Στη Λιβαδειά η πρώτη φετινή ήττα για τα Trikala Basket(PICS)

Την πρώτη ήττα του στο πρωτάθλημα της “National League 1” γνώρφισε απόψε (18/11) η ομάδα των Τρίκαλα Basket στη Λιβαδειά.

Στον αγώνα που έδωσε στο κατάμεστο, κλειστό, δημοτικό γυμναστήριο της Λιβαδειάς, για την 6η αγωνιστική του Β’ ομίλου, επικράτησε με 69-56 της ομάδας “Τρίκαλα Basket” η οποία μέχρι απόψε ήταν αήττητη (είχε κάνει το 4 στα 4)!

Το συγκρότημα του Νίκου Μάρκου, στην καλύτερη φετινή του εμφάνιση, έπαιξε με πολύ μεγάλη διάθεση στην άμυνα, περιόρισε στους 56 πόντους τους φιλοξενούμενους και βρίσκοντας λύσεις αυτή τη φορά και στην επίθεση, έφτασε απόλυτα δίκαια στην δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα που του δίνει τεράστια ώθηση για την συνέχεια!

Ο Εθνικός προηγήθηκε με επτά (7) πόντους στο α’ δεκάλεπτο και με τρεις (3) στο ημίχρονο.

Το ματς κρίθηκε, ουσιαστικά, στο γ’ δεκάλεπτο όταν ο Εθνικός περιόρισε τους φιλοξενούμενους στους επτά (7) πόντους και ξέφυγε με έντεκα (11).

Στο τελευταίο δεκάλεπτο παίζοντας έξυπνα και διατηρώντας το προβάδισμα ασφαλείας πήρε τελικά τη μεγάλη νίκη με +13 πόντους διαφορά επιστρέφοντας στις επιτυχίες μετά από 4 αγωνιστικές.

Να σημειώσουμε την πρώτη φετινή εμφάνιση του Ιβαν Βουκαντίνοφ, ο οποίος αγωνίστηκε για λίγο στην αρχή του ματς!

Διαιτητές: Κονταράτος-Δελαγραμμάτικας-Κούλης Κ.

Δεκάλεπτα: 19-12, 37-34, 52-41, 69-56.

Εθνικός Λιβαδειάς (Μάρκου): Γαρμπής 24 (4), Δημητριάδης 15 (2), Μαράντος 4, Καρακατσάνης 4, Μέξης 13, Ματζιώρης 2, Βουκαντίνοφ 3 (1), Σιδέρης 3, Νταλλής 1, Κόλλιας, Φίκας.

Τρίκαλα Basket (Φόρος Χ.-Φόρος Α.): Βαβάτσικος 10, Τσιαβές 1, Αναγνωστόπουλος 9, Νέσης 7(1), Μπαλόπουλος 8, Μπουργάνος 2, Ουάμπα 6, Πρέκας, Γεωργάκης, Κολότσιος 6 (2), Αργυρούλης 7.

Δεκάλεπτα: 27-14, 48-26, 79-38, 95-53

Νήαρ Ηστ (Καραμπάς): Δημητρίου 11 (1), Δέγλας 7, Καραχάλιος 22 (2), Αουτερβάαλ 9 (3), Καρασταμάτης 3 (1), Καρυστινός 6 (2), Τηλιόπουλος 3 (1), Κουπίοδης 9 (1), Τσαφαράς 12 (2), Ύμερι 4, Ζήρος 5 (1), Φουστέρης 4.

Πρωτέας Γρεβενών (Χασιώτης): Ιωαννίδης 14, Σιπητάνος 8 (1), Τσιμίδης 7, Κλωναράς 11 (1), Κατηρτζίδης 4, Γρούδος 5 (1), Αναστασόπουλος Ν. 2, Ασλανίδης 2, Ζήμπρας, Αναστασόπουλος Π.

Αίολος Αγυιάς Πατρών-Βίκος Ιωαννίνων 73-69

Διαιτητές: Τζίμης, Αργυρούδης, Χριστοδουλάκης

Δεκάλεπτα: 14-19, 41-48, 58-56, 73-69

Αίολος Αγυιάς Πατρών (Παπαδημητρίου): Χατζόπουλος 14, Νιφόρας 6, Κολσούζογλου 20, Θανόπουλος 9 (1), Φραντζής 6, Παπαφωτίου 14 (2), Παπανδρεόπουλος 4, Χριστόπουλος, Αλαφοδήμος, Καραπιπέρης.

Βίκος Ιωαννίνων (Διαμαντάκος): Χείλαρης 11 (2), Τσιλούλης 4, Τάταρης 14, Αναγνωστάκης 7 (1), Μαυρογιάννης 11, Βακουφτσής 13 (3), Πάτρας 4, Μόρας 5.

Πανελλήνιος-Νίκη Βόλου  63-79

Διαιτητές: Σκανδαλάκης, Κατσαπρακάκης, Τσικριτσάκη

Δεκάλεπτα: 13-18, 31-41, 45-60, 63-79

Πανελλήνιος (Οικονομάκης): Παπαδόπουλος 22 (2), Κατιάκος 11, Νάκης 5, Καπινιάρης 7, Βαλιώτης 4, Τσέλιος 14 (2), Γεωργιάδης, Μαργέλης, Νιβολιανίτης.

Νίκη Βόλου (Γκουγκουτούδης): Βλαχογιάννης 7, Βρέττας 15, Κωστούλας 12, Κουτίνας 11 (1), Γυφτάκης 6 (1), Βερτζάγιας 10 (1), Τάσσος 5, Οικονομίδης 13, Σούκερας, Μισαηλίδης.

Εθνικός Λιβαδειάς – Τρίκαλα Basket 69-56

Διαιτητές: Κονταράτος, Δελαγραμμάτικας, Κούλης Κ.

Δεκάλεπτα: 19-12, 37-34, 52-41, 69-56

Εθνικός Λιβαδειάς (Μάρκος): Γαρμπής 24 (4), Δημητριάδης 15 (2), Μαράντος 4, Καρακατσάνης 4, Μέξης 13, Ματζιώρης 2, Βουκαντίνοφ 3 (1), Σιδέρης 3, Νταλλής 1, Κόλλιας, Φίκας.

Τρίκαλα Basket (Φόρος): Βαβάτσικος 10, Τσιαβές 1, Αναγνωστόπουλος 9, Νέσης 7(1), Μπαλόπουλος 8, Μπουργάνος 2, Ουάμπα 6, Πρέκας, Γεωργάκης, Κολότσιος 6(2), Αργυρούλης 7.