To Trikalascore σας παρουσιάζει μέσω του αρχείου του καθηγητή-συγγραφέα Θεόδωρου Αλεξιάδη την προιστορία των αναμετρήσεων Α.Ο Τρίκαλα-Λεβαδειακός, που είναι συντριπτικά υπέρ των κυανέρυθρων.

Νίκες 11 Ισοπαλίες 4 Ηττες 1 Τέρματα 29-13

1963-1964 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

29 Δεκεμβρίου, 1963 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 1-0

Δυο λεπτά μόλις πριν την λήξη του αγώνα των Τρικάλων με τον Λεβαδειακό, η παγωνιά του καιρού και του άδικου 0-0 είχε επιβάλλει νεκρική σιγή στο γήπεδο της θεσσαλικής πόλης όπου 4.000 περίπου φίλαθλοι παρακολουθούσαν με αγωνία τις τελευταίες στιγμές του παιχνιδιού. Σε εκείνο το χρονικό σημείο είδαν τον Κλαπανάρα να ξεκινά από το κέντρο του γηπέδου με την μπάλα στα πόδια και να περνά ένα, δυο τρεις παίκτες όπου και λίγο έξω από την μικρή περιοχή να σουτάρει προς την εστία του Λεβαδειακού. Η μπάλα θα φύγει λοξά αλλά θα καταλήξει στον Πουλιάνα ο οποίος με ψύχραιμο τρόπο θα σημειώσει το 1-0. Η κερκίδα σείστηκε και οι πανηγυρισμοί έξαλλοι. Έτσι η ομάδα των Τρικάλων που είχε την υπεροχή καθ’ όλη σχεδόν την διάρκεια του αγώνα, πήρε την νίκη που πραγματικά άξιζε. Νωρίτερα στο 31’ ο Καλατζής κέρδισε πέναλτι που εκτέλεσε ο Κλαπανάρας αλλά το οποίο αποκρούστηκε από τον εκπληκτικό Καγιά. Ο τερματοφύλακας της Λιβαδειάς επίσης πραγματοποίησε εκπληκτικές αποκρούσεις στο 15’ σε σουτ του Πουλιάνα, στο 62’ και πάλι σε σουτ του Πουλιάνα αλλά και στο 65’ σε ενέργεια του Καλατζή. Τελικά όμως νικήθηκε στο 88’ και έτσι δεν μπόρεσε να προσφέρει την ισοπαλία στην ομάδα του. Αυστηρός αλλά σωστός ο διαιτητής της αναμέτρησης κ.Χαβέλας.
ΣΚΟΡΕΡ – 88’ Πουλιάνας [1-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Λύμπος, Πανταζής, Μακρής, Κλαπανάρας, Κόκκαλης, Μαυρίκος, Ζάχος, Ζυγκολίκας, Πουλιάνας, Καλατζής, Κακαβίτσας.

1969-1970 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

8 Φεβρουαρίου, 1970 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 2-1
Θριαμβευτική νίκη επέτυχαν τα Τρίκαλα επί του σθεναρού συγκροτήματος του Λεβαδειακού με σκορ 2-1. Οι «κυανέρυθροι» άρχισαν το παιχνίδι θαυμάσια και διατήρησαν την υπεροχή και την πρωτοβουλία κατά το μεγαλύτερο μέρος της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι όμως ήταν επικίνδυνοι στις αντεπιθέσεις και άφησαν τις καλύτερες εντυπώσεις παρά την ήττα τους ιδίως στο δεύτερο ημίχρονο όπου και πίεσαν ασφυκτικά τους γηπεδούχους και ανάγκασαν τον Ψωμιάδη σε μερικές σωτήριες επεμβάσεις. Μόλις στο 3’ ο Χαριτίδης έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα των Τρικάλων ενώ στο 41’ ο Μυλωνάς πέτυχε το 2-0. Το μόνο που κατάφερε ο Λεβαδειακός ήταν να μειώσει σε 2-1 με τον Ζήση στο 50’. Διαιτητής ο κ.Πελεκίδης.
ΣΚΟΡΕΡ – 3’ Χαριτίδης [1-0], 41’ Μυλωνάς [2-0], 50’ Ζήσης [2-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Ψωμιάδης, Πανταζής, Μάγγος, Ζάχος, Γεωργίτσης, Νίκας, Χαριτίδης, Συνάτκας [Μαυρίκος], Μπεβενίου [Κοκκοτούλης], Καλατζής, Μυλωνάς.

1970-1971 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

13 Δεκεμβρίου, 1970 Γήπεδο Τρικάλων
Ύστερα από ένα συναρπαστικό παιχνίδι τα Τρίκαλα κέρδισαν δύσκολα τον Λεβαδειακό με σκορ 1-0. Μετά την νίκη τους αυτή και τις ήττες της Λάρισας και του Βύζαντα, τα Τρίκαλα ετέθησαν επικεφαλής της βαθμολογίας. Ο Λεβαδειακός παρουσίασε ένα γεροδεμένο συγκρότημα με δυνατούς και ταχείς ποδοσφαιριστές που έπαιξαν με πείσμα και μαχητικότητα και ίσως άξιζε την ισοπαλία στο συγκεκριμένο αγώνα. Το πρώτος άνηκε στους φιλοξενούμενους που είχαν την υπεροχή και απείλησαν αρκετές φορές την εστία του Σιδηρόπουλου. Με την έναρξη της επανάληψης η τοπική ομάδα ανέτρεψε τα δεδομένα και επέτυχαν το μοναδικό γκολ στο 47’ του Κοκκοτούλη με κοντινό πλασσαριστό σουτ αφού προηγήθηκε σουτ του Συνάτκας στο δοκάρι του Κάγια. Στο 56’ αποβλήθηκαν από τον διαιτητή κ.Αθανασιάδη οι Μάγγος και Καλαμπαλίκης διότι αλληλοχτυπήθηκαν. Διακρίθηκαν για τα Τρίκαλα οι Σιδηρόπουλος, Νίκας, Καλατζής και Θεοτοκάτος ενώ από την Λιβαδειά οι Ρίζος και Κάγιας.
ΣΚΟΡΕΡ – 47’ Κοκκοτούλης [1-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Σιδηρόπουλος, Πανταζής, Νίκας, Γεωργίτσης [Μάγγος], Θεοτοκάτος, Κοτόβας, Κοκκοτούλης, Μπεβενίου, Καλατζής, Συνάτκας, Μυλωνάς.

1974-1974 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

29 Δεκεμβρίου, 1974 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 2-0
Τα Τρίκαλα κάνοντας ωραία εμφάνιση, υπέταξαν τον Λεβαδειακό με σκορ 2-0 και βελτίωσαν αισθητά την βαθμολογική τους θέση. Οι γηπεδούχοι αποδίδοντας εξαιρετικό ποδόσφαιρο κυρίως στο β’ ημίχρονο με την είσοδο του Συνάτκα και με δέκα παίκτες λόγου αποβολής του Νίκα άνοιξαν το σκορ στις καθυστερήσεις του πρώτο ημίχρονου με πέναλτι που εκτέλεσε εύστοχα ο Καραγεωργίου. Το πέναλτι το κέρδισε ο Χονδρός σε ανατροπή του από τον Παλαιολόγου. Το τελικό αποτέλεσμα έγραψε ο Χονδρός μετά από πολύ όμορφο συνδυασμό του Κοσμά και Παραπραστανίτη. Διακρίθηκαν ιδιαίτερα οι Συνάτκας, Παραπραστανίτης, Κοσμάς και Καραγεωργίου ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ρίζος, Παλαιολόγος και Τόλιας. Άριστη η διαιτησία του κ.Άνθη.
ΣΚΟΡΕΡ – 45’ Καραγεωργίου .πεν. [1-0], 57’ Χονδρός [2-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Ευφραίμοφ, Βουνοτρυπίδης, Μουλιώτας, Μπακάλης, Νίκας, Μαρδάνης, Κατσιάκος [Συνάτκας], Κοσμάς [Χονδρός], Καραγεωργίου, Καλατζής, Παραπραστανίτης.

1975-1976 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

26 Οκτωβρίου, 1975 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 1-1
Τα Τρίκαλα, που έχουν σφοδρά παράπονα από τον διαιτητή κ.Κανακάρη, δεν κατόρθωσαν να υποτάξουν τον Λεβαδειακό και έτσι έμειναν στο ισόπαλο αποτέλεσμα με 1-1. Στο 10’ ένα σουτ του Καλατζή βρήκε το χέρι του Τόλιου μέσα στην περιοχή των φιλοξενούμενων αλλά ο διαιτητής αρνήθηκε να δώσει την έσχατη των ποινών. Δεκαπέντε λεπτά αργότερα σουτ του Χονδρού βρήκε το δοκάρι του τερματοφύλακα των «πρασίνων» Αγγελίνα. Τα Τρίκαλα άνοιξαν στο σκορ έξι λεπτά πριν την λήξη του πρώτου μέρος δια του Καλατζή ύστερα από σέντρα του Σαγγορίδη και ασθενή απόκρουση του Αγγελίνα. Ο Λεβαδειακός ισοφάρισε στο 57’ με πέναλτι το οποίο αμφισβήτησαν οι γηπεδούχοι και εκτέλεσε εύστοχα ο Κίτρας. Δεκατρία λεπτά πριν το τέλος ο Καλατζής με ατομική προσπάθεια μπήκε στην περιοχή και ανατράπηκε αλλά το ολοφάνερο πέναλτι δεν δόθηκε από τον διαιτητή ξεσηκώνοντας παίκτες και φίλαθλους της τοπικής ομάδας. Ξεχώρισαν οι Καλατζής, Σαγγορίδης και Παπασίμος.
ΣΚΟΡΕΡ – 39’ Καλατζής [1-0], 57’ Κίτρας .πεν.[1-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Χατζηγιάννης, Γεωργίτσης, Μυλωνάς, Πανταζής, Παπασίμος, Μπακάλης, Χονδρός, Κατσιάκος, Καλατζής [Μπαμπούρης], Συνάτκας, Σαγγορίδης [Χαριτίδης]

1977-1978 Β’ΕΘΝΙΚΗ

16 Απριλίου, 1978 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 3-1
Αποδίδοντας θαυμάσια ιδίως στην επανάληψη, τα Τρίκαλα κέρδισαν τον Λεβαδειακό με σκορ 3-1. Το πρώτο ημίχρονο ήταν άτονο και δεν ικανοποίησε τους 1.000 περίπου θεατές που βρέθηκαν στο στάδιο αλλά τα Τρίκαλα ευτύχησαν να προηγηθούν με τέρμα που επέτυχε ο Χονδρός. Με την είσοδο του Παραπραστανίτη εις το δεύτερο ημίχρονο, η τοπική ομάδα κινήθηκε ωραία, διατήρησε την υπεροχή και κέρδισαν δίκαια. Στο 70’ ο Φάσσας διπλασίασε τα τέρματα των Τρικάλων ενώ εννέα λεπτά αργότερα ο Παραπραστανίτης έγραψε το 3-0. Στο τελευταίο λεπτό της συνάντησης ο Τσαγκαλίδης με πέναλτι μείωσε το σκορ σε 3-1 ενώ ο ίδιος λίγο νωρίτερα και συγκεκριμένα στο 59’ είχε την ευκαιρία να ισοφαρίσει για τον Λεβαδειακό αλλά το σουτ που έκανε βρήκε το δοκάρι του Μακρή. Από τα Τρίκαλα διακρίθηκαν οι Παραπραστανίτης, Μακρής, Μαντέλας και Μαρδάνης. Καλή η διαιτησία του κ.Κουκουλάκη.
ΣΚΟΡΕΡ – 19’ Χονδρός [1-0], 70’ Φάσσας [2-0], 79’ Παραπραστανίτης [3-0], 90’ Τσαγκαλίδης.πεν. [3-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Μακρής, Μαντέλας, Μπακάλης, Μουλιώτας, Μαρδάνης, Μπατάλας, Τυράκης [Μπαμπούρης], Χονδρός, Ψωφάκης, Φάσσας, Καραβασίλης [Παραπραστανίτης].

1982-1983 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

12 Ιουνίου, 1983 Γήπεδο Τρικάλων
Τα αδιάφορα Τρίκαλα στο τελευταίο παιχνίδι της ποδοσφαιρικής χρονιάς πέτυχαν μεγάλη νίκη με σκορ 2-1 επί του Λεβαδειακού. Το αποτέλεσμα κρίνεται σε γενικές γραμμές δίκαιο αν και ο Λεβαδειακός ήταν μια από τις καλύτερες ομάδες που πέρασαν από την θεσσαλική πόλη. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο σκορ στο 30’ με γκολ που σημείωσε ο Μπέλλος. Στην επανάληψη και συγκεκριμένα στο 52’ ο Αναστασίου ισοφάρισε για λογαριασμό των Τρικάλων ενώ εννέα λεπτά πριν την λήξη, ο Κατσαρός πέτυχε το νικητήριο γκολ για την ομάδα του. Από τους «κυανέρυθρους» διακρίθηκαν ιδιαίτερα οι Μπατάλας, Αναστασίου, Πάτρας και Κατσαρός.
ΣΚΟΡΕΡ – 30’ Μπέλλος [0-1], 52’ Αναστασίου [1-1], 81’ Κατσαρός [2-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Παπαευθυμίου, Κατσαρός, Κρικέλης, Κωστούλας [Ζορμπάς], Μπατάλας, Λούκας, Ιακωβάκης [Δήμου], Αναστασίου, Λαγάρας, Π.Γκένας, Πάτρας.

1984-1985 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

10 Μαρτίου, 1985 Γήπεδο Τρικάλων
Πολύ κοντά στην νίκη έφτασαν τα Τρίκαλα, αλλά δεν την κατέκτησαν γιατί στο τέλος οπισθοχώρησαν και έδωσαν την ευκαιρία στον Λεβαδειακό να ισοφαρίσει σε 1-1. Οι γηπεδούχοι πέτυχαν πρώτοι γκολ στο 41’ Ο Πάτρας έκανε σέντρα, ο Γκαμπέτας τροφοδότησε με κεφαλιά τον Δογάνη ο οποίος με δυνατό σουτ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κάκαρη. Στην συνέχεια τα Τρίκαλα πίεσαν για δεύτερο τέρμα αλλά είκοσι λεπτά πριν το τέλος του παιχνιδιού οπισθοχώρησαν. Ο Λεβαδειακός ανέλαβε την πρωτοβουλία των κινήσεων και στο 82’ κατόρθωσε να κάνει το 1-1. Ο Νικολούδης και ο Καραμπελούσης συνδυάστηκαν θαυμάσια. Ο δεύτερος έδωσε πάσα στον Τσατσαρίδη ο οποίος σκόραρε με πλασσαριστό σουτ. Καλύτερη απόδοση για τα Τρίκαλα είχαν οι Δ.Γκένας, Σελιώνης, Αργυρούλης, Κρικέλης και Δογάνης ενώ από τους φιλοξενούμενους οι Ραβούσης, Κάκαρης και Νικολούδης. Αρκετά καλή η διαιτησία του κ.Βασιλείου.
ΣΚΟΡΕΡ – 41’ Δογάνης [1-0], 82’ Τσατσαρίδης [1-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Τσότσας, Δ.Γκένας, Σελιώνης, Αργυρούλης, Κρικέλης, Ιακωβάκης, Δογάνης, Αναστασίου, Γκαμπέτας, Γκολάντας, Πάτρας.

1985-1986 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

15 Ιουνίου, 1986 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 3-0
Ανώτερα τα Τρίκαλα διατηρώντας την υπεροχή σε όλη την διάρκεια του αγώνα, νίκησαν τον Λεβαδειακό με σκορ 3-0 και έδειξαν ότι ίσως η ομάδα θα μπορούσε να κατακτήσει κάτι καλύτερο από την 7η θέση που πήρε στο φετινό πρωτάθλημα της Β’ Εθνικής. Το σκορ άνοιξε στο 32’ ο Γκαμπέτας σε σέντρα του Νταϊλιάνη. Στο 65’ ο ίδιος ποδοσφαιριστής και αφού πέρασε πέντε ! αντίπαλους του έγραψε το 2-0. Το σκορ έκλεισε στο 88’ ο Νταϊλιάνης μετά από πάσα του Ιακωβάκη. Να σημειώσουμε ότι τα Τρίκαλα είχαν και δοκάρι στο 10’ με τον Λαγάρα. Καλύτεροι των νικητών οι Γκένας, Ρούσσας, Γκαμπέτας, Αργυρούλης και Τσότσας ενώ από τον Λεβαδειακό ο οποίος τερμάτισε στην τέταρτη θέση φέτος καλύτεροι ήταν οι Μπλέτσας και Κατσιφής. Πολύ καλή η διαιτησία του κ.Γρηγοριάδη.
ΣΚΟΡΕΡ – 32’ Γκαμπέτας [1-0], 65’ Γκαμπέτας [2-0], 88’ Νταϊλιάνης [3-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Τσότσας, Γκένας, Ρούσσας, Τσιουτσούμης [Λούκας], Αργυρούλης, Ιακωβάκης, Λαγάρας, Τσιρογιάννης, Σελαλματζίδης [Αναστασίου], Γκαμπέτας, Νταϊλιάνης.

1986-1987 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

29 Μαρτίου, 1987 Γήπεδο Τρικάλων
Χωρίς να παίξουν ιδιαίτερα καλά, τα Τρίκαλα έκαμψαν την αντίσταση του Λεβαδειακού και αναπτέρωσαν τις ελπίδες τους για την παραμονή στην Β’ Εθνική ενώ «γκρέμισαν» τους αντίπαλους τους από τις κορυφαίες θέσεις της βαθμολογίας. Το παιχνίδι κατά κύριο λόγο κύλησε στο χώρο του κέντρου, όπου δόθηκαν ομηρικές μάχες. Έγιναν δυο μόνο αξιόλογες φάσεις μπροστά στην εστία του Γάκη, μια από τις οποίες απέφερε και το μοναδικό γκολ, που σημειώθηκε στο 57’. Στο σημείο αυτό, ο Καλαμάτας κτύπησε κόρνερ, ο Γάκης έδιωξε την μπάλα που κατέληξε στον Γκαραγκούνη ο οποίος σούταρε δυνατά και σκόραρε. Στην άλλη περίπτωση στο 15’ ο Ζαβλανός έκανε δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Γάκης απέκρουσε δύσκολα και απομάκρυναν οι αμυντικοί. Ποιοτικά το ματς δεν είχε στοιχείο αξιόλογο αφού υπερίσχυσαν οι αμυντικές γραμμές ενώ ο Λεβαδειακός ήταν ακίνδυνος επιθετικά. Καλύτεροι παίκτες των γηπεδούχων ήταν οι Παπάζογλου, Γκαραγκούνης, Πάτρας και Καλαμάτας. Με λάθη ο Κερκυραίος διαιτητής κ.Προβατάς.
ΣΚΟΡΕΡ – 57’ Γκαραγκούνης [1-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Τσότσας, Καλαμάτας, Μαλλιώρας [Παπαγεωργίου], Γκαραγκούνης, Παπάζογλου, Κόμνος, Ζαβλανός [Μπαμπατσιάς], Αναστασίου, Σελαλματζίδης, Λαζάρου, Πάτρας.

1991-1992 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

15 Δεκεμβρίου, 1991 Γήπεδο Τρικάλων
Μετά από ένα δυνατό, γρήγορο και συναρπαστικό παιχνίδι, τα Τρίκαλα και ο Λεβαδειακός αναδείχτηκαν ισόπαλοι με σκορ 1-1. Τα Τρίκαλα, με εξάρσεις σ’ όλες τις γραμμές, προσπάθησαν να διασπάσουν την άμυνα της Λιβαδειάς η οποία όμως, παίζοντας από κοντά τους Τρικαλινούς επιθετικούς εξουδετέρωσε τους κινδύνους που υπήρχαν στην περιοχή του Μανίκα. Γενικά, η απόδοση της τοπικής ομάδος είχε διακυμάνσεις κατά διαστήματα του αγώνος και έτσι το αποτέλεσμα θεωρείται δίκαιο. Το γκολ των Τρικάλων σημείωσε ο Κριεζής ενώ για τον Λεβαδειακό το γκολ πέτυχε ο Καβαλιέρης.
ΣΚΟΡΕΡ – Κριεζής – Καβαλιέρης
ΤΡΙΚΑΛΑ – Βουλόγκας, Πράππας, Γκουγκουλής, Αλεξίου, Λούκας, Παπαευαγγέλου, Μπουτίνας, Νικολαΐδης, Κριεζής [Ρούσσας], Ντότσης, Θώμος [Μαυροδήμος].

1995-1996 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

11 Φεβρουαρίου, 1996 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 2-2
Καταπληκτικός αγώνας, ματς «θρίλερ» διεξήχθη στα Τρίκαλα όπου ο Λεβαδειακός κατάφερε να αποσπάσει ισοπαλία με σκορ 2-2 ενώ είχε προηγηθεί από το 25’ με 0-2. Οι γηπεδούχοι απογοήτευσαν τους περίπου 2.500 οπαδούς τους που ήρθαν στο γήπεδο, ωστόσο κατόρθωσαν τουλάχιστον να ανατρέψουν το εις βάρος τους σκορ και να ισοφαρίσουν στην επανάληψη. Ο Λεβαδειακός μπήκε πολύ δυνατά στο παιχνίδι και κατάφερε να αιφνιδιάσει τα Τρίκαλα. Μόλις στο 8’ ο Βραζιλιάνος Ρότζερ άνοιξε το σκορ με δυνατό σουτ μετά από σέντρα του Γκουλή. Ο ίδιος παίκτης πέτυχε το 0-2 στο 24’ με κεφαλιά ψαράκι μετά από καταπληκτική σέντρα του Μπλέτσα. Στην φάση όμως αυτή οι γηπεδούχοι διαμαρτυρηθήκαν και μάλλον έχουν δίκιο για οφσάιντ. Τα Τρίκαλα αντέδρασαν στην συνέχεια και στο 34’ μείωσαν το σκορ σε 1-2 όταν ο Πρεκαντές εκμεταλλεύτηκε ωραία σέντρα του Κνέζεβιτς και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Κατσιπάνου. Το γκολ της ισοφάρισης ήρθε στο 73’ όταν ο Γκανάς κέρδισε πέναλτι από τον Καλλιμάνη. Την έσχατη των ποινών εκτέλεσε εύστοχα ο Καρασαββίδης πετυχαίνοντας το τελικό 2-2. Με λάθη η διαιτησία του κ.Καρακελίδη ο οποίος αγνόησε δυο περιπτώσεις πέναλτι των Τρικάλων σε ανατροπές του Καραϊσκου στο 12’ και Τσιούκα στο 40’

ΣΚΟΡΕΡ – 8’ Ρότζερ [0-1], 24’ Ρότζερ [0-2], 34’ Πρεκαντές [1-2], 73’ Καρασαββίδης .πεν.[2-2]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Κατσιαούνης, Τσόπτσης, Θεοδοσιάδης, Πράππας, Μαλιούφας, Τερζής, Πρεκαντές [Γκανάς], Γκιλέκας [Καρασαββίδης], Τσιούκας, Κνέζεβιτς, Καραϊσκος.

1996-1997 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

20 Οκτωβρίου, 1996 Γήπεδο Τρικάλων
Μετά από πολύ καλή εμφάνιση, τα Τρίκαλα επικράτησαν δίκαια με σκορ 2-0 του Λεβαδειακού. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν τον έλεγχο του αγώνα καθ’ όλη την διάρκεια του αν και κατά παράδοξο τρόπο, ο Λεβαδειακός είχε μόλις μια ευκαιρία σε όλη την αναμέτρηση και συγκεκριμένα όταν στο 27’ ο Κατσιαούνης νίκησε στο τετ-α-τετ τον Καπετάνο. Νωρίτερα ο Μαρτιναίος έσωσε πάνω στην γραμμή σουτ του Μουστακίδη ενώ στο 23’ ο Μιρίλοβιτς είχε σουτ στο οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων. Στην επανάληψη τα Τρίκαλα πήραν το ζητούμενο. Στο 58’ ο Πολυζωϊδης τροφοδότησε τον Μιρίλοβιτς και αυτός με δυνατό πλασέ άνοιξε το σκορ για τους «κυανέρυθρους». Στο 69’ ήταν η σειρά του Πολυζωϊδη να σκοράρει αφού με ωραίο τρόπο έστειλε την μπάλα στα δίχτυα του Καρακώστα για να διαμορφώσει το τελικό 2-0. Από τα Τρίκαλα ξεχώρισαν περισσότερο οι Ζάρρας [κορυφαίος], Μουστακίδης, Πολυζωϊδης, Στοϊνοβιτς και Μιρίλοβιτς.
ΣΚΟΡΕΡ – 58’ Μιρίλοβιτς [1-0], 69’ Πολυζωϊδης [2-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Κατσιαούνης, Θεοδοσιάδης, Κυζιρίδης, Α.Τερζής, Ζάρρας, Εξηνταφώτης [Μανίκας], Μουστακίδης, Στοϊνοβιτς, Ιορδανίδης [Πρεκαντές], Μιρίλοβιτς [Γκαϊτς], Πολυζωϊδης.

1997-1998 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

26 Απριλίου, 1998 Γήπεδο Τρικάλων
Νίκη, η οποία είχε αντίκρισμα μόνο να αναδειχθούν τα Τρίκαλα πρώτη Θεσσαλική ομάδα ήταν αυτή με σκορ 2-1 επί του ανεβασμένου του τελευταίου καιρού Λεβαδειακού. Τα Τρίκαλα έδωσαν έτσι ένα τέλος σε ένα αρνητικό σερί που τους ήθελε χωρίς νίκη εδώ και έξι αγωνιστικές. Το σκορ για τους «κυανέρυθρους» άνοιξε στο 23’ όταν σε σέντρα του Μάκη Αγγελόπουλο, ο Αχιλλέας Αγγελόπουλος με κεφαλιά βρήκε το δοκάρι του Καρακώστα και στην επαναφορά ο Ιορδανίδης από κοντά έγραψε το 1-0. Στο 62’ και μετά από λάθος του Καρακώστα, ο Ιορδανίδης πάσαρε στον Μπέκα που δεν δυσκολεύτηκε να σημειώσει με σουτ το 2-0 για τους γηπεδούχους. Νωρίτερα στο 42’ ο Κουτάκος με απ’ ευθείας χτύπημα φάουλ «σημάδεψε» το οριζόντιο δοκάρι των φιλοξενούμενων. Το μόνο που κατάφερε ο Λεβαδειακός ήταν να μειώσει στο 83’ με εύστοχο χτύπημα πέναλτι του Κλοκίδη. Το πέναλτι καταλόγισε ο διαιτητής κ.Νούσιας όταν ο Ασλανίδης ανατράπηκε μέσα στην περιοχή από τον Λαγούλια. Από τα Τρίκαλα που ήταν φανερά ανώτερα διακρίθηκαν οι Ιορδανίδης, Θεοδοσιάδης, Αγγέλης, Πράππας και Α.Αγγελόπουλος.
ΣΚΟΡΕΡ – 23’ Ιορδανίδης [1-0], 62’ Μπέκας [2-0], 83’ Κλοκίδης .πεν.[2-1]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Κατσιαούνης, Πράππας, Ε.Αγγελόπουλος, Θεοδοσιάδης, Λαγούλιας, Αγγέλης, Κουτάκος, Καραϊσκος [Μπέκας], Τσιούκας [Οικονόμου], Α.Αγγελόπουλος, Ιορδανίδης.

2002-2003 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

15 Σεπτεμβρίου, 2002 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 1-4
Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Λεβαδειακός στα Τρίκαλα σε βάρος της τοπικής ομώνυμης ομάδας με σκορ 1-4. Η νίκη των Βοιωτών ήταν δίκαιη και συνοδεύτηκε από εξαιρετική εμφάνιση. Τα Τρίκαλα προσπάθησαν μόνο στα τελευταία λεπτά του παιχνιδιού να αλλάξουν την κατάσταση αλλά σε γενικές γραμμές η εικόνα της ομάδας ήταν τραγική. Στο 38’ ο Γκαλάμελος πραγματοποίησε σέντρα, ο τερματοφύλακας των Τρικάλων, Γκούλιος αδράνησε και ο Τσαγκάρης με κεφαλιά έδωσε το προβάδισμα στον Λεβαδειακό. Στο 77’ οι φιλοξενούμενοι ζευγάρωσαν τα τέρματα τους με σουτ του Νεοφώτιστου ύστερα από μπαλιά του Γκαλάμελου. Στο 83 τα Τρίκαλα μείωσαν σε 1-2 με εκπληκτικό σε εκτέλεση φάουλ του Γκαϊνταρτζίεφ και στο 88’ ζήτησαν πέναλτι σε ανατροπή του ιδίου παίκτη από αμυντικό της φιλοξενούμενης ομάδας. Στο 90’ ο Λεβέντης εκμεταλλεύτηκε σύγχυση στην άμυνα των Τρικάλων και έκανε το 1-3 ενώ δυο λεπτά αργότερα ο Τσαγκάρης διαμόρφωσε το τελικό 1-4. Με λάθη η διαιτησία του κ.Αποστόλου.
ΣΚΟΡΕΡ – 38’ Τσαγκάρης [0-1], 77’ Νεοφώτιστος [0-2], 83’ Γκαϊνταρτζίεφ [1-2], 90’ Λεβέντης [1-3], 92’ Τσαγκάρης [1-4]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Γκούλιος, Θεοδοσιάδης, Λατσάρας, Λαζάρου, Α.Τσιούκας, Εφεντόπουλος, Παπακώστας [Σακελλάρης], [Ρίζος], Γουλέτας [Μιχαλόπουλος], Τόνκοβιτς, Ζλάτκοφ, Γκαϊνταρτζίεφ.

2010-2011 Β’ ΕΘΝΙΚΗ

19 Σεπτεμβρίου, 2010 Γήπεδο Τρικάλων
ΤΡΙΚΑΛΑ – ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 4-0
Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε την αναμέτρηση της 2η αγωνιστικής ο Α.Ο. Τρίκαλα που συνέτριψε τον Λεβαδειακό με το εκκωφαντικό 4-0, προσφέροντας πλούσιο θέαμα στους 4.500 και πλέον Τρικαλινούς που βρέθηκαν στο γήπεδο. Οι παίκτες του Σάββα Παντελίδη έκαναν στην κυριολεξία ότι ήθελαν τους Βοιωτούς με ηγέτες τον Ρούσεφ, Κοντογουλίδη, Ντόικιτς και Ριζογιάννη. Να τονίσουμε πως πριν την έναρξη της αναμέτρησης ο τερματοφύλακας των Τρικάλων, Πουρής κατήγγειλε στην αστυνομία προσπάθεια δωροδοκίας και έτσι συνελήφθην ο πρόεδρος του Λεβαδειακού κ.Κομπότης. Στο 6’ από σέντρα του Στεπάνοβιτς ο Ρούσεφ με κεφαλιά άνοιξε το σκορ για τα Τρίκαλα. Στην συνέχεια τα Τρίκαλα συνέχισαν την πίεση χάνοντας ευκαιρίες με τους Σαββίδη στο 17’ και Κοντογουλίδη στο 44’ ενώ και ο Λεβαδειακός προσπάθησε να ισορροπήσει χάνοντας και αυτός ευκαιρίες με τον Σερζίνιο στο 20’ και Πόποβιτς στο 55’. Σο 70’ ο Κοντογουλίδης πέρασε εκπληκτική μπαλιά στον Μανουσάκη, ο οποίος με υποδειγματικό πλασέ έγραψε το 2-0. Τέσσερα λεπτά αργότερα ο Ρούσεφ έδωσε στον Κοντογουλίδη ο οποίος με εκπληκτικό σουτ ανέβασε τον δείκτη του σκορ σε 3-0. Στο 78’ ο Κοντογουλίδης πάλι με δυνατό σουτ διαμόρφωσε το τελικό 4-0 ενώ στο 87’ ο Λεβαδειακός είχε δοκάρι σε προβολή του Ζαπρόπουλου. Μέτρια η διαιτησία του κ.Γκράνα από την Θράκη.
ΣΚΟΡΕΡ – 6’ Ρούσεφ [1-0], 70’ Μανουσάκης [2-0], 74’ Κοντογουλίδης [3-0], 78’ Κοντογουλίδης [4-0]
ΤΡΙΚΑΛΑ – Πουρής, Ριζογιάννης, Μπριλλάκης, Ντόικιτς, Χρήστου, Σαββίδης, Ρούσεφ, Μανουσάκης, Τελκίνσκι [Κόρμπος], Στεπάνοβιτς [Μίνγκας], Κοντογουλίδης [Σπασόγιεβιτς].