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ’ Εθνικής κατηγορίας στον 3ο όμιλο τα Μετέωρα γνώρισαν την ήττα στο Μακρυχώρι Λάρισας από τον τοπικό Αετό με 2-0.

Η ήττα αυτή για την Καλαμπακιώτικη ομάδα είναι καταδικαστική αφού η απόστασή της από την ζώνη παραμονής είναι στους 6 βαθμούς κι ακόμα κι αν κερδίσει και τα δύο παιχνίδια που απομένουν αυτό δεν θα φτάσει για να την οδηγήσει στην παραμονή.

Ο Αετός Μακρυχωρίου με την σημερινή του νίκη εξασφάλισε οριστικά την παραμονή του στην κατηγορία.

Τα Μετέωρα στάθηκαν πολύ καλά στο πρώτο ημίχρονο όπου είχαν αρκετές ευκαιρίες, αλλά δέχθηκαν και πάλι γκολ από στημένη φάση και στιγμιαία αδράνεια της άμυνας και βρέθηκαν πίσω στο σκορ.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι ήταν αρκετά καλύτεροι και κατάφεραν να εδραιώσουν τη νίκη τους ενώ είχαν και δοκάρι.

Το φιλμ του αγώνα

1′ Σουτ του Β. Αλμπάνη, η μπάλα πέρασε άουτ.

4′ Κόρνερ του Ζησούλη, κεφαλιά του Σιάτρα, πέρασε μόλις άουτ.

9′ Ο Γερεντές έκλεψε την μπάλα κι έκανε το σουτ, αλλά ο Πατέτσιος απόκρουσε σταθερά.

15′ Ο Φωτίκας έδωσε στον Γερεντέ ο οποίος από πλάγια έκανε το σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε άουτ.

23′ Προσπάθεια και σουτ του Λεσάι, απόκρουσε δύσκολα ο Βλαχάβας.

28′ Σουτ του Α. Αλμπάνη από καλή θέση, πέρασε άουτ.

32′ Κόρνερ του Δρόσου, η άμυνα των Μετεώρων δεν έδιωξε και ο Παπαδόπουλος με διπλή προσπάθεια έστειλε την μπάλα στα δίχτυα κάνοντας το 1-0.

39′ Ο Παπαδόπουλος έδωσε στον Λεσάϊ, αυτός από καλή θέση σούταρε, αλλά ο Βλαχάβας απόκρουσε.

44′ Ο Γερεντές έδωσε στον Γεωργάκη του οποίου το σουτ πέρασε λίγο άουτ.

45′ Απευθείας φάουλ του Κουμπούρα, πέρασε λίγο άουτ.

51′ Σουτ του Μάντζαρη από καλή θέση, η μπάλα βρήκε το οριζόντιο δοκάρι του Βλαχάβα.

53′ Σέντρα του Γεωργάκη, απευθείας σουτ του Φωτίκα από καλή θέση, πέρασε άουτ.

55′ Γκολ του Γεωργάκη, ακυρώθηκε ως οφ-σάιντ.

74′ Ο Παπαδόπουλος βρήκε τον Κατσαμάγκα κι αυτός απέναντι από τον Βλαχάβα πλάσαρε εύστοχα διαμορφώνοντας το τελικό 2-0.

88′ Σέντρα του Κατσαμάγκα, ο Γκαμπούρας ήταν αφύλαχτος, αλλά το πλασέ του αποκρούστηκε από τον Βλαχάβα.

Διαιτητής ήταν ο Τσιγαρίδας με βοηθούς τους Δόσκορη και Λιτοσελίτη της ΕΠΣ Φθιώτιδας.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΑΕΤΟΣ ΜΑΚΡ.: Πατέτσιος, Γκαμπέτας (57′ Μητάκος), Γιαννακόπουλος, Σιάτρας, Κουμπούρας, Σέσι, Δρόσος (40′ Μάντζαρης), Ζησούλης (74′ Γκαμπούρας), Κατσιαμάγκας, Παπαδόπουλος (74′ Καλόγηρος), Λεσάι (58′ Κολοβός).

ΜΕΤΕΩΡΑ: Βλαχάβας, Γκόβαρης, Ρόμπος, Τσιαντούλας, Γεωργάκης, Τσιγαρίδας, Α. Αλμπάνης (57′ Μαλάκος), Β. Αλμπάνης (76′ Σακελλαρίδης), Π. Παπαευθυμίου, Γερεντές (85′ Νάκος), Φωτίκας.