Θρίλερ για την άνοδο στη SL2-‘Hττα-μαχαιριά για Ξάνθη, πάτησε κορυφή ο Λεβαδειακός

Στο ρετιρέ της βαθμολογίας όπου και ισοβαθμεί με τον Ιωνικό, έχοντας όμως καλύτερη άμυνα (15 έναντι 28 γκολ) ανέβηκε ο Λεβαδειακός… Οι Βοιωτοί μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι, ψάχνοντας το γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ. Αυτό ήρθε στο 26΄με το σουτ του Ενομό να φεύγει από τα χέρια του Κουτζαβασίλη και να καταλήγει στα δίχτυα..

Από το σημείο εκείνο και μετά ο Λεβαδειακός ενέτεινε την πίεση του, προκειμένου να φτάσει στο 2-0. Στο 41΄ η ομάδα του Σωκράτη Οφρυδόπουλου κέρδισε πέναλτι, έπειτα από χέρι στο οποίο και υπέπεσε ο Ανδρέου, ο Μπιανκόνι όμως που ανέλαβε την εκτέλεση αντί για τα δίχτυα έστειλε την μπάλα στο δοκάρι της εστίας των Κρητικών. Στα λεπτά που ακολούθησαν μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, δεν άλλαξε κάτι στο σκορ, με το υπάρχον σκορ να μένει ως έχει μέχρι το τέλος του ημιχρόνου.

Στο β΄ μέρος τα Χανιά μπήκαν καλύτερα στο γήπεδο, χωρίς όμως να έχουν δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση στην εστία του Στογιάνοβιτς. Αντίθετα οι γηπεδούχοι κατάφεραν στο 61΄ να κάνουν το 2-0, χάρη σε εκτέλεση φάουλ του Μεχία . Η ομάδα του Νίκου Παπαδόπουλου, όντας πλέον με δύο γκολ πίσω στο σκορ προσπάθησε να αντιδράσει… χωρίς όμως να τα καταφέρει. Από την πλευρά τους οι «πράσινοι» ενέτειναν την πίεση τους για να φτάσουν σε ακόμα ένα γκολ, κάτι το οποίο και κατάφεραν στις καθυστερήσεις χάρη σε τακουνάκι του Λιάγκα, διαμορφώνοντας με τον τρόπο αυτό το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα.

ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ (Σωκράτης Οφρυδόπουλος): Στογιάνοβιτς, Δημόπουλος (46′ Καραχάλιος), Μύγας, Λιάγκας, Παναγιώτου, Νίκας (64′ Κονέ), Μεχία, Ενομό (85′ Κωστή), Πόλετο, Συμελίδης (64′ Μαρίνος), Μπιανκόνι (46′ Μυτίδης).

ΧΑΝΙΑ (Νίκος Παπαδόπουλος): Κουτζαβασίλης, Αναστασόπουλος, Ζιούλης, Ανδρέου, Σωτηράκος, Καρτσαμπάς (59′ Πλέγας), Παναγιωτούδης (66′ Κάρλος), Τριανταφυλλάκος (66′ Μπραμπίγια), Κάσσος, Βασιλόγιαννης, Διαμαντόπουλος (66′ Σουντουρά).

Ξάνθη – Εργοτέλης 0-1

«Φωτιά» στην μάχη για την άνοδο της Super League 1 έβαλε ο Εργοτέλης, ο οποίος πέρασε νικηφόρα από τα Πηγάδια γκρεμίζοντας την Ξάνθη από την κορυφή. Η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ ήταν αυτή, η οποία μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και μόλις στο 5΄ είχε την ευκαιρία να προηγηθεί στο σκορ, ο Μικελτάτζε όμως δεν κατάφερε να εκμεταλλευτεί την ασθενή απόκρουση του Κατσιμήτρου και να σκοράρει.

Στο διάστημα που ακολούθησε η Ξάνθη είχε μεν την κατοχή της μπάλας και σε δύο περιπτώσεις στο 7΄ και στο 38΄ με τον Θανάση Παπάζογλου οι Θρακιώτες απείλησαν για να φτάσουν στο γκολ που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ, χωρίς όμως να καταφέρουν να το πετύχουν.Από την πλευρά τους οι Κρητικοί, μετά το 25΄ κατάφεραν να πάρουν μέτρα στο γήπεδο, χωρίς όμω να έχουν απειλήσει την εστία του Ίτσο. Όλα αυτά, μέχρι το 45΄ όταν η εκτέλεση φάουλ του Σερβιάκη ανάγκασε τον Ίτσο να αποκρούσει σε κόρνερ…

Στην επανάληψη και για την ακρίβεια στο 46΄, η ομάδα του Ηρακλείου αιφνιδίασε την Ξάνθη και κατάφερε να προηγηθεί στο σκορ χάρη σε… γκολ του Τσέλιου. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή, η ομάδα του Μπάμπη Τεννέ πίεσε για να φτάσει στο γκολ της ισοφάρισης. Αυτό θα μπορούσε να είχε γίνει στην φάση του 69΄, η κεφαλιά όμως του Καπνίδη, αντί για τα δίχτυα του Κατσιμήτρου σταμάτησε στο οριζόντιο δοκάρι του. Στο διάστημα που ακολούθησε η Ξάνθη ενέτεινε την πίεση της, ο Εργοτέλης όμως κατάφερε να διαχειριστεί με επιτυχία το υπέρ του αποτέλεσμα, το οποίο και παρέμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΞΑΝΘΗ (Μπάμπης Τεννές): Ίτσο, Πέτροβιτς (52′ Καπνίδης), Τζούρμαν (52′ Σιατραβάνης), Τ. Παπάζογλου, Παντελιάδης (59′ Ντίνας), Βέρκερ, Θυμιάνης (52′ Δημούτσος), Έμπερτ, Τάτος, Μικελτάτζε (80′ Βόλτερς), Θ. Παπάζογλου.

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Γιάννης Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Κόλα, Πέιος, Σερβιλάκης, Μπουρσέλης, Τσέλιος (68′ Κοκκίνης), Μπουτσάκης (46′ Αμπντουλαχί), Μανουσάκης (79′ Κωστανάσιος), Κόνραντ (61′ Πατρινός).

Διαγόρας – Ιωνικός 3-5

Την πρώτη του νίκη στην διαδικασία των πλέι οφ, η οποία συνδυάστηκε με πολλά γκολ πέτυχε ο Ιωνικός, που… μοιράζεται πλέον την πρώτη θέση της βαθμολογίας. Σ΄ότι έχει να κάνει με το παιχνίδι, ο Διαγόρας ήταν αυτός που μπήκε καλύτερα στο ματς και κατάφερε να αιφνιδιάσει τους Νικαιώτες στο σκορ.

Ο Σμυρλής στο 10΄ με σουτ έκανε το 1-0 για την ομάδα του Σάκη Θεοδοσιάδη, η οποία στο 12΄ κατάφερε να ζευγαρώσει τα τέρματα της, χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Αθανασίου, έπειτα από το χέρι στο οποίο υπέπεσε ο Μουστάκης. Το συγκρότημα του Δημήτρη Σπανού, έπειτα από την ψυχρολουσία που υπέστη κατάφερε στο 16΄ να μπει εκ νέου στο ματς, μειώνοντας σε 2-1 με τον Κύργια. Από το σημείο εκείνο και μετά ο Ιωνικός πίεσε για να φτάσει στην ισοφάριση, ωστόσο τόσο η προσπάθεια του Μάναλη στο 29΄, όσο και αυτή του Ρόλε στο 35΄ σταμάτησαν στο δοκάρι της εστίας του Μπιντσή.

Ότι δεν κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι σε εκείνο το χρονικό σημείο, το πέτυχαν στο 41΄΄ με το σουτ του Νιάς να κάνει το 2-2. Στο 43΄ ο Ιωνικός είχε δοκάρι σε σουτ του Ομάρ για να κάνει το 2-3. Αυτό που δεν μπόρεσε να πετύχει ο ίδιος, το κατάφερε στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους ο Ρόλε με σουτ… Στην επανάληψη και για την ακρίβεια στο 52΄ ο Ιωνικός έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη του, κάνοντας το 2-4 με τον Κάστρο. Οι Ροδίτες όμως δεν τα παράτησαν και στο 60΄ έκαναν το 3-4 με τον Νάτση, δίνοντας νέο ενδιαφέρον στο ματς. Ο Ιωνικός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη και στο 69΄ ο νεοεισελθών στο ματς Κουϊρουκίδης έκανε το 3-5 που ήταν και το τελικό αποτέλεσμα του αγώνα .

ΔΙΑΓΟΡΑΣ (Σάκης Θεοδοσιάδης): Μπιντσής, Σανδραβέλης (54′ Δημήτρουλας), Κοντοχρήστος, Κωστούλας, Ρουγκάλας, Αθανασίου, Μανωλάκης , Τσιαντούλας, Μασούρος, Σμυρλής (74′ Χότζα), Μπαστακός.

ΙΩΝΙΚΟΣ (Δημήτρης Σπανός): Αναγνωστόπουλος, Ομάρ, Μουστάκης, Παπαγεωργίου, Κύργιας, Γκοτσούλιας, Νιάσε (58′ Κουιρουκίδης), Μουμίν (74′ Πογοσιάν), Μάναλης, Ρόλε, Κάστρο (66′ Σινγκ).