Στη ρουλέτα των πέναλτι τα Μετέωρα απέκλεισαν τον ΑΟ Σαραγίων και πάνε τελικό

Στον πρώτο αγώνα μπαράζ που έγινε σήμερα το απόγευμα στο γήπεδο του Πύργου τα Μετέωρα νίκησαν τα Σαράγια με 4-3 στα πέναλτι κι ενώ η κανονική διάρκεια του αγώνα είχε τελειώσει 1-1 όπως και η παράταση.

Ο αγώνας είχαν όλα τα στοιχεία που έχει κάθε αγώνας μπαράζ, δυνατές μονομαχίες, ορισμένες καλές φάσεις και μπόλικο άγχος κι από τις δύο πλευρές.

Τα Μετέωρα μπήκαν πολύ καλά μόλις στο 1′ έχασαν κλασική ευκαιρία, σκόραραν με πέναλτι στο 4′ και μέχρι το 25′ έλεγχαν απόλυτα το παιχνίδι χάνοντας κι άλλες ευκαιρίες.

Στην συνέχεια η απόδοσή τους έπεσε και τα Σαράγια βρήκαν την ευκαιρία και ισορρόπησαν το παιχνίδι απειλώντας ορισμένες φορές την εστία του Γκουλιώνη.

Στο δεύτερο μέρος τη στιγμή που ο πάγκος των Μετεώρων έκανε τις πρώτες αλλαγές, τα Σαράγια κατάφεραν και ισοφάρισαν.

Από εκεί και πέρα τα Μετέωρα αν και προσπαθούσαν δεν μπορούσαν να δημιουργήσουν ευκαιρίες με εξαίρεση στο 91′.

Τα Σαράγια σκόραραν στο 93′ με τον Κοθρά με το διαιτητή να ακυρώνει το γκολ ως επιθετικό φάουλ, γεγονός που προκάλεσε θύελλα διαμαρτυριών από τους παίκτες, τον πάγκο και τους θεατές του ΑΟΣ.

Στην παράταση τα Μετέωρα είχαν άλλες δύο καλές στιγμές και το σκορ δεν άλλαξε, έτσι ο νικητής θα έβγαινε από την διαδικασία των πέναλτι. Εκεί όπως και πέρυσι στον τότε τελικό, ο τερματοφύλακας των Μετεώρων Θέμης Γκουλιώνης ήταν ο πρωταγωνιστής ο οποίος απόκρουσε δύο πέναλτι οδηγώντας την ομάδα του στον τελικό της Μεγάλης Τρίτης απέναντι στο Νεοχώρι.

Το φιλμ του αγώνα

2′ Ο Καλτσάς έδωσε στον Μαρούδα κι αυτός έβγαλε τετ-α-τετ τον Ψαθογιαννάκη με τον Τσιότρα με τον τερματοφύλακα των Σαραγίων να σώζει την εστία του.

4′ Ο Ψαθογιαννάκης ανατράπηκε μέσα στην μεγάλη περιοχή από τον Αλεξόπουλο με τον διαιτητή να δίνει πέναλτι. Το εκτέλεσε εύστοχα ο Κοτσιλιάνος γράφοντας το 1-0.

11′ Σουτ του Καλτσά από καλή θέση, πέρασε λίγο άουτ.

25′ Ο Καλτσάς βρήκε τον Ψαθογιαννάκη, αυτός σούταρε για να διώξει σε κόρνερ ο Τσιότρας.

37′ Κόρνερ του Β. Γραμματικού, ο Γκουλιώνης έδιωξε το εξ επαφής πλασέ του Κοθρά.

44′ Ο Κοτσιλιάνος βρήκε τον Δ. Ράτζα του οποίου η σέντρα-σουτ πέρασε μόλις άουτ.

56′ Μπαλιά του Αλεξόπουλου, ο Β. Γραμματικός έκανε το σουτ, η μπάλα βρήκε το σώμα του Μπαλάφα και κατέληξε στα δίχτυα για να γίνει έτσι το 1-1.

91′ Σουτ του Θώμου, πέρασε άουτ από καλή θέση.

106′ Γύρισμα του Μαρούδα, σουτ του Θώμου κατέληξε λίγο άουτ.

121′ Φάουλ του Κατσιούλα, ο Νικλητσιώτης έκανε την σέντρα, προβολή του Σιούτα από κοντά πέρασε ελάχιστα άουτ.