“Τρένο” χωρίς σταματημό ο Πορταικός, το πάλεψε για ένα ημίχρονο το Πρίνος

‘Ενα παιχνίδι με ενδιαφέρον πραγματοποιήθηκε σήμερα στο γήπεδο Μουριάς με τον Πορταικό να υποδέχεται το Πρίνος για την 11η αγωνιστική στο 2ο όμιλο της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας.

Οι γηπεδούχοι πιστοποίησαν για ακόμη μία φορά ότι φέτος διαθέτουν μία εξαιρετική ομάδα για μεγάλα πράγματα, με τον κόουτς Δημήτρη Σαργιώτη και αυτή τη χρονιά να έχει κάνει σοβαρή και μεθοδική δουλειά και επικράτησαν με σκορ 3-0 του Πρίνους που στο Α’ ημίχρονο είχε καλή απόδοση, αλλά τελικά δεν απέφυγε την ήττα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και είχαν δύο καλές στιγμές με τον Κοθρά.

Ο Πορταικός ανέλαβε τα ηνία από το 20′ και μετά πίεσε, έκανε φάσεις και άνοιξε το σκορ στο 40′ με το Χριστοφή να περνάει από τα δεξιά και τον Παπαγεωργίου, να σεντράρει και τον αφύλακτο Γ. Βαγενά να ανοίγει το σκορ.

Στην αρχή της επανάληψης το Πρίνος είχε νέα μεγάλη ευκαιρια να ισοφαρίσει με τον Κοθρά ξανά.

Η συνέχεια του αγωνα ανήκε αποκλειστικά στον Πορταικό που αρχικά στο 60′ με κοντινό πλασέ του Σοφοκλέους έκανε το 2-0, ενώ στο 85′ ο Μανώλης με εξαιρετική προσπάθεια έφυγε στην πλάτη της αντίπαλης άμυνας και με υποδειγματικό τελείωμα έγραψε το τελικό 3-0.

Οι φιλοξενουμενοι ολοκλήρωσαν το παιχνίδι με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Γκοβίνα.

Οι συνθέσεις

Πορταικός (Σαργιώτης): Διογένης, Σοφοκλέους, Βλαστός, Σ. Βαγενάς, Μάστορα,ς Κωστάκης, Αλεξίου, Μανώλης, Γ. Βαγενάς, Τσαρουχάς, Χριστοφή

Πρίνος (Βαλομάνδρας): Παπαγεωργίου, Γκουβίνας, Πατραμάνης, Κ. Κοθράς, Καλογράνας, Τσιούκας, Γκοβίνας, Καρανάσιος, Σακελλαρίου, Αλεξίου, Αλ. Κοθράς