Trikalascore

Trikala Basket: Aνεπανάληπτο διπλό πρόκρισης στα Γιάννενα επί του Βίκου!!!

Τι και αν κάποιοι τα είχαν ξεγραμμένα τα Trikala Basket, έβγαλαν μέταλλο πρωταθλητή και κατάφεραν να κερδίσουν τον πανίσχυρο Βίκο για δεύτερη φορά μέσα σε τέσσερις ημέρες και μάλιστα αυτή τη φορά μέσα στο γήπεδό του.

Το συγκρότημα του Θανάση Γιαπλέ επικράτησε με 73-67, έκανε το 2-1 στις νίκες και πήρε τη σπουδαία πρόκριση για τον τελικό του ομίλου, όπου θα αντιμετωπίσει την ομάδα της Νήαρ Ηστ και πάλι με μειονέκτημα έδρα.

Ωστόσο, με την πρόκριση αυτή τα Τρίκαλα βρίσκονται πολύ κοντά στην άνοδο στην Elite League, καθώς είναι πολύ πιθανό να ανέλθουν και οι δύο ομάδες που θα συμμετάσχουν στον τελικό.

Ο αγώνας ξεκίνησε με τον Βίκο να ξεκινάει δυνατά τον αγώνα και να παίρνει διψήφια διαφορά, και να δείχνει έτοιμη για τελικό! Όμως ένας αγώνας μπάσκετ δεν τελειώνει στο α’ ημίχρονο!

Η γηπεδούχος ομάδα πήγε στα αποδυτήρια με στο +7 (40-33).

Όμως τα Τρίκαλα στη συνέχεια κατάφεραν όχι να “ψαλιδίσουν” τη διαφορά, αλλά να πάρουν και κεφάλι στο σκορ, και όλα κρίθηκαν στις λεπτομέρειες.

Στο φινάλε τα Τρίκαλα πανηγύρισαν τη σπουδαία και ανέλπιστη κατά πολλούς νίκη πρόκριση απέναντι σε μία πανίσχυρη ομάδα με πολύ μεγαλύτερο μπάτζετ.

Βίκος Ιωαννίνων-Τρίκαλα Basket 67-73

Διαιτητές: Μπακάλης-Λουλουδιάδης-Κώνης

Δεκάλεπτα: 28-16, 40-37, 52-50, 67-73

Βίκος Ιωαννίνων (Δελέγκος): Ιβόσεφ 25 (1), Τσιλούλης 6, Χείλαρης 12 (2), Μαυρογιάννης 4, Πάτρας 2, παπαδάκης, Σπυριδονίδης 4, Αναγνωστάκης 6, Τάταρης 8.

Τρίκαλα Basket (Γιαπλές): Βαβάτσικος 4, Αναγνωστόπουλος 23 (2), Νέσης 9 (1), Τσιαβές 19 (2), Αργυρούλης 4, Κολότσιος 11 (3), Σιλάντι 3, Πρέκας, Μπουργάνος.