“Ερυθρόλευκο” το σούπερ ντέρμπι κυπέλλου-Ο Διγενής πήρε τη ματσάρα κόντρα στα Μετέωρα(PICS)

Ο Διγενής Νεοχωρίου ήταν ο θριαμβευτής του μεγάλου ντέρμπι για τη Δ’ φάση του κυπέλλου ΕΠΣΤ επικρατώντας με 0-1 των Μετεώρων στο Β. Καρακίτσιος της Καλαμπάκας.
‘Εγινε ένα ωραίο δυνατό ματς με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για την πρόκριση και να έχουν αμφότερες πολύ καλή απόδοση.
Ωστόσο, το Νεοχώρι είχε και την ουσία πετυχαίνοντας το πολυπόθητο τέρμα με το Γούλα, τη χρυσή αλλαγή του Νίκου Αγγελάκη, με το οποίο έφτασε στην πολυπόθητη πρόκριση.

Στο πρώτο ημίχρονο το Νεοχώρι μπήκε πιο καλά κι έχασε αρκετές ευκαιρίες μέχρι το 20′.

Στην συνέχεια τα Μετέωρα ισορρόπησαν κάπως και είχαν δύο καλές στιγμές ως το τέλος του ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος το παιχνίδι ήταν πιο ισορροπημένο με τα Μετέωρα να δείχνουν ότι πατάνε καλύτερα στον αγωνιστικό χώρο. Δεν μπόρεσαν όμως να πιέσουν την αντίπαλη εστία και δημιούργησαν μόλις μία καλή στιγμή.

Από έναν συνδυασμό λαθών στο 67′ το Νεοχώρι βρήκε το γκολ, ενώ λίγο αργότερα έχασε και μία μεγάλη ευκαιρία.

Τα Μετέωρα δεν κατάφεραν να πιέσουν στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα με εξαίρεση την τελευταία φάση όπου παραλίγο οι αμυντικοί του Νεοχωρίου να πετύχαιναν αυτογκόλ και το 0-1 σφράγισε το αποτέλεσμα του αγώνα.
Να σημειωθεί ότι πολύς κόσμος παρακολούθησε την αναμέτρηση του Β. Καρακίτσιος, με φιλάθλους από όλο το νομό να δίνουν το παρόν στην εξέδρα, που σχεδόν γέμισε.

Το φιλμ του αγώνα

11′ Σουτ του Μπονέλη, η μπάλα κόντραρε στον Νταλούκα και πέρασε κόρνερ.

15′ Ο Παπαδόπουλος από πλάγια θέση γύρισε για τον Τσιούφη ο οποίος δεν πρόλαβε την μπάλα.

19′ Κόρνερ του Βασιλείου, σουτ του Παπαδόπουλου, απόκρουσε ο Γκουλιώνης, νέο σουτ του ίδιου παίκτη σταμάτησε σε σώματα αμυνομένων.

20′ Σέντρα του Τσιούφη, σουτ του Μυλερού από κοντά η μπάλα βρήκε την εξωτερική πλευρά του αριστερού δοκαριού και πέρασε άουτ.

32′ Σε ωραία επίθεση των Μετεώρων ο Μαρούδας έστρωσε για τον Νταλούκα το σουτ του οποίου απόκρουσε δύσκολα ο Ευαγγέλου.

36′ Από μπαλιά του Παπαδόπουλου, ο Μαχαίρας βγήκε τετ-α-τετ με τον Γκουλιώνη, αλλά δεν κατάφερε να τον νικήσει.

45’+1′ Πλασέ του Καλτσά, έδιωξε δύσκολα σε κόρνερ ο Ευαγγέλου.

56′ Σέντρα του Πούλιου, κεφαλιά του Μαρούδα, απόκρουσε ο Ευαγγέλου.

67′ Οι φιλοξενούμενοι εκμεταλλεύτηκαν απανωτά λάθη στην άμυνα των Μετεώρων, η μπάλα έφτασε στον αμαρκάριστο Γούλα ο οποίος πλάσαρε τον Γκουλιώνη κι έκανε το 0-1.

77′ Κόρνερ του Μαχαίρα, γύρισμα του Παπαδόπουλου, ο Κουρκουλιώτης από πολύ κοντά κι απέναντι στον Γκουλιώνη πλάσαρε ψηλά άουτ.

90′ Ο Λαμπαδάριος εκτέλεσε δυνατά πλάγιο άουτ, ο Καταρέλος στην προσπάθειά του να διώξει έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Νεοχωρίου, κεφαλιά του Μόκα στην συνέχεια αποκρούστηκε σε κόρνερ.

Διαιτητής ήταν ο Κοντίνος με βοηθούς τους Αλεξόπουλο και Παπαγεωργόπουλο.