Βήμα ανόδου για Λεβαδειακο με διπλό στη Βέροια

Ο Λεβαδειακός πήρε την πρώτη παρτίδα του μπαράζ και απέκτησε πλεονέκτημα ενόψει της ρεβάνς.

Ο Πολέττο στο 58′ διαμόρφωσε το τελικό 1-0 κόντρα στη Βέροια που πλέον καλείται να κάνει την ανατροπή στη Βοιωτία την ερχόμενη εβδομάδα.

Οι «πράσινοι» αν και συνάντησαν θέματα στην αρχή του αγώνα και είδαν τον MVP της σεζόν, Πασά να μπαίνει με φόρα, διαχειρίστηκαν άψογα την κατάσταση και το… μηδέν στην άμυνα.

Η Βέροια δεν μπόρεσε να σκοράρει αν και είχε την υπεροχή, τιμωρήθηκε από τον Λεβαδειακό που σταδιακά ανέβασε ρυθμούς και χτύπησε στην κόντρα επίθεση.

Το τέρμα του Πολέττο δίνει τον πρώτο λόγο για την άνοδο στην Super League ενόψει του δεύτερου αγώνα μπαράζ όπου δεν μετράει το εκτός έδρας γκολ.

Αξίζει να σημειωθεί ότι χάθηκε τεράστια ευκαιρία για το 0-2 στο 92′ με τον Συμελίδη για τον Λεβαδειακό, ενώ αναμέτρηση είχε αρκετές εντάσεις, κυρίως προς το φινάλε.

Τα highlights του Βέροια-Λεβαδειακός

Η εξέλιξη του ματς

Η Βέροια ξεκίνησε δυνατά το παιχνίδι και προσπάθησε να πάρει το προβάδισμα, με τον Πασά να μην μπορεί να σκοράρει. Μετά το πρώτο 20λεπτο ο Λεβαδειακός ισορρόπησε και επιχείρησε να γίνει απειλητικός, έχοντας δύο καλές στιγμές με τον Μυτίδη.

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα προσεκτικές στην άμυνα και το 0-0 του πρώτου ημιχρόνου ήταν αποτέλεσμα αυτής της τακτικής. Ο ρυθμός του αγώνα ευνοούσε τους Βοιωτούς, οι οποίοι στο 58’ κατάφεραν να βρουν το γκολ με σουτ του Πολέττο.

Στη συνέχεια οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση, αλλά δεν κατάφεραν να αξιοποιήσουν τις ευκαιρίες τους, με το 0-1 να είναι το τελικό σκορ.

Το γκολ που έκρινε το πρώτο μπαράζ

Το φιλμ του αγώνα

4′ Από γέμισμα στην περιοχή, ο Πασάς έπιασε κεφαλιά που έφυγε λίγο άουτ.
10′ Σέντρα σουτ του Μούργου, ο Μάρκοβιτς έδιωξε σε κόρνερ.
35′ Ατομική ενέργεια του Μυτίδη, δεν ανησύχησε ο Βελλίδης.
41′ Σέντρα του Μουτίνιο από δεξιά, κεφαλιά του Μυτίδη, η μπάλα μόλις άουτ!
47′ Σουτ του Νίλι, μπλόκαρε στη γωνία του ο Βελλίδης.
52′ Κακό σουτ του Γαβριηλίδη μέσα από την περιοχή, η μπάλα φεύγει πολλά μέτρα άουτ
53′ Ο Γιακουμάκης σε θέση γκολ ανακόπηκε την τελευταία στιγμή από τον Βήχο σε κόρνερ.
58′ ΓΚΟΛ 0-1 Ο Πολέττο βγήκε τετ α τετ με τον Βελλίδη από τρομερή κάθετη του Μυτίδη και άνοιξε το σκορ με ψύχραιμο πλασέ.
69′ O Πασάς μπήκε στην περιοχή και από πλάγια θέση σούταρε δυνατά, για να αποκρούσει ο Μάρκοβιτς σε κόρνερ.
70′ Κόρνερ του Ορφανίδη, η μπάλα περνάει απ’ όλους χωρίς να μπορέσει ο Γιακουμάκης που ήταν σε θέση γκολ να σκοράρει.
92′ Τεράστια ευκαιρία με τον Συμελίδη να μην μπορεί να πλασάρει από θέση βολής και τον Βελλίδη να σώζει τη Βέροια.

Βέροια (Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Πεταυράκης (86′ Παπαχρήστος), Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου, Μούργος (66′ Ορφανίδης), Γαβριηλίδης (66′ Μπλέτσας), Γιακουμάκης, Κάτσε (77′ Πόζογλου), Πασάς (86′ Καπνίδης)

Λεβαδειακός (Ταουσιάνης): Μάρκοβιτς, Μπαχανάκ, Χάμοντ (54′ Συμελίδης), Μεχία, Νίλι (82′ λ.τ Λιάγκας), Πολέττο, Βήχος, Μυτίδης (71′ Δούμτσιος), Τζημόπουλος, Κωνσταντινίδης, Μουτίνιο (71′ Βρακάς).