Το πάλεψε ο ΑΟΤ, αλλά δεν απέφυγε την ήττα απ’την πρωτοπόρο Βέροια

Η Βέροια υπερασπίστηκε την έδρα της και επικράτησε του ΑΟ Τρικάλων με 1-0, με αποτέλεσμα να ανέβει στους 13 πόντους και στην πρώτη θέση, ενώ οι φιλοξενούμενοι παρέμειναν στους τρεις πόντους.

Τα Τρίκαλα έκαναν ένα μετριότατο Α’ ημίχρονο, που έδωσε στους γηπεδούχους να πιέσουν, έχοντας την πρωτοβουλία των κινήσεων.

Τελικά στο 65′, έγινε το 1-0 για τους γηπεδούχους στο 65′ με το Μούργο.

Από εκείνο το σημείο και μετά τα Τρίκαλα κυριάρχησαν έψαξαν την ισοφάριση και έχασαν με τον Παρέδες τεράστια ευκαιρία στην εκπνοή του ματς.

Τελικά όμως δεν απέφυγαν την ήττα που τους φέρνει πλέον στη 14η θέση της βαθμολογίας και όπως γίνεται κατανοητό η κατάκτηση της νίκης στο Κυριακάτικο παιχνίδι με τον Απόλλωνα Πόντου καθίστααι επιτακτική.

Φάσεις-γκολ

Η Βέροια είχε το πάνω χέρι στο παιχνίδι από τα πρώτα λεπτά και έχασε ευκαιρίες με τον Πασά στο 7′ λεπτό από το ύψος της περιοχής, αλλά και με τον Πόζογλου στο 21΄λεπτό λίγο έξω από την περιοχή, την οποία μπλόκαρε ο τερματοφύλακας Σεντουριόν. Οι γηπεδούχοι είχαν τις πρωτοβουλίες στον αγώνα, με τον γκολκίπερ Σεντουριόν να κάνει σωτήρια επέμβαση σε κοντινή κεφαλιά του Γιακουμάκη, ενώ η Βέροια έχασε ευκαιρίες με την σέντρα του Πόζογλου από αριστερά στο 35′ λεπτό, αλλά και στην φάση του Πασά μέσα στην περιοχή στο 45′ λεπτό. Οι Ημαθιώτες δεν κατάφεραν να κάνουν τις ευκαιρίες του γκολ και οι δύο ομάδες πήγαν με το 0-0 στα αποδυτήρια.

Η Βέροια συνέχισε δυναμικά στο δεύτερο μέρος και απείλησε με τον Πόζογλου στο 47′ λεπτό, με την εκτέλεση φάουλ του Πασά στο 48′ λεπτό και το διαγώνιο σουτ του Μούργου στο 56′ λεπτό, ο οποίος εννιά λεπτά αργότερα κατάφερε με δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή, να κάνει το 1-0 (65′ λεπτό). Τα Τρίκαλα ανέβηκαν στα επόμενα λεπτά, αλλά δεν κατάφεραν να βρουν γκολ, με πιο μεγάλη ευκαιρία το σουτ του Παρέδες μέσα στην περιοχή στο 90′ λεπτό. Η Βέροια διατήρησε το προβάδισμα της και νίκησε τον ΑΟ Τρίκαλα με 1-0.

Βέροια (Παύλος Δερμιτζάκης): Βελλίδης, Μπουκουβάλας, Παπαχρήστος, Σκόνδρας, Μαραγκός, Οικονόμου, Μούργος, Γαβριηλίδης, Γιακουμάκης, Πόζογλου, Πασάς.

ΑΟ Τρίκαλα (Ουσταμπασίδης): Σεντουριόν, Σανδραβέλης, Ντιαλόσι, Παρέδες, Ριζογιάννης, Ρεκίν, Χειρότραντας, Ελευθεριάδης, Πέλκας, Ευθυμίου, Νίζιτς.