Trikala Basket:Με υπερπροσπάθεια λύγισαν το Βίκο και πάνε τη σειρά σε τρίτο ματς

Σε τρίτο αγώνα οδηγήθηκε η σειρά των Vikos Φalcons με τα Τρίκαλα Basket.

Τα Τρίκαλα παίζοντας ψυχωμένα και έχοντας τον κόσμο στο πλευρό τους επικράτησαν με 74-68 και έκαναν το 1-1, στέλνοντας τη σειρά σε τρίτο αγώνα, όπου και θα κριθεί η πρόκριση.

Έτσι πήρε παράταση η υπόθεση πρόκριση στον τελικό της National League 1, και η συνέχεια θα δοθεί στο Νέο Κλειστό Ιωαννίνων την Τετάρτη, όπου οι δύο αντίπαλοι θα λύσουν τις διαφορές τους.

Ο αγώνας του Βίκου στα Τρίκαλα είχε δύο πρόσωπα. Η ομάδα των Ιωαννίνων κατάφερε να προηγηθεί στο ημίχρονο, αλλά είχε ένα κακό τρίτο δεκάλεπτο.

Τρίκαλα Basket-Βίκος Ιωαννίνων 74-68

Διαιτητές: Τζιοπάνος-Αγραφιώτης Γρ.-Εκίζογλου

Δεκάλεπτα: 15-18, 34-36, 59-50, 74-68

Τρίκαλα Basket (Γιαπλές): Νέσης 15 (1), Τσιαβές 6, Βαβάτσικος 17 (3), Αργυρούλης 6, Αναγνωστόπουλος 17, Σιλάντι 6 (1), Κολότσιος 7 (2), Πρέκας, Μπουργάνος.

Βίκος Ιωαννίνων (Δελέγκος): Μαυρογιάννης 5, Πάτρας 8 (1), Τσιλούλης 11 (1), Χείλαρης 8 (2), Παπαδάκης 8 (1), Σπυριδονίδης 3, Ιβόσεφ 20, Αναγνωστάκης 5 (1), Τάταρης.

Ο Λεύκιππος Ξάνθης νίκησε 70-54 τη ΧΑΝΘ στην έδρα του στην 2η αγωνιστική της Γ’ φάσης των play off του πρωταθλήματος της National League 1 και ισοφάρισε 1-1 τη σειρά των αγώνων.

Στον τρίτο αγώνα θα κριθεί η πρόκριση και για τα ζευγάρια Τρίκαλα Basket-Βίκος Ιωαννίνων, Νήαρ Ήστ-Εθνικός Λιβαδειάς μετά τις σημερινές (20/4) νίκες των γηπεδούχων.

Στην Γ’ φάση των play off προκρίθηκε η Δάφνη που επικράτησε 88-75 του Πανελευσινιακού στο επαναληπτικό παιχνίδι της Β’ φάσης των play off της διοργάνωσης.

Στα play out, στον 1ο όμιλο το Παγκράτι νίκησε εκτός έδρας τον ΕΦΑΟ Ζωγράφου και εξασφάλισε την παραμονή του στην κατηγορία, όπως επίσης η Αρετσού Καλαμαριάς και ο ΚΑΟ Δράμας στον 3ο όμιλο, που κέρδισαν την Καβάλα και τον Μακεδονικό αντίστοιχα.