‘Εκαναν υπεπροσπάθεια τα Μετέωρα, άγγιξαν την υπέρβαση, αλλά ο Ολυμπιακός Βόλου έφυγε με το διπλό(PICS)

Παρά την μεγάλη προσπάθεια που έκαναν τα Μετέωρα γνώρισαν την ήττα με 1-2 από τον Ολυμπιακό Βόλου για την 4η αγωνιστική του 4ου ομίλου του ειδικού πρωταθλήματος προβιβασμού.

Το παιχνίδι έγινε στο Δημοτικό Στάδιο Καλαμπάκας “Βασίλης Καρακίτσιος” το οποίο γέμισε από κόσμο δείχνοντας ότι τέτοια παιχνίδια πάντα μαγνητίζουν το ενδιαφέρον των φιλάθλων.

Όσον αφορά το παιχνίδι ο Ολυμπιακός Βόλου ήταν ανώτερος, είχε την κατοχή της μπάλας, δημιούργησε πολλές ευκαιρίες, αλλά τα Μετέωρα τον δυσκόλεψαν όσο μπορούσαν.

Κατάφεραν να ανταποδώσουν το γκολ που δέχθηκαν στο 35′ καθώς ισοφάρισαν στο 40′ και μάλιστα στο 50′ είχαν δοκάρι χάνοντας έτσι μεγάλη ευκαιρία για να προηγηθούν και το παιχνίδι θα έπαιρνε άλλη μορφή.

Στην συνέχεια οι φιλοξενούμενοι κυριάρχησαν δημιούργησαν πολλές ευκαιρίες, αλλά ο τερματοφύλακας Θέμης Γκουλιώνης των Μετεώρων πραγματοποιώντας εντυπωσιακές αποκρούσει κρατούσε την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι.

Τελικά σε μία στιγμή που ετοιμάζονταν οι αλλαγές, ο Ολυμπιακός Βόλου βρήκε την ευκαιρία και σημείωσε και δεύτερο τέρμα σ’ ένα κομβικό σημείο του αγώνα.

Τα Μετέωρα γενικά το προσπάθησαν αρκετά απέναντι σ’ ένα πολύ καλό και δουλεμένο αντίπαλο, αν είχαν λίγο καθαρότερο μυαλό σε ορισμένα σημεία του αγώνα ίσως να διεκδικούσαν κάτι περισσότερο πέρα από μία τιμητική ήττα.

Το φιλμ του αγώνα

10′ Ο Παπακώστας βγήκε απέναντι στον Γκουλιώνη, αλλά σούταρε άουτ.

32′ Ο Παπακώστας απέφυγε τον προσωπικό του αντίπαλο από πλάγια, έκανε την σέντρα και ο Βλάχος με γυριστό σουτ έκανε το 0-1.

40′ Τα Μετέωρα κέρδισαν την μπάλα με τον Μαρούδα, στην συνέχεια έγιναν διάφορες κόντρες και ο Καλτσάς με μακρινό πλασέ ισοφάρισε σε 1-1 μέσα σε ξέφρενους πανηγυρισμούς παικτών και φιλάθλων.

42′ Ο Νικλητσιώτης εκμεταλλεύτηκε λάθη των αμυντικών κι ενώ είχε χώρο μπροστά του, βιάστηκε να σουτάρει άουτ.

45’+1′ Σέντρα του Ματέ, έδιωξε η άμυνα, σουτ του Σέττου από καλή θέση, πέρασε άουτ.

50′ Εκπληκτικό σουτ του Θώμου, τράνταξε το οριζόντιο δοκάρι του Σιδεράκη με τα Μετέωρα να χάνουν μεγάλη ευκαιρία.

51′ Ο Νταλούκας μπήκε στην μεγάλη περιοχή, αλλά ο Σιδεράκης πρόλαβε την μπάλα προ του Ψαθογιαννάκη.

57′ Σέντρα του Σέττου, ο Βλάχος πήρε την κεφαλιά, ο Γκουλιώνης απόκρουσε σε κόρνερ.

59′ Ο Σκοπελίτης βρέθηκε απέναντι στον Γκουλιώνη, ο γκολκήπερ των Μετεώρων απόκρουσε και πάλι.

61′ Σέντρα του Ματέα, ο Βλάχος ήταν αφύλαχτος, αλλά η κεφαλιά του πέρασε μόλις άουτ.

63′ Ο Παπακώστας μπήκε στην μεγάλη περιοχή, αλλά το σουτ που έκανε πέρασε άουτ.

65′ Κόρνερ του Σκοπελίτη, κεφαλιά του Βλάχου, ο Γκουλιώνης και πάλι απόκρουσε εντυπωσιακά.

73′ Σέντρα του Σέττου, ο Βλάχος ήταν αμαρκάριστος, έκανε το σουτ, αλλά ο Γκουλιώνης απόκρουσε.

79′ Ο Ματτέα από πλάγια μπήκε στην περιοχή και με σουτ έκανε το 1-2.

83′ Απευθείας φάουλ του Σκοπελίτη, η μπάλα βρήκε το αριστερό κάθετο δοκάρι του Γκουλιώνη και πέρασε άουτ.

Διαιτητής ήταν η Πιγγίου της ΕΠΣ Θεσπρωτίας με βοηθούς τους Ευαγγέλου και Γκέλη της ΕΠΣ Ηπείρου.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΤΕΩΡΑ (Γ. Λουλές): Γκουλιώνης, Φορτούνης, Σ. Ράτζας (80′ Σιούτας), Δ. Ράτζας (80′ Σινάνης), Νταλούκας, Ψαθογιαννάκης, Θώμος (67′ Κατσιούλας), Καλτσάς (83′ Πολυζόπουλος), Καραμούζης, Νικλητσιώτης (67′ Κοτσιλιάνος), Μαρούδας.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ Β. (Σ. Αρσένος): Σιδεράκης, Παπακώστας, Καμπέρης, Αναστασίου (56′ Σκοπελίτης), Παπαϊωάννου, Γκαλίτσιος, Ματτέα, Κυρίτσης (56′ Τασιούλης), Βλάχος (93′ Νούσιος), Ζέρης, Σέττος (83′ Κατσαγεωργίου).