Φυσιολογική ήττα στη Νεάπολη

Ο Ολυμπιακός Βόλου υπερασπίστηκε την έδρα του και νίκησε με 2-0 τα Τρίκολα, με αποτέλεσμα να ανέβει στους 24 πόντους (16η θέση), ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στους 21 πόντους (17η θέση).
Η ήττα ήταν φυσιολογική για τους κυανέρυθρους που απλά μετρούν μέρες μέχρι το τέλος της αγωνιστικής σεζόν, με την ομάδα να έχει υποβιβαστεί και να έχει μείνει πλέον με πολύ λίγους ποδοσφαιριστές.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα στην αναμέτρηση και είχαν φάσεις, με το σουτ του Κουντουριώτη στο 4′ λεπτό, με το σουτ του Σιαφά στο 6′ λεπτό και το σουτ του Κόλα στο 14′ λεπτό αντίστοιχα. Οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα σουτ με τον Μυλόπουλο στο 14′ λεπτό. Οι Θεσσαλοί πίεσαν και είχαν μια καλή ευκαιρία μετά την συνεργασία του Σιαφά και του Κόλα και το σουτ του δεύτερου στο 15′ λεπτό, ενώ τα Τρίκαλα έκαναν φάση με την κεφαλιά του Φουτσίνι στο 25′ λεπτό. Ο Βερνάρδος για τους γηπεδούχους απείλησαν με κεφαλιά στο 26′ λεπτό. Οι ερυθρόλευκοι είχαν το πάνω χέρι και άνοιξαν το σκορ στο 37′ λεπτό μετά από εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Ξύδα, το οποίο κέρδισε ο Κουντουριώτης, ύστερα από αντικανονικό μαρκάρισμα του Νιάρου, το οποίο ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Οι Βολιώτες συνέχισαν να έχουν το πάνω χέρι στο δεύτερο ημίχρονο και έκαναν ευκαιρία στο 51′ λεπτό, με την κεφαλιά του Σιαφά, με τον τερματοφύλακα Περλιέσι να μπλοκάρει. Στο 64′ λεπτό, ο Κότος από πλάγια θέση εκτός περιοχής, έστειλε το σουτ στα δίχτυα και έκανε το 2-0 για τον Ολυμπιακό Βόλου. Ο ρυθμός έπεσε στα επόμενα λεπτά, με τον Ολυμπιακό Βόλου να νικάει εντός έδρας τα Τρίκαλα με 2-0.

Ολυμπιακός Βόλου (Καβακάς): Ξενοδόχοβ, Παπακώστας (77′ Χατζής), Γραικός (58′ Γκαργκαλατζίδης), Φιλίποβιτς, Μαρκοπουλιώτης, Κόλα, Ντιαμπί (58′ Κότος), Ξύδας (77′ Κατσούκης), Σιαφά (86′ Πέλκας), Κουντουριώτης, Βερνάρδος.
Τρίκαλα (Καλογιάννης): Περλιέσι, Ντιαλόσι, Φουτσίνι, Γκοβίνας, Ευθυμίου, Ζησόπουλος (90′ Κλεμέντε), Ιωαννίδης, Μυλόπουλος, Νιάρος, Ριζογιάννης, Σανδραβέλης.

17 ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΑ 17-53 21
-Εκκρεμούν οι αγώνες Καβάλα-Α Καρδίτσας, Αν. Καρδίτσας-Ολυμπιακός ΣΦΠ Β΄, Ολυμπιακός ΣΦΠ Β΄- Απόλλων Πόντου, Πιερικός-Ολυμπιακός Βόλου