Τον “σκότωσε” ο Κουσκουνάς

Με δύο γκολ του Κουσκουνά (81’, 90+4’ πεν.) στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα τα Τρίκαλα επικράτησαν του Απόλλωνα Πόντου με 2-0, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής της Super League 2.

Οι κυανέρυθροι πήραν έτσι πολύτιμη νίκη και έφτασαν τους  6 βαθμούς, έχοντας και ένα ματς λιγότερο, αυτό με τον Ολυμπιακό Β’ που θα διεξαχθεί την ερχόμενη Τετάρτη.

Τα Τρίκαλα ήταν ανώτερα, ωστόσο, το άγχος για τη νίκη τους έκανε να δυσκολευτούν και να φτάσουν στην επικράτηση με τέρματα στο 81′ και 92′ που σημείωσε ο Νίκος Κουσκουνάς, που βρήκε για πρώτη φορά δίχτυα στο φετινό πρωτάθλημα και μάλιστα δύο φορές.

Στο φινάλε ο κόσμος χειροκρότησε την ομάδα που πέτυχε το στόχο της σε ένα όχι εύκολο παιχνίδι.

Το φιλμ του αγώνα:

7′ Πρώτο σουτ στο ματς από Σανδραβέλη μπλόκαρε ο Πίτκας.

9′ Δυνατό σουτ του Πέλκα η μπάλα λίγο άουτ.

13’ Σέντρα του Καλογέρη κεφάλια του Αμαραντίδη έβγαλε ο Σεντουριόν.

37′ Ο Πέλκας έδωσε στον Ελευθεριάδη ο οποίος σούταρε άουτ.

61′ Σέντρα Πέλκα κεφάλια του Ευθυμίου η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και πέρασε παράλληλα.

69′ Κόρνερ του Αουντίνο γυριστό σουτ του Ευθυμίου μπλόκαρε ο Πίτκας.

ΓΚΟΛ: Στο 81′ οι κυανέρυθροι άνοιξαν το σκορ όταν από κόρνερ του Νιάρου ο Κουσκουνάς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

90+2’ Μακρινό σουτ του Παπαϊωάννου άουτ.

ΓΚΟΛ: Στο 90+2’ πέναλτι κέρδισε ο Νίζιτς και δύο λεπτά μετά ο Κουσκουνάς ευστόχησε για το 2-0.

Συνθέσεις:

ΑΟ Τρίκαλα: Σεντουριόν, Σανδραβέλης, Παρέδες, Πέλκας (71’ Νίζιτς), Ριζογιάννης, Μπαξεβάνος, Ρεκίν (86’ Ιωαννίδης), Ελευθεριάδης (46’ Αουντίνο), Νιάρος, Κουσκουνάς, Ευθυμίου (89’ Κεχαγιάς)

Απόλλων Πόντου: Πίτκας, Δαλιανόπουλος, Σουντουρά, Καλαϊτζίδης, Δεινόπαπας, Παπαϊωάννου, Καλογέρης, Ζαχαράκης, Αμαραντίδης, Φράγκος, Ελέ (68’ Ξιφιλινός)

Διαιτητής: Σιντόρης (Θεσπρωτίας)

Βοηθοί: Τσιλίκας (Αιτωλοακαρνανίας) – Κωνστάντιος (Ευβοίας)

4ος: Μπούμπας (Ηπείρου)