Σύντομη η προιστορία στις αναμετρήσεις Θεσπρωτός-ΑΟ Τρίκαλα

Μόλις δύο φορές αναμετρήθηκαν στο πρόσφατο παρελθόν Θεσπρωτός και ΑΟ Τρίκαλα στην Ηγουμενίτσα, με τους κυανέρυθρους να μετρούν ισάριθμες νίκες.

Μία ακόμη φορά, τη σεζόν 2011-12 ο Θεσπρωτός πήρε άνευ αγώνος τη νίκη απέναντι στους κυανέρυθρους, που έπειτα από τα εγκληματικά λάθη της περασμένης αγωνιστικής σεζόν βρέθηκα στη Δ’ εθνική κατηγορία και εν συνεχεία αφανίστηκε προσωρινά.

Αναλυτικά η προιστορία των αγώνων Θεσπρωτός-ΑΟ Τρίκαλα μέσα από το πληρέστατο αρχείο του καθηγητή συγγραφέα Θεόδωρου Αλεξιάδη:

ΠΡΟΪΣΤΟΡΙΑ ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ

2011-2012 Δ’ ΕΘΝΙΚΗ

20 Νοεμβρίου, 2011 Γήπεδο Ηγουμενίτσας
ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 3-0 α.α.
Χωρίς να ιδρώσει, ο Θεσπρωτός νίκησε τα Τρίκαλα που δεν κατεβαίνουν στο πρωτάθλημα της Δ’ Εθνικής με 3-0 άνευ αγώνος

2014-2015 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

21 Σεπτεμβρίου, 2014 Γήπεδο Ηγουμενίτσας
ΘΕΣΠΡΩΤΟΣ – ΤΡΙΚΑΛΑ 1-2
Σπουδαία νίκη, νίκη με τσαμπουκά. Όπως και να τη πει κανείς, τα Τρίκαλα πήραν μια νίκη τεράστιας βαθμολογικής σημασίας απέναντι στον Θεσπρωτό στην Ηγουμενίτσα. Οι παίκτες του Βασίλη Γκούμπλια υπέταξαν την τοπική ομάδα με σκορ 1-2 αν και για περίπου δεκαπέντε λεπτά αγωνιστήκαν με δέκα παίκτες λόγω μια τραβηγμένης αποβολής του Καμπλιώνη. Το παιχνίδι παρακολούθησαν περίπου 500 θεατές μεταξύ των οποίων και 30 Τρικαλινοί εκδρομείς. Τα Τρίκαλα ξεκίνησαν ιδανικά και μόλις στο 11’ πήραν το προβάδισμα στο σκορ. Ο Μοσχάκης πραγματοποίησε σέντρα και ο Καμπλιώνης με άπιαστη κεφαλιά πέτυχε το 0-1. Στο 29’ ο Θεσπρωτός κατάφερε να ισοφαρίσει. Από φάουλ του Παππά, ο Σκούμπρας με το κεφάλι δεν μπόρεσε να απομακρύνει και ο Μώκος με κεφαλιά από την μικρή περιοχή σημείωσε το 1-1. Στο 42’ ο τερματοφύλακας των γηπεδούχων Γκόμεζ απέκρουσε εντυπωσιακά το σουτ του Σκούμπρα αλλά δυο λεπτά αργότερα ο Σαχινίδης με κεφαλιά ύστερα από φάουλ του Μοσχάκη έδωσε και πάλι το προβάδισμα στα Τρίκαλα. Στην επανάληψη ο ρυθμός του αγώνα έπεσε αισθητά αλλά στο 74’ το ματς πάλι «ζεστάθηκε» όταν ο διαιτητής κ.Τζουανόπουλος απέβαλε τον Καμπλιώνη με δεύτερη κίτρινη κάρτα ενώ πηγαίνει να του δώσει συγχαρητήρια και να περάσει στην θέση του ο Κουλούρης. Ωστόσο και με παίκτη παραπάνω, οι γηπεδούχοι δεν κατάφεραν να αλλάξουν τίποτα και το σκορ παρέμεινε.

ΣΚΟΡΕΡ – 11’ Καμπλιώνης [0-1], 29’ Μώκος [1-1], 44’ Σαχινίδης [1-2]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Κούντσεφ, Σκούπρας, Π.Παπαευθυμίου, Σκέντος, Γεωργίου, Μπασιάκας [Κουτσόπουλος] [Στούμπος], Καμπλιώνης, Βανγκέλι, Καραγιάννης, Σαχινίδης [Κουλούρης], Μοσχάκης.

2019-2020 Γ’ ΕΘΝΙΚΗ

23 Νοεμβρίου, 2019 Γήπεδο Ηγουμενίτσας
Τα Τρίκαλα έφυγαν με το διπλό από την έδρα του Θεσπρωτού, επικρατώντας 1-2 και πλέον απολαμβάνει την μοναξιά της κορυφής. Οι «κυανέρυθροι» ήταν ανώτεροι και καλύτεροι και δίκαια πανηγύρισαν την επιτυχία απέναντι σε ένα παθιασμένο, νεαρό και καλά οργανωμένο αντίπαλο. Στο πρώτο μέρος της αναμέτρησης της Ηγουμενίτσας, ο ρυθμός ήταν αρκετά κακός με τις δυο ομάδες να μην έχουν κάποιες σημαντικές στιγμές στο αντίπαλο τέρμα. Στην επανάληψη αυτό άλλαξε και είδαμε αρκετές φάσεις και τρία γκολ. Στο 54’ τα Τρίκαλα άνοιξαν το σκορ όταν ο Σταματής μετά από πάσα του Παπαγεωργίου, πλάσαρε τον Κωνσταντάκο για το 0-1. Οι γηπεδούχοι του Χουάν Ραμόν Ρότσα ωστόσο δεν το έβαλαν κάτω και πέντε λεπτά αργότερα κατάφεραν να φέρουν το ματς πάλι στα ίσια. Ο επικίνδυνος επιθετικός Χρήστος Κολλάς έφυγε στην κόντρα, ξεπέρασε με πολύ ευκολία τον τερματοφύλακα Γιακουμή και σε άδειο τέρμα σημείωσε το 1-1. Στο 77’ ο Πελάεθ με ωραίο ασίστ βρήκε τον Παπαγεωργίου που με δυνατό σουτ λίγο έξω από την περιοχή πέτυχε το τελικό 1-2. Αρκετή καλή η διαιτησία του κ.Δραγούση από τον σύνδεσμο Κιλκίς.

ΣΚΟΡΕΡ – 54’ Σταματής [0-1], 59’ Κολλάς [1-1], 77’ Παπαγεωργίου [1-2]

ΤΡΙΚΑΛΑ – Γιακουμής, Σανδραβέλης, Νιάρος, Οικονομόπουλος, Γιαννίτσης, Ριζογιάννης, Τεγούσης, Παπαγεωργίου, Λώττας [Τσίπρας], Πελάεθ [Πέλκας], Σταματής [Βέρτζος]