Ανατροπές και τελικά μοιρασιά στο Καραισκάκης-Παναχαική

Στο γήπεδο των Αγίων Αναργύρων για την 2η αγωνιστική των Play out της Super League 2, ΑΕ Καραϊσκάκης και Παναχαϊκή αναδείχθηκαν ισόπαλοι 3-3 σε ένα τρομερό ματς με δύο ανατροπές!

Στο 90+3′ γλίτωσαν την ήττα η Πατρινοί που είχαν γυρίσει το ματς από το 1-0, αλλά βρέθηκαν και πάλι πίσω στο σκορ στο 87′! Τελικά στις καθυστερήσεις έσωσαν τον βαθμό και κράτησαν την ΑΕ Καραϊσκάκης σε θέση υποβιβασμού και μετά τη νίκη της Δράμας το έργο της γίνεται ακόμα πιο δύσκολο!

Η γηπεδούχος ομάδα μπήκε αρκετά επιθετικά. Απείλησε πρώτη με τον Ρούνεϊ στο 3′ και άνοιξε το σκορ δύο λεπτά μετά, από μακρινό σουτ του Ναζίμ, απόκρουση του Κολοβούρη και νέα προσπάθεια του Λόβριτς που ο Μουστακόπουλος στην προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του. Η Παναχαϊκή άργησε να συνέλθει. Έχασε και τον Κόκα με τραυματισμό. Απείλησε με τον Μπάτροβιτς για πρώτη φορά στο 20′. Ενώ ακολούθησαν μία άστοχη κεφαλιά του Λαρέα στο 35′ και ένα επίσης άστοχο σουτ του Γιούση στο 37′. Τελικά η ισοφάριση ήρθε – ουσιαστικά – στη τελευταία φάση του πρώτου 45λεπτου. Ο Γούσης έδωσε για τον Κουσκουνά, αυτός έκανε ωραία προσπάθεια, βρήκε τον χώρο και σούταρε νικώντας τον Μπουργάνη για το 1-1.

Στην επανάληψη η Παναχαϊκή ήταν η ομάδα που πατούσε καλύτερα. Έχοντας πετύχει και το γκολ στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, είχε τη ψυχολογία να ψάξει την ανατροπή. Οι μπαλιές των Μασούρα και Ανάκογλου στο 55′ και στο 59′ πέρασαν ανεκμετάλλευτες. Η ανατροπή ήρθε στο 65ο λεπτό. Ο Μπάτροβιτς εκτέλεσε έξυπνα απ’ ευθείας το φαουλ, ο Μπουργάνης έδιωξε, αλλά ο Λαρέα ακολούθησε τη φάση πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-2 από κοντά! Η ομάδα της Άρτας βρήκε άμεσα την ισοφάριση και πιο συγκεκριμένα στο 72ο λεπτό. Ο Κορέλας που είχε περάσει μόλις στο ματς ως αλλαγή έκανε μία μεγάλη κούρσα, γύρισε και την μπάλα συρτά προς την περιοχή, κανείς αμυντικός δεν έδιωξε και ο Μαύρου ολομόναχος στο δεύτερο δοκάρι την έσπρωξε στα δίχτυα για το 2-2. Η αρτινή ομάδα δεν ήταν ευχαριστημένη ούτε με τον βαθμό βλέποντας και τα υπόλοιπα αποτελέσματα. Έτσι στα τελευταία λεπτά πίεσε για τη νίκη. Αρχικά απείλησε με φάση-καρμπόν με το γκολ του Μαύρου στο 83′ αλλά ο Κολοβούρης έδιωξε. Και στο 87′ δικαιώθηκε με το τρίτο της τέρμα. Ο Ρούνεϊ από δεξιά της περιοχής έπιασε ένα δυνατό σουτ με το αριστερό, η μπάλα κάπου κόντραρε και άλλαξε πορεία ξεγελώντας τον Κολοβούρη για να γίνει το 3-2. Η Παναχαϊκή στα… χασομέρια όμως βρήκε ξανά την ισοφάριση. Μασούρας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Αργυρόπουλος πήρε την κεφαλιά και ο Μπάτροβιτς την έσπρωξε στα δίχτυα πάνω από τη γραμμή διαμορφώνοντας το τελικό 3-3.

Το φιλμ του αγώνα

3′ Σουτ του Ρούνει έξω από την περιοχή, η μπάλα μόλις αουτ

5′ ΓΚΟΛ για την ΑΕ Καραϊσκάκης. Σουτ του Ναζίμ , έδιωξε προσωρινά ο Κολοβούρης, ο Λόβριτς απείλησε εκ νέου από πλάγια θέση και ο Μουστακόπουλος στη προσπάθειά του να διώξει, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του

8′ Κάθετη του Λόβριτς για το Λουίς Φελίπε, αυτός βρέθηκε απέναντι από τον Κολοβούρη, αλλά ο Έλληνας πορτιέρο τον σταμάτησε εντυπωσιακά

13′ Συρτό σουτ του Φελίπε, η μπάλα αουτ

20′ Σουτ του Μπάτροβιτς από πλάγια θέση μέσα από την περιοχή, μπλόκαρε ο Μπουργάνης

24′ Ατομική ενέργεια και σουτ του Δούμτσιου, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια

34′ Εκτέλεση φαουλ του Τάμπα, κεφαλιά ο Ναζίμ, αλλά άστοχη

35′ Εκτέλεση κόρνερ του Μπάτροβιτς, καλή κεφαλιά του Λαρέα που δεν βρήκε όμως εστία

37′ Σουτ από μεγάλη απόσταση για την Παναχαϊκή με τον Γιούση, απελπιστικά αουτ η μπάλα

43′ Και πάλι ο Τάμπας έφερε την μπάλα στην περιοχή της Παναχαϊκής, ο Κολοβούρης πρόλαβε τον Ρούνεϊ

45+1′ ΓΚΟΛ για την ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ. Ο Γιούσης τροφοδότησε τον Κουσκουνά που με ωραία κίνηση μέσα από την περιοχή και πλασέ νίκησε τον Μπουργάνη για το 1-1

50′ Ο Λουίς Φελίπε βρήκε αμαρκάριστο στον Ρούνεϊ στο ύψος της μεγάλης περιοχής, αλλά το συρτό σουτ του τελευταίου κόντραρε στον Μαρκοπουλιώτη και έφυγε κόρνερ

51′ Εκτέλεση κόρνερ του Τάμπα, ο Θεολόγου με το κεφάλι έστειλε την μπάλα ψηλά αουτ

55′ Παράλληλη μπαλιά του Μασούρα από τα αριστερά, πέρασε από όλους η μπάλα σε πλάγιο αουτ

59′ Γέμισμα στην περιοχή από τον Ανάκογλου για τον Κουσκουνά, ο Θεολόγου σωτήρια παραχωρεί το κόρνερ

65′ ΓΚΟΛ για την ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ. Εκτέλεση φαουλ του Μπάτροβιτς, ο Μπουργάνης απέκρουσε, αλλά ο Λαρέα ακολούθησε τη φάση πήρε το ριμπάουντ και έκανε το 1-2.

72′ ΓΚΟΛ για την ΑΕ Καραϊσκάκης. Γύρισμα του Κορέλα, ο Μαύρου ξεχασμένος στο δεύτερο δοκάρι έκανε το 2-2

82′ Εκτέλεση φαουλ του Μπεκατώρου, η μπάλα πάνω από τα δοκάρια του Κολοβούρη

83′ Νέα… επέλαση από τον Κορέλα, ο Δούμτσιος έγινε κάτοχος της μπάλας από τις κόντρες, έκανε και το γύρισμα αλλά ο Κολοβούρης πριν ο Μαύρου σουτάρει έπεσε και έδιωξε την μπάλα

84′ Σουτ του Αργυρόπουλου από το ύψος του πέναλτι, η μπάλα αουτ

87′ ΓΚΟΛ για την ΑΕ Καραϊσκάκης. Ωραία ενέργεια και σουτ του Ρούνεϊ, η μπάλα κάπου βρήκε και άλλαξε πορεία με τον Κολοβούρη να μην μπορεί να αντιδράσει

90+3′ ΓΚΟΛ για την Παναχαϊκή. Ο Μασούρας εκτέλεσε το κόρνερ, ο Αργυρόπουλος πήρε την κεφαλιά και ο Μπάτροβιτς την έστειλε από κοντά στα δίχτυα.

Οι σκόρερ: 5′ Μουστακόπουλος αυτ, 72′ Μαύρου, 87′ Ρούνεϊ – 45+1′ Κουσκουνάς, 65′ Λαρέα, 90+3′ Μπάτροβιτς

Οι συνθέσεις:

ΑΕ ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Μάγγος): Μπουργάνης, Θεολόγου, Χατζηδίμπας, Ρουμπανγκούκα, Δούμτσιος(91′ Νταλακούρας), Ναζίμ, Τάμπας, Μπρέμπος(70′ Κουρέλας), Ρούνεϊ, Λόβριτς(56′ Μαύρου), Λουίς Φελίπε(70′ Μπεκατώρος)

ΠΑΝΑΧΑΪΚΗ (Καραπίτσος): Κολουβούρης, Μαρκοπουλιώτης, Πάνος, Λαρέα, Μουστακόπουλος, Κόκας (15′ λ.τ Μπρους), Γιούσης(79′ Tσερούτι), Ανάκογλου(79′ Αργυρόπουλος), Μπάτροβιτς, Κουσκουνάς, Μασούρας

ΠΗΓΗ ΦΩΤΟ: Παναχαϊκή Forum