Trikalascore

Συγκλονιστικός Α.Ο Τρίκαλα: Νίκησε Εργοτέλη και κορωνοιό

Μεγάλη νίκη για τον ΑΟ Τρικάλων με 2-3 μέσα στο Παγκρήτιο για την 18η αγωνιστική της Super League 2. Νίκη μετά από 11 αγώνες για το σύνολο του Σούλη Παπαδόπουλου που απουσίαζε με κορωναϊό, πέμπτη συνεχόμενη ήττα για τον Εργοτέλη που πέφτει από τις πρώτες θέσεις.

Οι κυανέρυθροι παρά τη δύσκολη εβδομάδα που πέρασαν με κρούσματα σε παίκτες και μέλη της ομάδας, έβγαλαν αντίδραση, έπαιξαν με ψυχή και πήραν μία παλικαρίσια αλλά και σημαντικη για τη συνέχεια νίκη, που τους δίνει σημαντικό αβαντάζ στη  μάχη της παραμονής.

Μεγάλος πρωταγωνιστής ο Ευθυμίου που πέτυχε δύο τέρματα για τους Σακαφλιάδες. Το γκολ της νίκης ο Ριζογιάννης με πέναλτι στο 88′. Ο Μανουσάκης σκόραρε δις για τον Εργοτέλη, αλλά δεν έφτανε…

Εξαιρετικό κοουτσάρισμα από το Βασίλη Καλογιάννη, υπό την καθοδήγηση φυσικά και του Σούλη Παπαδόπουλου.

To ματς

Ο Εργοτέλης μπήκε δυνατά στο ματς. Είχε την πρώτη τελική στο ματς με τον Μπουρσέλη στο 15′. Ενώ στο 23′ ήταν η σειρά του Άμπι να απειλήσει. Το γκολ δεν άργησε μιας και στο 38′ έγινε το 1-0. Τραγικό λάθος του Ριζογιάννη στον χώρο του κέντρου που έχασε την μπάλα απο τον Κοκκίνη που πάσαρε για τον Μανουσάκη που βγήκε απέναντι απο τον Γιακουμή και πλάσαρε υποδειγματικά για το 1-0.

Ο ΑΟΤ απάντησε άμεσα από στημένη μπάλα στο 41′. Ο Νιάρος εκτέλεσε κόρνερ και ο Ευθυμίου με κεφαλιά έκανε το 1-1. Στο δεύτερο 45λεπτο έγινε ένα… τρελό ματς. Το παιχνίδι είχε ρυθμό, η μπάλα πάνω-κάτω και κάθε “κατεβασιά” μύριζε γκολ. Στο 53′ έγινε το 1-2 με τον Ευθυμίου να βγαίνει στην πλάτη της άμυνας και να σκοράρει. Ο Εργοτέλης προσπάθησε να αντιδράσει και έφτασε στην ισοφάριση με πέναλτι του Μανουσάκη στο 78′. Μάλιστα είχε τρεις κλασικές ευκαιρίες για να φτάσει στην ανατροπή, άλλα έπεσε πάνω στον εξαιρετικό Γιακουμή, ο οποίος έκανε τρομερές επεμβάσεις. Και ο ΑΟΤ στο 88′ κέρδισε πέναλτι σε μαρκάρισμα πάνω στον Ταχάτο. Ο Ριζογιάννης πήρε την μπάλα και με ψυχραιμία έκανε το 2-3 χαρίζοντας τη νίκη στην ομάδα του.

Το φιλμ του αγώνα:

15′ Εκτέλεση φαουλ του Μπουρσέλη, ο Γιακουμής έδιωξε

21′ Ο Πέλκας πήγε να βάλει το γκολ.. της χρονιάς με γυριστό αλλά Κατσιμήτρος μπλόκαρε

23′ Σουτ του Άμπι, έδιωξε ο Γιακουμής

38′ Λάθος του Ριζογιάννη στο κέντρο, ο Κοκκίνης έκλεψε, έδωσε για τον Μανουσάκη ο οποίος πλάσαρε τον Γιακουμή για το 1-0

41′ Άμεση απάντηση για τον ΑΟΤ. Εκτέλεση κόρνερ του Νιάρου, ο Ευθυμίου με κεφαλιά κάνει το 1-1

53′ Ο Ελευθεριάδης έκανε μαγική μπαλιά για τον Ευθυμίου, ο οποίος νίκησε τον Κατσιμήτρο σε τετ-α-τετ κάνοντας το 1-2

75′ Κεφαλιά του Μανουσάκη, μπλόκαρε ο Γιακουμής

76′ Πέναλτι για τον Εργοτέλη σε ανατροπή του Κουατένγκ απο τον Πιαστόπουλο, το έκανε γκολ ο Μανουσάκης για το 2-2

82′ Σουτ Σερβιλάκη μαζεύει ο Γιακουμής

83′ Νέα απόκρουση του Γιακουμή σε πλασέ του Μανουσάκη

88′ Πέναλτι για τα Τρίκαλα πάνω στον Τάχατο, το μετέτρεψε σε γκολ ο Ριζογιάννης κάνοντας το 2-3

Σκόρερ: 37′, 78′ Μανουσάκης – 41′, 53′ Ευθυμίου, 88′ Ριζογιάννης

Συνθέσεις:

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Ταουσιάνης): Κατσιμήτρος, Μποτέ(57′ Κατσούρι), Ποζατζίδης (46′ Σερβιλάκης), Μπάτζιος, Μαζουλουξής, Μπουτσάκης, Τσέλιος, Άμπι(57′ Κονράντ), Μπουρσέλης, Κοκκίνης(71′ Κουατένγκ), Μανουσάκης

ΑΟ ΤΡΙΚΑΛΩΝ(Καλογιάννης): Γιακουμής, Διαμαντόπουλος (46′ Σταματής), Ευθυμίου(72′ Τάχατος), Ελευθεριάδης(81′ Αλμπάνης), Νιάρος, Παπαγεωργίου, Πελκας(81′ Ντιαλόσι), Πιαστόπουλος, Ριζογιάννης, Σκόνδρας, Σουλιώτης

Διαιτητής: Αντωνίου (Ανατ. Αττικής)

Βοηθοί: Χρηστάκος (Πειραιά), Νιδριώτης (Αθηνών)