Θετική εικόνα για το Διγενή στην εντός έδρας φιλική ήττα από την Αναγέννηση Καρδίτσας

Σε ένα πολύ δυνατό φιλικό προετοιμασίας ο Διγενής Νεοχωρίου υποδέχτηκε σήμερα στο Μπάμπης Παπαχατζής την Αναγέννηση Καρδίτσας.

Κόντρα σε μία ομάδα SL2 που έχει βλέψεις ανόδου οι “Ερυθρόλευκοι” έδειξαν χαρακτήρα και παρά τη φιλική ήττα με σκορ 1-3 παρουσίασαν πολλά καλά στοιχεία στο παιχνίδι τους, που αν μη τι άλλο άφησαν αισιοδοξία στον κόσμο που βρέθηκε σήμερα στο γήπεδο.

Το Νεοχώρι μέχρι το 18′ που δέχτηκε το πρώτο τέρμα ήλεγχε το ματς, ενώ και στην επανάληψη και κυρίως από το 65′ και έπειτα παρουσιάστηκε ανταγωνιστικό, απέναντι σε έναν αντίπαλο με πολύ υψηλότερη δυναμικότητα.

Φάσεις-γκολ

Στο 5′ ο  Πρίκας έκανε τη σέντρα, οι αμυντικοί απομάκρυναν, η μπάλα στρώθηκε στον Γιάκο, εκείνος σούταρε στην κίνηση χωρίς να βρει το στόχο.

Στο 8ο λεπτό ο Κάρδαρης σέντραρε, ο Κλάους έπιασε την κεφαλιά, όμως ο Κουτσόπουλος μπλόκαρε.

Στο 15′ καλή στιγμή για το Διγενή με τον Παναγιώτου μέσα από την περιοχή να σουτάρει και την μπάλα να φεύγει λίγο έξω.

Η Αναγέννηση άνοιξε το σκορ στο 18ο λεπτό, όταν ο Σκόνδρας με ωραία πάσα στην πλάτη της άμυνας τροφοδότησε τον Ξύδα και εκείνος γύρισε στον Πρίκα, ο οποίος με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουτσόπουλου.

Στο 28ο λεπτό και μετά από εκτέλεση κόρνερ, σε φάση διαρκείας, ο Αλιατίδης με όμορφο σουτ μέσα από την περιοχή, έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κουτσόπουλου για το 0-2.

Νέα ευκαιρία για την Αναγέννηση στο 29′ όταν ο Αλιατίδης σέντραρε, ο Γιάκος έκανε την κεφαλιά, με την μπάλα να περνά πάνω από το οριζόντιο δοκάρι του Κουτσόπουλου.

Στο 44ο λεπτό ο Πρίκας με σουτ στην κίνηση εκτός περιοχής έστειλε την μπάλα ελάχιστα πάνω από τα δοκάρια.

Στο 50′ το συγκρότημα του Περικλή Αμανατίδη είχε δοκάρι μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Κοζορώνη.

Ακόμη μία καλή στιγμή για την ΑΣΑ, όταν ο Κοζορώνης δοκίμασε το πόδι του από μακρινή απόσταση, αναγκάζοντας τον Παπαπούλιο  σε εντυπωσιακή απόκρουση.

Στο 70ο λεπτό η Αναγέννηση πέτυχε και τρίτο γκολ. Ο Λαγός με ωραία ενέργεια και κάθετη πάσα, έδωσε στον Αναστασόπουλο και εκείνος γύρισε στον Βερνάρδο, ο οποίος έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.

Ο Διγενής μείωσε στο 82′ με ωραίο πλασέ του Βαρναβίδη, ενώ μέχρι το φινάλε του ματς έψαξε και δεύτερο γκολ, το οποίο όμως δεν ήρθε.

Διαιτητές: Λεωνίδας-Σταφυλάς-Μανασής

Οι συνθέσεις

Διγενής Νεοχωρίου (Μπρισίμης): Κουτσόπουλος, Μετούσι, Μαλάκος, Μαχαίρας, Μυλερός, Ξάνθος, Μπασιάκας, Αυγέρης, Καλτσάς, Χατζηχαραλάμπους, Παναγιώτου.

‘Επαιξαν και οι: Παπαπούλιος, Χονδρογεωργόπουλος, Τσιαμάντας, Τσιγαρίδας, Γουλούλης, Κακαδιάρης, Γεωργίου, Τσάτσος, Μαγουλιώτης, Βαρναβίδης

Αναγέννηση Καρδίτσας (Αμανατίδης):Τσέλιος, Γκόλιας, Σκόνδρας, Αλιατίδης, Κάρδαρης, Πρίκας, Β.Θεολόγης, Μπάλλας, Γιάκος, Ξύδας, Κλάους

Αγωνίστηκαν επίσης οι:Μ.Θεολόγης, Γκαντής, Σταμόπουλος, Αναστασόπουλος, Δημόπουλος, Λαγός, Κοζορώνης, Βερνάρδος, Σπανός Ζάγγος, Γκινής, Μπαλτάς