Θρίαμβος Μετεώρων στο σούπερ ντέρμπι του 2ου ομίλου(PICS)

Ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι τα Μετέωρα νίκησαν με 2-1 το Κεφαλόβρυσο στο Δημοτικό Στάδιο “Βασίλης Καρακίτσιος” για την 8η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας στον β’ όμιλο.

Η Καλαμπακιώτικη ομάδα μετά τη νίκη της αυτή επέστρεψε στην κορυφή του πίνακα της βαθμολογίας.

Το παιχνίδι ήταν μέτριο στο πρώτο ημίχρονο με τις δύο ομάδες να έχουν από ένα δοκάρι.

Στην επανάληψη το παιχνίδι είχε πολλές φάσεις. Οι γηπεδούχοι αν κι έχασαν πολλές ευκαιρίες, αμυντικά ήταν ασταθείς κι έκαναν λάθη τα οποία οι φιλοξενούμενοι τα μετέτρεψαν σε δύο δοκάρια κι ένα γκολ.

Ο Νίκος Αγγελάκης μετά το δοκάρι του Κεφαλοβρύσου στο 55′, πέρασε τον Λαμπαδάριο στο παιχνίδι κι ανέβασε τον Φορτούνη στα χαφ κι αυτή η κίνηση άλλαξε το παιχνίδι των Μετεώρων και σε συνδυασμό με τις άλλες αλλαγές που ακολούθησαν.

Τα Μετέωρα άνοιξαν το σκορ, έχασαν ευκαιρίες που δεν χάνονται, ισοφαρίστηκαν, ξαναέχασαν γκολ που δύσκολα και τελικά στις καθυστερήσεις με τον Φορτούνη πήραν μία πραγματικά σπουδαία νίκη.

Το φιλμ του αγώνα

8′ Λάθος της άμυνας των Μετεώρων, σέντρα του Τσαουσίδη, κεφαλιά του Σμιγάδη ο Γκουλιώνης απόκρουσε και στην συνέχεια η μπάλα βρήκε το δοκάρι.

13′ Σουτ του Κοτσιλιάνου μέσα από την μεγάλη περιοχή αποκρούστηκε από το αριστερό κάθετο δοκάρι του Τεντολούρη.

39′ Σουτ του Θ. Γερεντέ από καλή θέση, πέρασε άουτ.

55′ Σέντρα του Σμιγάδη, πλασέ του Ψαθογιαννάκη αποκρούστηκε από το δεξί κάθετο δοκάρι.

60′ Ο Κοτσιλιάνος βγήκε τετ-α-τετ με τον Τεντολούρη, αλλά πλάσαρε άουτ.

63′ Ο Παπαδόπουλος από πλάγια γύρισε τη μπάλα, σουτ του Τσιαμάντα αποκρούστηκε από σώματα και ο Θ. Γερεντές από κοντά έκανε το 1-0.

69′ Ο Θ. Γερεντές γύρισε για τον Κοτσιλιάνο, αυτός σούταρε, ο Τεντολούρης απόκρουσε, νέο σουτ του Θ. Γερεντέ έδιωξε πάνω από την γραμμή της εστίας ο Μητσιάδης σε κόρνερ.

76′ Ο Ζώης με απευθείας εκτέλεση από πλάγια θέση κι αφού η άμυνα των Μετεώρων αδράνησε ισοφάρισε σε 1-1.

88′ Ο Κοτσιλιάνος από πλάγια γύρισε την μπάλα και ο Μόκας σχεδόν από ένα μέτρο πλάσαρε άουτ.

92′ Ο Θ. Γερεντές έφυγε στην αντεπίθεση, γύρισε για τον Φορτούνη ο οποίος με ψύχραιμο πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-1.

Διαιτητής ήταν ο Κοντίνος με βοηθούς τους Μαργιώλη και Κοντονίκα.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΜΕΤΕΩΡΑ (Ν. Αγγελάκης): Γκουλιώνης, Ασημάκης, Τσιαμάντας (82′ Γκόβαρης), Γ. Γερεντές, Φορτούνης, Βάλλας (58′ Λαμπαδάριος), Παπαδόπουλος (65′ Μόκας), Δ. Ράτζας (65′ Χριστοδουλόπουλος), Καραμούζης, Κοτσιλιάνος, Θ. Γερεντές.

ΚΕΦΑΛΟΒΡΥΣΟ (Γ. Παπαζήσης): Τεντολούρης, Ζάρρας, Καράς, Σμιγάδης (88′ Τεντολούρης), Ζώης, Ψαθογιαννάκης, Στελίου, Μητσιάδης, Μαντέλας, Τσαουσίδης (86′ Μπούκας), Τόσκα (66′ Μαργαρίτης).

Πηγή-φωτό: Sportskalampaka.gr