Τα Αμπελάκια νίκησαν σε αμφίρροπη αναμέτρηση την ΑΕΚ Σαραγίων

Στο πιο ενδιαφέρον παιχνίδι για τον Α’όμιλο της Β’ Ερασιτεχνικής κατηγορίας, τα Αμπελάκια επικράτησαν με 1-0 της ΑΕΚ Σαραγίων, έπειτα από ένα ιδιαίτερα αμφόρροπο παιχνίδι.

Αν και το παιχνίδι δε διεκδίκησε γενικά δάφνες ποιότητας ωστόσο οι δύο ομάδες πάλεψαν μέχρι και το τελευταίο λεπτό για την νίκη με τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν στο τέλος κατακτώντας τους τρεις βαθμούς.
Στο πρώτο ημίχρονο αυτοί που απείλησαν πρώτοι ήταν οι φιλοξενούμενοι δύο φορές και μάλιστα στην πρώτη της επίσκεψη στα αντίπαλα καρέ εις διπλούν, πρώτα στο 7′ με Βαρσάμη και Καταραχιά να μην μπορούν να νικήσουν τον Παπαευθυμίου και την δεύτερη πάλι με τον Καταραχιά να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι στο 11′ μένοντας το σκορ στο μηδέν μέχρι την ανάπαυλα.
Στην επανάληψη ο ρυθμός συνεχίστηκε στα ίδια επίπεδα αλλά αυτή την φορά ήταν η σειρά των γηπεδούχων να απειλήσουν και στο 71′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία με το σουτ του Μπατατόλη να στέλνει την μπάλα στο δοκάρι ωστόσο στο 77′ από την παράλληλη σέντρα του Μπατατόλη και την προβολή του Τσιαγκλή οι γηπεδούχοι πήραν την νίκη με 1-0 απέναντι σε μία πολύ μαχητική ομάδα.
Να σημειώσουμε μετά το τέλος του αγώνα ο ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ ΣΑΡΑΓΙΩΝ Νομικός αισθάνθηκε αδιαθεσία μη μπορώντας να πάρει ανάσα και άμεσα οι υπεύθυνοι της ομάδας έτρεξαν να του παρασχεθούν οι πρώτες βοήθειες όπου άμεσα κλήθηκε ασθενοφόρο και ο παίχτης μεταφέρθηκε προληπτικά στο Γενικό Νοσοκομείο Τρικάλων.

ΦΑΣΕΙΣ – ΓΚΟΛ

Πρώτη καλή στιγμή με τον Βαρσάμη το πλασέ αποκρούει ο Παπαευθυμίου και εν συνεχεία της φάσης το πλασέ και από τον Καταραχιά μπλοκάρει ο πορτίερο των γηπεδούχων στο 7′.
Μεγάλη ευκαιρία με τον Λαμπούρα να στρώνει στον Καταραχιά και αυτός θα κάνει το σουτ και η μπάλα θα βρει το δοκάρι στο 11′.
Φάουλ με τον Μπιλιάλη μπλοκάρει ο Διογένης στο 42′.
Σουτ του Μπατατόλη η μπάλα στο δοκάρι μεγάλη ευκαιρία στο 71′.
Ωραία παράλληλη σέντρα του Μπατατόλη η προβολή από τον Τσιαγκλή και η μπάλα στα δίχτυα το 1-0 στο 77′.
Φάουλ με τον Βαρσάμη αποκρούει ο Παπαευθυμίου στο 80′.
Σουτ του Καλατζή μπλοκάρει ο Διογένης στο 86′.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΜΠΕΛΑΚΙΑ: Παπαευθυμίου, Τσέρας(78′ Αδάμος), Καλατζής, Σακαρίκος, Πατσιαούρας, Μπιλιάλης, Πολυγένης(27′ Τσιαγκλής)(78′ Παλαμίδας), Αλεξίου, Παναγιώτου, Ποδαράς, Μπατατόλης.

ΑΕΚ ΣΑΡΑΓΙΩΝ: Διογένης, Λαμπούρας, Τσανεκλίδης(63′ Ντόκος), Μουρίκης(58′ Νομικός), Κάππας(58′ Ψύχος), Καραγκούνης, Καταραχιάς, Παπαβασιλείου, Βαρσάμης, Γάκης(81′ Κονοσπύρης), Μπακάσης(81′ Σδρένιας).