Τζάμπα ήττα και στην ‘Αρτα

Tη δεύτερη συνεχόμενη ήττα του στο πρωτάθλημα της SL2 γνώρισε ο Α.Ο Τρίκαλα, καθώς στο γήπεδο Αγίων Αναργύρων έχασε από τον Καραισκάκη με σκορ 1-0 και έχασε έτσι την ευκαιρία να προσεγγίσει την κορυφή, καθώς οι περισσότεροι πρωτοπόροι υπέστησαν επίσης βαθμολογικές απώλειες.

Το συγκρότημα του Απόστολου Χαραλαμπίδη δε βρέθηκε σε καλή μέρα, βρέθηκε ένα τυχερό γκολ, κόντρα στη ροή του ματς , αλλά για ακόμη μία φορά έχασε σημαντικές ευκαιρίες που δε μετουσιώθηκαν σε καποιο τέρμα, με αποτέλεσμα να φύγει από την ‘Αρτα δίχως κανένα βαθμό.

Ενόψει της συνέχειας του πρωταθλήματος θα πρέπει να δοθεί ιδιαίτερη έμφαση στην τελική προσπάθεια, καθώς για τρίτο σερί παιχνίδι, οι κυανέρυθροι είναι ανώτεροι από τον αντίπαλό τους, αλλά δεν καταφέρνουν να πάρουν στο χορτάρι αυτό που δικαιούνταν βάσει απόδοσής τους.

Από κει και πέρα θα πρέπει να επισημανθεί και το αντιποδόσφαιρο που έπαιξε ο αντίπαλος στην επανάληψη, με συνεχείς καθυστερήσεις και εντάσεις ακόμη και από τον πάγκο, προκειμένου να ανακοπεί το παιχνίδι των Τρικάλων και να καταφέρουν έτσι να κρατήσουν το σημαντικό για αυτούς τρίποντο, έπειτα από περίπου ένα χρόνο.

Η ομάδα της Άρτας άνοιξε το σκορ 1-0 στο φινάλε (45’) του πρώτου ημίχρονου, όταν μετά από κόρνερ του Γυφτοκώστα, ο Γιαννιώτης νίκησε στον αέρα τους αμυντικούς των Τρικάλων και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιακουμή.

Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος, με τον Καραϊσκάκη να πανηγυρίζει το πρώτο τρίποντο στο φετινό Πρωτάθλημα της Σούπερ Λιγκ. Να τονίσουμε ότι η τελευταία νίκη των Αρτινών ήταν στο περσινό Πρωτάθλημα και συγκεκριμένα στις 22 Φεβρουαρίου, όταν είχε νικήσει με 3-1 τον Απόλλωνα Πόντου.

Oι φάσεις του αγώνα:

16’ Ωραία κίνηση Πέλκα, ξεμαρκαρίστηκε αλλά το σουτ που επιχείρησε μέσα από την περιοχή βρήκε σε σώματα αμυνομένων.

31’ Ο Αλμπάνης έβγαλε σε τετ α τετ τον Σταματή, ο οποίος έκανε τη λόμπα και η μπάλα πέρασε ελάχιστα άουτ.

38’ Σουτ του Δούμτσιου από το ύψος της μεγάλης περιοχής, εκπληκτικά σε κόρνερ ο Γιακουμής.

45’ Γκολ για τον Καραϊσκάκη. Μετά από κόρνερ του Γυφτοκώστα, ο Γιαννιώτης νίκησε τους πάντες στον αέρα και έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα του Γιακουμή.

54’ Φάουλ του Ρόνεϊ από καλή θέση, στο τείχος των Τρικάλων.

83’ Εκπληκτική κίνηση και σουτ του Σταματή μέσα από την περιοχή, ο Μπουργάνης έδιωξε εντυπωσιακά.

Σκόρερ: Γιαννιώτης (45’)

Συνθέσεις:

ΚΑΡΑΪΣΚΑΚΗΣ (Μάγγος): Μπουργάνης, Παπανίκου, Ταμπάς, Θεολόγου, Γιαννιώτης, Χατζηδίμπας, Λόβριτς, Ρουμπαγκούγκα, Δούμτσιος (90’ Μπελεβώνης), Γυφτοκώστας (75’ Δερμιτζάκης), Ρούνεϊ.

ΤΡΙΚΑΛΑ (Χαραλαμπίδης): Γιακουμής, Πιαστόπουλος (75’ Σιλβάνο), Νιάρος (57’ Διαμαντόπουλος), Σουλιώτης, Κεγαχιάς, Ζώγκος (57’ Ευθυμίου), Ριζογιάννης, Παπαγεωργίου (85’ Ελευθεριάδης), Σταματής, Πέλκας (46’ Φασίδης), Αλμπάνης.

Διαιτητής: Σιντόρης (Θεσπρωτίας)

Βοηθοί: Θανασιάς (Ηπείρου), Κουβαλάκης (Δράμας)

4ος: Μπεκιάρης (Καρδίτσας)