Τα είχε όλα και ολοκληρώθηκε δίχως νικητή το ντέρμπι Δενδροχώρι-Πηγή

Ενα πραγματικό ντέρμπι πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι στο γήπεδο Δενδροχωρίου, εκεί όπου ο τοπικός Μέγας Αλέξανδρος υποδέχτηκε τον ΑΟ Πηγής.

Οι γηπεδούχοι μετρούσαν το απόλυτο μέχρι αυτό το ματς, ενώ οι φιλοξενούμενοι όντας στην τρίτη θέση ήθελαν το θετικό αποτέλεσμα για να μείνουν σε επαφή με τη δυάδα.

Το παιχνίδι ολοκληρώθηκε ισόπαλο 1-1 σε ένα παιχνίδι που είχε τα πάντα. Νεύρα, εντάσεις, δύο γκολ, χαμένες ευκαιρίες και δύο αποβολές.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και μόλις στο 8′ κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ με το 0-1 να παραμένει έως το τέλος του ημιχρόνου, αλλά οι δύο ομάδες είχαν αρκετές φάσεις στο πρώτο 45λεπτο.

Με την αρχή της επανάληψης και συγκεκριμένα στο 48′ ο Χαραλάμπους έχασε ανεπανάληπτο ευκαιρία να ισοφαρίσει όταν προ κενής εστίας πλάσαρε άουτ.

Στο 50′ ήταν η ώρα της Πηγής να χάσει τεράστια ευκαιρία για το 0-2 με το Σάκη Ξαγαρά να πλασάρει εξ επαφής και τον πορτιέρο του Δενδροχωρίου να πραγματοποιεί σωτήρια απόκρουση.

Στο 54′ οι φιλοξενούμενοι έμειναν με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Τσίγγα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Στην αμέσως επόμενη φάση ο Στεφόπουλος έφερε το παιχνίδια στα ίσια για τους γηπεδούχους, που έδειχναν να έχουν το πάνω χέρι, καθώς αγωνίζονταν και με παίκτη λιγότερο.

Ωστόσο, η Πηγή κατάφερε να σταθεί επάξια μέχρι το τέλος του ματς, με το 1-1 να μην αλλάζει, αν και στο τελευταίο ημίωρο είχαμε αρκετές διακοπές και αψιμαχίες που χάλασαν κάπως το ρυθμό του αγώνα.

Στο 93′ έμεινε και το Δενδροχώρι με 10 ποδοσφαιριστές λόγω αποβολής του Τουρλίδα με δεύτερη κίτρινη κάρτα.

Να σημειωθεί ότι από το παιχνίδι αποχώρησε τραυματίας στο κεφάλι ο ποδοσφαιριστής της Πηγής Λεωνίδας Λάζος και εν συνεχεία ήρθε ασθενοφόρο στο γήπεδο και τον μετέφερε στο Γενικό Νοσοκομειο Τρικάλων, όπου και διαπιστώθηκε ότι μάλλον υπέστη κάποια ελαφριά διάσειση.

Οι συνθέσεις

Δενδροχώρι(Κρεμμυδιώτης): Παπαβασιλείου, Τάσιος, Τσουλχάι, Τουρλίδας, Ευθυμιάδης, Μπούλμπος, Στεφόπουλος, Λαγκαδινός, Χαραλάμπους, Πανάγος, Μητσιάδης

Πηγή(Κονοσπύρης): Λαφαζάνης, Τσαντίλας, Λ. Λάζος, Κοθράς, Κατσινέλης, Κονταλής, Τσίγγας, Κουρκούνης, Θ. Ξαγαράς, Κ. Ξαγαράς, Κ. Λάζος