Στον τελικό με ανατροπή επί της αξιόμαχης ΑΕΤ ο Πύργος

Την πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου της ΕΠΣΤ πήρε  το απόγευμα της Τετάρτης ο πύργος επικρατώντας στο γειτονικό ντέρμπι της ΑΕΤ με 1-3.
Οι δύο ομάδες ξεκίνησαν δυναμικά το παιχνίδι προσπαθώντας να επιβάλει η κάθε μία τον έλεγχο του παιχνιδιού της με αποτέλεσμα να έχουμε έναν φρενήρη ρυθμό με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω και στις δύο εστίες και υπάρχει σε κάθε λεπτό υποψία για γκολ.
Αυτοί που ευτύχησε πρώτη να προηγηθεί στο σκόρ ήταν η ομάδα της ΑΕΤ όταν από πάσα του Κωσταρέλου από Τσαρούχας από κοντά έγραψε το 1-0 νωρίς στο παιχνίδι μόλις το τέταρτο λεπτό βάζοντας τους γηπεδούχος σε θέση οδηγού.
Η φιλοξενούμενοι αντέδρασαν στο γκολ των γηπεδούχων και στο 22′ λεπτό κέρδισαν πέναλτι το οποίο εκτέλεσε ο Πρεβέντης φέρνοντας το ματς στα ίσα κάνοντας το 1-1 που ήταν και το σκορ του ημιχρόνου.
Στην επανάληψη συνεχίζοντας με το ίδιο υψηλό ρυθμό οι φιλοξενούμενοι κυκλοφορώντας την μπάλα στην εστία του Παπαγεωργίου ανέτρεψαν το σκορ όταν από πάσα του Τσάμη ο Οικονόμου με ένα δυνατό σουτ έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα της εστίας των γηπεδούχων κάνοντας το 1-2 στο 48′.
Την πρόκριση στον τελικό για τον πύργο σφράγισε ο Πρεβέντης στο 76′ με πλασέ μέσα από τη μικρή περιοχή κάνοντας το τελικό 1-3.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

4′ Πάσα του Κωσταρέλου στον Τσαρούχα το πλασέ και το 1-0.
48′ Συρτή πάσα του Τσιάμη στον Οικονόμου το δυνατό σουτ και η μπάλα στα δίχτυα για το 1-2.
57′ Σουτ του Σακελλάριου θα αποκρούσει σε κόρνερ ο Παπαγεωργίου.
76′ Πολύ καλή προσπάθεια του Πρεβέντης θα κάνει το πλασέ μέσα στην μικρή περιοχή και το 1-3.

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ

ΑΕΤ: Παπαγεωργίου, Σκρέκας, Τσιόβολος, Σαλάρι, Νίστας, Τσιούκας, Κατατζάς(85′ Μπιλιάλης), Μπάνιας(62′ Τασιούλας), Κωσταρέλος, Τσαρούχας, Βρραζάλης.

ΠΥΡΓΟΣ: Λαζαρίνας, Καμπλιώνης, Τομαράς(56′ Ζυγούρης), Πολύμερος, Σκαρλέας(82′ Γεωργούλας), Τσιάμης, Τσάτσος, Οικονόμου, Πρεβέντης, Τσιακμάκης, Σακελλαρίου.