To Trikalascore σας παρουσιάζει την προιστορία των αναμετρήσεων του Α.Ο Τρίκαλα με τα Χανιά, αλλά και τον Κισσαμικό, καθώς από τη συγχώνευση των δύο ομάδων προήλθε η σημερινή ομάδα των Χανίων.

ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΟΧΑΝΙΑ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ

1995-1996 ΚΥΠΕΛΛΟ
20 Δεκεμβρίου, 1995 Γήπεδο Τρικάλων Φάση των «32» 2ος αγώνας
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΧΑΝΙΑ 4-0
Απίστευτη πρόκριση πέτυχαν τα εξαιρετικά Τρίκαλα κερδίζοντας τα Χανιά με σκορ 4-0 «ανατρέποντας» το 2-0 του πρώτου παιχνιδιού. Έως το 84’ το αποτέλεσμα ήταν 0-0 και όλα φαινόταν πως η Κρητική ομάδα θα προκρινόταν στην επόμενη φάση του κυπέλλου Ελλάδος. Ξαφνικά όμως έγινε η πραγματικά εντυπωσιακή ανατροπή των καταστάσεων αφού τα Τρίκαλα πέτυχαν δυο γκολ, πήγαν το παιχνίδι στην παράταση και στην συνέχεια σημείωσαν αλλά δυο γκολ δίνοντας θριαμβευτικό τόνο στην επιτυχία τους. Τα Χανιά μάλλον αιφνιδιάστηκαν με όλα αυτά που έγιναν και εκεί που νόμιζαν ότι η πρόκριση ήταν δικιά τους, τελικά γνώρισαν συντριπτική ήττα. Έξι λεπτά πριν την λήξη ο Μουστακίδης άνοιξε το σκορ και έδωσε ελπίδες στην ομάδα των Τρικάλων ενώ στο αμέσως επόμενο λεπτό ο Στοϊνοβιτς πέτυχε το 2-0. Στην παράταση και συγκεκριμένα στο 94’ ο Τζίμης Κωνσταντινίδης σημείωσε το 3-0 ενώ στην τελευταία ακριβώς φάση του θεαματικού αυτού αγώνα, ο Καρασαββίδης πέτυχε το τελικό 4-0. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Καλύβα.
ΣΚΟΡΕΡ – 84’ Μουστακίδης [1-0], 85’ Στοϊνοβιτς [2-0], 94’ Κωνσταντινίδης [3-0], 120’ Καρασαββίδης [4-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Βουλόγκας, Θεοδοσιάδης [Κυζιρίδης], Πράππας [Πρεκαντές], Μαλιούφας, Τσόπτσης [Καραϊσκος], Βάσι, Στοϊνοβιτς, Καρασαββίδης, Κνέζεβιτς, Κωνσταντινίδης.

2001-2002 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

21 Φεβρουαρίου, 2002 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΧΑΝΙΑ 1-2
Μεγάλη εκτός έδρας νίκη σημείωσαν μέσα στα Τρίκαλα τα Χανιά με σκορ 1-2 και πλέον ο στόχος της ανόδου γίνεται όλο και πιο εφικτός για τους Κρητικούς. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα και η επικράτηση τους θεωρείται δίκαιη. Από την πλευρά της, η ομάδα των Τρικάλων πρέπει να παλέψει πολύ για να ανατρέψει την εις βάρος της αρνητική κατάσταση που έχει διαμορφωθεί. Το ημίχρονο τελείωσε με τα Χανιά μπροστά στο σκορ χάρη σε τέρμα που σημείωσε ο Ναϊσονεν στο 39’. Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι αρχικά πίεσαν για την ισοφάριση αλλά στο 77’ ο Σουλτανίδης με υποδειγματικό τρόπο πέτυχε το 0-2. Το τελικό σκορ διαμόρφωσε ο Δενελάβας στο 83’. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Σταθόπουλου από την Αθήνα.
ΣΚΟΡΕΡ – 39’ Ναϊσονεν [0-1], 77’ Σουλτανίδης [0-2], 83’ Δενελάβας [1-2]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Καρκαμάνης, Παπαευθυμίου, Δενελάβας, Πράππας [Στάθης], Νασιάκος, Μ.Γκεοργκίεφ, Ζάρκος, Γκουγκουλιάς, Μάγκανε, Τ.Γκεοργκίεφ [Παπαστεριάδης], Ασλανίδης [Κεφάλας].

2002-2003 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

8 Δεκεμβρίου, 2002 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΧΑΝΙΑ 5-0
Εντυπωσιακή εμφάνιση πραγματοποίησαν τα Τρίκαλα καθώς επιβλήθηκαν με σκορ 5-0 των Χανίων ανεβαίνοντας ακόμη ψηλότερα στην βαθμολογία. Οι Θεσσαλοί είχαν σε μεγάλη μέρα τον Ντένις Τόνκοβιτς, ο οποίος παίζοντας με πολύ όρεξη, καθοδήγησε την ομάδα του στην μεγάλη αυτή νίκη. Μόλις στο πρώτο λεπτό, ο Τόνκοβιτς από καλή θέση έστειλε την μπάλα μόλις άουτ αλλά στο 11’ ο Γιουγκοσλάβος επιθετικός των Τρικάλων βρήκε με υπέροχη πάσα τον Σακελλάρη ο οποίος πέρασε τον τερματοφύλακα των Χανίων, Κυριακίδη και με πλασέ έκανε το 1-0. Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν μόνο στο 25’ όταν μετά από λάθος της άμυνας των Τρικάλων, ο Μουγέμ με σουτ ανάγκασε τον Γκούλιο να πραγματοποιήσει δύσκολη απόκρουση. Στην επανάληψη τα Τρίκαλα μπήκαν δυνατά και αποφασισμένα να «καθαρίσουν» τον αγώνα και στο 47’ ο Τόνκοβιτς ανατράπηκε από τον Κυριακίδη και εκτέλεσε εύστοχα το πέναλτι που δόθηκε από τον διαιτητή κ.Μαζαράκο σημειώνοντας το 2-0. Επτά λεπτά αργότερα, ο Τόνκοβιτς τροφοδότησε τον Σακελλάρη που με πλασέ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0 ενώ τα Χανιά προσπάθησαν για το γκολ της τιμής αλλά η κεφαλιά του Βασαδάκη στο 74’ πέρασε μόλις άουτ. Στο επόμενο λεπτό ακυρώθηκε γκολ του Τόνκοβιτς ως οφσάιντ αλλά στο 85’ ο ίδιος παίκτης σημείωσε το δεύτερο προσωπικό του τέρμα και τέταρτο της ομάδας του, εκμεταλλεύοντας λάθος της άμυνας των Χανίων. Το τελικό 5-0 διαμόρφωσε στο 91’ ο νεαρός Λαγάρας.
ΣΚΟΡΕΡ – 11’ Σακελλάρης [1-0], 47’ Τόνκοβιτς .πεν.[2-0], 54’ Σακελλάρης [3-0], 85’ Τόνκοβιτς [4-0], 91’ Λαγάρας [5-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Γκούλιος, Θεοδοσιάδης, Παπαευθυμίου, Γ.Σκρέκας, Λαζάρου, Α.Τσιούκας, Εφεντόπουλος [Λαγάρας], Ρίζος, Τόνκοβιτς, Π.Παπαστεριάδης [Μιχαλόπουλος], Σακελλάρης [Παπακώστας].

2015-2016 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

27 Σεπτεμβρίου, 2015 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ 2-2
Μπορεί να βρέθηκε, δίκαια, με την πλάτη στον τοίχο για 92 λεπτά αλλά κατάφερε στο τέλος να «τσιμπήσει» τον βαθμό της ισοπαλίας και να αποφύγει την ήττα στην πρεμιέρα της Football League άλλοτε Β’ Εθνική. Τα Τρίκαλα βρέθηκαν να χάνουν με 0-2 από τον Κισσσαμικό αλλά με αντεπίθεση διάρκειας στα τελευταία λεπτά πέτυχε δυο γκολ για το τελικό 2-2. Ο ΑΟΤ δεν ήταν καλός στην μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, δίνοντας δικαίωμα στον Κισσαμικό να πετύχει δυο τέρματα μετά από αμυντικές ολιγωρίες. Η είσοδος στον αγωνιστικό χώρο στην επανάληψη των Στεφάνοβιτς και Δουκάκη άλλαξε την εικόνα και οι «κυανέρυθροι» έγιναν απειλητικοί, σημείωσαν δυο γκολ ενώ είχαν και δοκάρι. Οι φιλοξενούμενοι αιφνιδίασαν και στο 6’ άνοιξαν το σκορ. Ο Μανιά εκτέλεσε φάουλ, ο Χιώτης απέκρουσε και στην επαναφορά ο Βατής πέτυχε το 0-1. Στο 10’ ο Γκονζάλες έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοφαρίσει ενώ στο 39’ ο ίδιος σταμάτησε την τελευταία στίγμα τον Μανιά που έφευγε μόνος στου στην κόντρα. Στις αρχές του β’ ημίχρονου ο Μάντζης απέφυγε τους αμυντικούς των Τρικάλων και με ωραίο πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 0-2. Τα Τρίκαλα που είχαν δοκάρι με τον Γκμπαλέ στο 63’ κατάφεραν να μειώσουν τέσσερα λεπτά αργότερα όταν από σέντρα του Λαμπάκη, ο Κουσκουνάς με κεφαλιά πέτυχε το 1-2. Αμέσως μετά, ο Κισσαμικός έχασε μεγάλη ευκαιρία να «κλειδώσει» την νίκη με τον Χιώτη να κάνει σπουδαία απόκρουση σε κεφαλιά του Βατή. Στο 92’ ο Λαμπάκης με σουτ ισοφάρισε σε 2-2 το οποίο ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Σέζου από τον σύνδεσμο Κιλκίς.
ΣΚΟΡΕΡ – 6’ Βατής [0-1], 48’ Μάντζης [0-2], 67’ Κουσκουνάς [1-2], 92’ Λαμπάκης [2-2]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Χιώτης, Λαμπάκης Νιάρος [Μακρίδης], Ρεπέτσας, Ζώνας, Ριζογιάννης, Αρσενίεβιτς [Δουκάκης], Μουμίν, Κουσκουνάς, Γκονζάλες [Στεφάνοβιτς], Γκμπαλέ.

29 Νοεμβρίου, 2015 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΧΑΝΙΑ 2-1
Πολύτιμη νίκη με σκορ 2-1 σημείωσε ο ΑΟ Τρίκαλα επικρατώντας των Χανίων στο Δημοτικό Στάδιο, παρουσία περίπου 3.500 θεατών που δημιούργησαν πολύ όμορφη ατμόσφαιρα. Το συγκρότημα του Κωνσταντίνου Παναγόπουλου ήταν πολύ ανώτερο από τον αντίπαλο του και έφτασε δίκαια στη νίκη, με τους φιλοξενούμενους στην μοναδική τους απειλητική στιγμή στο 89’ να πετυχαίνουν το μοναδικό τους τέρμα. Οι «κυανέρυθροι» είχαν δυο καλές στιγμές στο πρώτο ημίχρονο με τον Νίκο Κουσκουνά ο οποίος ωστόσο δεν μπόρεσε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα του Μπλάζιτς. Συνεπώς το πρώτο μέρος έληξε ισόπαλο δίχως τέρματα. Στην επανάληψη τα Τρίκαλα μπήκαν αποφασισμένοι να κερδίσουν το ματς και πίεσαν ασφυκτικά την Χανιά από τα πρώτα λεπτά. Με την συμπλήρωση εξήντα λεπτών, ο Λαμπάκης πάσαρε στον Στεφάνοβιτς που με σουτ νίκησε τον Μπλάζιτς και έκανε το 1-0 μέσα σε έξαλλους πανηγυρισμούς των φίλαθλων των Τρικάλων. Έντεκα λεπτά αργότερα τα Τρίκαλα πλήγωσαν για δεύτερη φορά τους Κρητικούς καθώς ο Κουσκουνάς μετά από πάσα του Ριζογιάννη βρέθηκε τετ-α-τετ με τον Μπλάζιτς έστειλε την μπάλα στα δίχτυα και πέτυχε το 2-0. Το μόνο που κατάφεραν οι φιλοξενούμενοι ήταν να μειώσουν το σκορ στο 89’ όταν ο Μασάδο με απ’ ευθείας εκτέλεση φάουλ νίκησε τον νεαρό Γιδόπουλο και σημείωσε το τελικό 2-1. Διαιτητής της συνάντησης ο κ.Φωτιάς.
ΣΚΟΡΕΡ – 60’ Στεφάνοβιτς [1-0], 71’ Κουσκουνάς [2-0], 89’ Μασάδο [2-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Γιδόπουλος, Λαμπάκης, Παπαργυρίου, Ζώνας, Παπαπαναγιώτου, Μουμίν, Ριζογιάννης, Δουκάκης [Γκμπαλέ], Κουσκουνάς, Στεφάνοβιτς, Γκονζάλες [Χαροντάκης].

2016-2017 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

18 Ιανουαρίου, 2017 Γήπεδο Τρικάλων [αναβλήθηκε] 8 Φεβρουαρίου, 2017
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ 3-1
Την τρίτη συνεχόμενη νίκη πέτυχε ο ΑΟ Τρίκαλα. Οι «κυανέρυθροι» έχοντας σε μεγάλη μέρα τον Νίκο Κουσκουνά, επικράτησαν εύκολα του Κισσαμικού στο εξ’ αναβολής ματς της 11ης αγωνιστικής με σκορ 3-1. Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν την αναμέτρηση που διεξήχθει πάνω σε ένα βαρύ γήπεδο επιθετικά και μόλις στο 12’ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Γκόλιας έκανε την σέντρα και ο Κουσκουνάς πετάχτηκε στην καρδιά της άμυνας και με προβολή έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Πολίτη για το 1-0. Στο 30’ ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Αποστολίδης έκανε τραγικό λάθος προσπαθώντας να ντριμπλάρει τον Μίλιτς με αποτέλεσμα ο Σέρβος επιθετικός του Κισσαμικού να την κερδίζει την μπάλα και προ κενής εστίας να ισοφαρίζει σε 1-1. Δεκα λεπτά αργότερα τα Τρίκαλα ξαναπήραν το προβάδισμα στο σκορ όταν ο Γκόλιας σέντραρε και ο Κουσκουνάς με διπλή προσπάθεια πέτυχε το 2-1. Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου και συγκεκριμένα στο 56’ ο Κουσκουνάς βγήκε τετ-α-τετ με τον Πολίτη και με ψύχραιμο πλασέ σημείωσε το 3-1 πετυχαίνοντας και ταυτόχρονα χάτρικ. Ο ίδιος παίκτης στο 88’ παραλίγο να σκοράρει για τέταρτη φορά αλλά η μπάλα μετα΄την κεφαλιά που επιχείρησε πέρασε άουτ. Διαιτητής ο κ.Γκορτσίλας
ΣΚΟΡΕΡ – 12’ Κουσκουνάς [1-0], 30’ Μίλιτς [1-1], 40’ Κουσκουνάς [2-1], 56’ Κουσκουνάς [3-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Αποστολίδης, Λαμπάκης, Γκόλιας, Λεάντρο, Βέρτζος, Μουμίν, Ριζογιάννης, Μπαικαρα [Αρναρέλλης], Ρομπέρ [Νταμαχού], Μπαλμπόα [Στεφάνοβιτς], Κουσκουνάς.

28 Μάϊου, 2017 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΧΑΝΙΑ 6-1
Καταιγιστικός σε ακόμη ένα ματς ήταν ο ΑΟ Τρίκαλα, που επικράτησε με σκορ 6-1 του ΑΟ Χανιά και σημείωσε την 13η νίκη του στα τελευταία δεκαπέντε παιχνίδια. Επέστρεψε λοιπόν στις νίκες μετά από την εκτός έδρας ήττα από τον Πανελευσινιακό και την ισοπαλία με τον Απόλλωνα στην Ριζούπολη. Βροχή κανονική και βροχή από γκολ στο πρώτο μέρος στο στάδιο των Τρικάλων. Μόλις στο 9’ ο Αρναρέλλης έκανε το γύρισμα και ο Μπαλμπόα με πλασέ στην κίνηση έκανε το 1-0. Στο 21’ ο Παντελής Ριζογιάννης με ξερό σουτ από τα 20 μέτρα, αιφνιδίασε τον Γεωργίου, κάνοντας το 2-0 για τους «κυανέρυθρους». Δυο λεπτά αργότερα, και ύστερα από εξαιρετική πάσα του Μπαλμπόα, ο Σανδραβέλης έκανε την κούρσα από τα δεξιά, μπήκε στην περιοχή, γύρισε την μπάλα και ο Αφράτης προ του Κουσκουνά, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του για το 3-0. Στο 34’ ο Γιαννιτσάνης με καρφωτή κεφαλιά ύστερα από σέντρα του Γκόλια πέτυχε το 4-0 ενώ στο 43’ ο Σταματής σε κόντρα επίθεσης ύστερα από λάθος του Γιαννιτσάνη έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Αθανασόπουλου μειώνοντας σε 4-1. Στο δεύτερο μέρος, τα Τρίκαλα συνέχισαν τον επιθετικό τους μονόλογο σημειώνοντας μάλιστα ακόμη δυο τέρματα. Στο 72’ ο Μουμίν έβγαλε εξαιρετική ασίστ στον Κουσκουνά που με δυνατό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 5-1. Τέλος στο 83’ ο Κουσκουνάς πραγματοποίησε την σέντρα και ο Ριζογιάννης με μονοκόμματο σουτ, κεραυνοβόλησε τον τερματοφύλακα των Χανίων, Γεωργίου διαμορφώνοντας το τελικό 6-1. Εύκολο έργο είχε ο διαιτητής κ.Λυμπούδης.
ΣΚΟΡΕΡ – 9’ Μπαλμπόα [1-0], 21’ Ριζογιάννης [2-0], 23’ αυτογκόλ Αφράτης [3-0], 34’ Γιαννιτσάνης [4-0], 43’ Σταματής [4-1], 72’ Κουσκουνάς [5-1], 83’ Ριζογιάννης [6-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Αθανασόπουλος, Σανδραβέλης [Καμπλιώνης], Γκόλιας, Σαρακατσάνος, Βέρτζος, Μουμίν, Ριζογιάννης, Αρναρέλλης, Μπαλμπόα [Λαμπάκης], Κουσκουνάς, Γιαννιτσάνης [Καρρίκι]

2017-2018 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

16 Μαίου, 2018 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΟΧ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ 2-1
Σπουδαία νίκη πανηγύρισε ο ΑΟ Τρίκαλα, ο οποίος βέβαια δεν έχει στόχο στη Football League, πέρα από το να τερματίσει όσο ψηλά γίνεται. Για την 32η αγωνιστική, επιβλήθηκε με 2-1 του ΑΟΧ Κισσαμικού, παρότι έπαιζε από το 34’ με παίκτη λιγότερο. Πρώτη ήττα για τους Κρητικούς για δύο μήνες καθώς προερχόταν από οκτώ ματς δίχως να χάσουν. Το 1-0 για τα Τρίκαλα σημείωσε στο 12’ ο Ξενοφών Πάνος, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε τη σέντρα του Χιντζίδη και με κεφαλιά νίκησε τον Παπαδόπουλο. Η αριθμητική ισορροπία άλλαξε στο 34’ όταν ο διαιτητής κ.Φωτιάδης έδειξε δεύτερη κίτρινη κάρτα στον Μάκο που είχε πάρει την πρώτη τέσσερα λεπτά αργότερα. Έξαλλος ο πάγκος του ΑΟΤ, οι οποίοι υποστήριζαν ότι ο ρέφερι έβρισε τον έμπειρο χαφ και ο οποίος απάντησε. Κίτρινη κάρτα αργότερα δέχτηκε και ο Σιαλμάς, που ήταν στον πάγκο. Οι Κρητικοί ισοφάρισαν στο 52’ όταν ο Λέο πλάσαρε εύστοχα τον Γιδόπουλο από πάσα του Γκίνη και έκανε το 1-1. Και οι δυο ομάδες έχασαν ευκαιρίες για να πάρουν το προβάδισμα, το οποίο τελικά πήρε ο ΑΟΤ, έστω με αυτογκόλ. Ο Τόμιτς έβγαλε τη σέντρα, ο Ζιούλης προσπάθησε να απομακρύνει, αλλά έστειλε την μπάλα στην εστία της ομάδας του, κάνοντας το 2-1. Στην τελευταία φάση του ματς, ο Λέο δεν κατάφερε να σκοράρει, όταν το σουτ που έκανε κόντραρε. Με δέκα παίκτες ολοκλήρωσε την αναμέτρηση καθώς στο 94’, ο Σεληνιωτάκης δέχτηκε την δεύτερη κίτρινη κάρτα.
ΣΚΟΡΕΡ –12‘ Πάνος [1-0], 52’ Λέο [1-1], 85’ αυτογκόλ Ζιούλης [2-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Γιδόπουλος, Πάνος, Γκόλιας, Βέρτζος [Κατσαντώνης], Χιντζίδης, Μάκος, Τσιάρας, Τσίπρας, Ζγκούρι [Τόμιτς], Σαχινίδης, Γιαννιτσάνης [Τουγλής]

2018-2019 Β΄ΕΘΝΙΚΗ

11 Νοεμβρίου, 2018 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΑΟΧ/ΚΙΣΣΑΜΙΚΟΣ 2-0
Το πρώτο φετινό τρίποντο πανηγύρισε ο ΑΟ Τρίκαλα στο Δημοτικό Στάδιο της πόλης. Μετά από δυο διαδοχικές ήττες, οι Θεσσαλοί νίκησαν με σκορ 2-0 τον Κισσαμικό Χανιών από στατικές φάσεις και κράτησαν τους Κρητικούς στον ένα πόντο. Οι «κυανόλευκοι» είχαν πρωταγωνιστικούς στόχους, αλλά η έως τώρα συγκομιδή τους είναι απογοητευτική. Οι φιλοξενούμενοι πάντως ξεκίνησαν δυνατά το ματς, έχασαν ευκαιρίες στα πρώτα λεπτά με τους Σάλιακα και Μαλόνγκα ενώ στο 7’ ακυρώθηκε γκολ του Τόλι ως οφσάιντ. Ωστόσο οι «κυανέρυθροι» μπήκαν σε θέση οδηγού χάρη σε πέναλτι του Συμελίδη στο 23’. Ένα λεπτό νωρίτερα ο ίδιος είχε ανατραπεί από τον Ζιούλη και ο Δραμινός ρέφερι κ.Πουλικίδης έδειξε την άσπρη βούλα. Ο Κισσαμικός δεν το έβαλε κάτω, δημιούργησε προϋποθέσεις για την ισοφάριση, αλλά ο ΑΟΤ κράτησε το μηδέν παθητικό στο πρώτο ημίχρονο. Τα Τρίκαλα γνώριζαν ότι έπρεπε να φτάσει σε ένα δεύτερο γκολ για να βρεθεί ακόμη πιο κοντά στην επικράτηση και εν τέλει αυτό ήρθε από έναν κεντρικό αμυντικό. Από εκτέλεση φάουλ του Γκόλια στο 61’ και κεφαλιά του Πάνου, ο Συριόπουλος βρέθηκε αφύλακτος μέσα στην περιοχή διαμόρφωσε το τελικό 2-0. Σε αυτή τη φάση οι φιλοξενούμενοι διαμαρτυρήθηκαν για οφσάιντ.

ΣΚΟΡΕΡ – 24’ Συμελίδης πεν. [1-0], Συριόπουλος [2-0]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Ταϊρης, Πάνος, Γκόλιας, Γκότοβος, Γκουγκούδης, Γιουκαρής [Βανκεβάι], Τριανταφυλλάκος, Συριόπουλος, Τσιάρας, Ράντι [Μακρίδης], Συμελίδης.

οση είναι με το μέρος των κυανέρυθρων που σε 9 αναμετρήσεις με ομάδες των Χανίων μετρούν 7 νίκες, μία ισοπαλία και μία μόλις ήττα.
Τα στοιχεία μέσα από το πληρέστατο αρχείο του Α.Ο Τρίκαλα, από τον καθηγητή-συγγραφέα Θεόδωρο Αλεξιάδη.