Τrikala Basket: Κατάθεση ψυχής και αποκλεισμός στις λεπτομέρειες απ’την πανίσχυρη Δόξα Λευκάδας(PICS)

Τα Τrikala Basket κατέθεσαν χθες ψυχή στο παρκέ, άγγιξαν μία μεγάλη υπέρβαση, αλλά τελικά στο φινάλε γνώρισαν την ήττα με 63-67 από τη Δόξα Λευκάδας και αποκλείστηκαν από τη συνέχεια του κυπέλλου Ελλάδος.
Το συγκρότημα του Χάρη Φόρου είχε εξαιρετική παρουσία σε όλο σχεδόν το παιχνίδι, αλλά στα τελευταία λεπτά κάποια άστοχα σουτ του στέρησαν τη σπουδαία πρόκριση,  ενώ υπήρξαν διαμαρτυρίες και για κάποιες διαιτητικές αποφάσεις και δη για τις δύο τεχνικές ποινές που χρεώθηκαν στο φινάλε και είχαν ως αποτέλεσμα να αποβληθεί ο προπονητής Χάρης Φόρος.
Η ομάδα της Λευκάδας ξεκίνησε ιδανικά τον αγώνα και προηγήθηκε με 11-17, όμως οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν το παιχνίδι με το Α΄ δεκάλεπτο να κλείνει με 20-22 και από εκεί και πέρα ο αγώνας ήταν μία σου και μια μου. Προσπέρασαν 27-24 λίγο αργότερα και έβαλε ζόρια στους φιλοξενούμενους, που τελείωσαν το ημίχρονο με 35-38 υπέρ τους.
Τα Τρίκαλα παρότι μια κατηγορία πιο κάτω έπαιξε στα ίσια τη Δόξα και μπήκαμε στο τελευταία δεκάλεπτο, με το σκορ στο 52-48 και τη Δόξα να φλερτάρει με τον αποκλεισμό. Τελικά, ο καλύτερος παίχτης της ομάδας του Ντίνου Καλαμπάκου σήμερα, ο Ντόναλτσον, έγραψε το 60-65 λίγο πριν το τέλος, και η πρόκριση πήγε στη Λευκάδα με σκορ 63-67.
Δεκάλεπτα: 20-22, 35-38, 52-48, 63-67
ΤΡΙΚΑΛΑ BASKET (Φόρος): Μπαλόπουλος, Αργυρούλης, Κολότσιος 8 (2), Τσιαβές 10 (2), Πρέκας 2, Μπουργανός 9 (1), Γουάμπα 5 (1), Αναγνωστόπουλος 15 (10ρ.), Βαβάτσικος 7, Νέσσης 7 (1).
ΔΟΞΑ ΛΕΥΚΑΔΑΣ (Καλαμπάκος): Ντόναλντσον 16 (2), Ερμείδης 3 (1), Τσέιμπερς 4 (1), Κοντούδης, Γοργόνης 7 (1), Σαχπατζίδης 9 (11ρ.), Σκουλίδας 9 (3), Ευσταθιάδης 9 (1), Βουλγαρόπουλος 10.