Συνεχίζει να εντυπωσιάζει το Βαλτινό, πέρασε από την έδρα της αξιόμαχης ΑΕΤ

Mία ακόμη νίκη στο φετινό πρωτάθλημα της Α’ Ερασιτεχνικής σημείωσε σήμερα ο ΑΟ Βαλτινού, που πέρασε από την έδρα της αξιόμαχης ΑΕΤ με σκορ 0-2.

Το συγκρότημα του Χρήστου Ιακωβάκη είναι γεγονός ότι φέτος εντυπωσιάζει με τις εμφανίσεις, αλλά και τα αποτελέσματα που έχει φέρει έως τώρα, με αποτέλεσμα να έχει πλασαριστεί αρκετά ψηλά στη βαθμολογία.

Από την άλλη η ΑΕΤ του Φώτη Στάμου, με πάρα πολλά νεαρά παιδιά στη σύνθεση της, προσπαθεί για το καλύτερο σε κάθε αγώνα και έτσι και σήμερα παρουσιάστηκε αρκετά δυνατή στο πρώτο ημίχρονο, όπου μέχρι και το 30′ πατούσε αρκετά καλά στον αγωνιστικό χώρο, δημιουργώντας τις προυποθέσεις για κάποιο τέρμα..

Από το ημίωρο και μετά το Βαλτινό ανέλαβε την πρωτοβουλία και ευτύχησε να προηγηθεί στο 35′ με ωραία κεφαλιά του Μερτσιώτη.

Στην επανάληψη τα πράγματα δεν άλλαξαν, με τις δύο ομάδες να παίζουν κλειστά σε γενικές γραμμές, καθώς το παιχνίδι γενικά δεν έγραψε πολλές φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες.

Φάνηκε πάντως η μεγαλύτερη εμπειρία των φιλοξενούμενων που κατάφεραν να κρατήσουν άνετα το υπέρ τους αποτέλεσμα και όχι μόνο αυτό.

Στο 93′ ήρθε και το δεύτερο τέρμα με το Βερβέρα από κοντά να διαμορφώνει το τελικό 0-2.

Διαιτητές: Πέτσας-Τατσιόπουλος-Βουτσελάς