Στα προημιτελικά ο Πύργος με νίκη-πρόκριση στο Πρίνος

‘Ενα από τα δύο ματς που διεξήχθησαν την Τρίτη για τη Δ’ φάση του κυπέλλου ΕΠΣΤ ήταν αυτό ανάμεσα στον ΑΟ Πρίνους και τον ΑΟ Πύργου.

‘Εγινε ένα παιχνίδι ανάμεσα σε δύο δυνατές ομάδες της φετινής Α’ Ερασιτεχνικής, με τους φιλοξενουμενους να φτάνουν στη νίκη πρόκριση με σκορ 0-4.

Η ομάδα του Πύργου παρουσίασε ένα αξιόλογο πρόσωπο, θυμίζοντας ότι είναι αυτή τη στιγμή μία από τις πιο φορμαρισμένες ομάδες της κατηγορίας και πολύ δυνατή ειδικά από τη μέση και μπροστά.

Το Πρίνος για ένα ακόμη παιχνίδι φέτος αδίκησε τον εαυτό του, καθώς δεν ήταν και λίγες οι κλασικές ευκαιρίες που είχε στο παιχνίδι για να σημειώσει ένα ή και περισσότερα γκολ και έτσι η αναμέτρηση να αποκτήσει πιο αμφίρροπο χαρακτήρα.

Ο Πύργος μόλις στο 5′ άνοιξε το σκορ , όταν έπειτα από εκτέλεση φάουλ του Νίντου ο Παπαγεωργίου απέκρουσε ασταθώς και ο επερχόμενος Σκαρλέας έκανε το 0-1.

Στο 34′ ο Σκαρλέας έστειλε με κεφαλιά την μπάλα στο δοκάρι και ο Τσάτσος από κοντά έκανε το 0-2 που ήταν και το σκορ ημιχρόνου, με τους φιλοξενούμενους να έχουν και ένα δοκάρι με το Νίντο.

Το Πρίνος από την άλλη δεν κατάφερε να μετουσιώσει σε κάποιο γκολ τις δικές του φάσεις.

Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι μπηκαν πιο δυνατά και είχαν τρεις καλές στιγμές με πιο κλασική αυτή του Τσιούκα που σταμάτησαν επάνω στη γραμμη την μπάλα οι αμυντικοί του Πύργου.

Ο Πύργος ήταν όμως ξανά αποτελεσματικός στο 54′ με το ωραίο τέρμα του Κ. Γραμματικού να κάνει το 0-3.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα και η ψυχολογία έγειρε προς την πλευρά των φιλοξενούμενων που στο 85′ σημείωσαν και τέταρτο τέρμα με ωραίο πλασέ του Νίντου.

Διαιτητές: Κουτσάγιας-Μαργιώλης-Πάφης

Οι συνθέσεις

ΑΟ Πρίνους (Βαλομάνδρας): Παπαγεωργίου, Ψύχος, Κ. Κοθράς, Η. Καλογράνας, Τσιούκας, Σακελλαρίου, Γκουβίνας, Καραίσκος, Μανίκας, Αλ. Κοθράς, Ζάμπρας

ΑΟ Πύργου (Τσιούκας) : Τζανόπουλος, Παπαγεωργίου, Νικολόπουλος, Σκαρλέας, Πρεβέντης, Τσιάμης, Τσάτος, Β. Γραμματικός, Κατσιμπίρης, Νίντος, Κ. Γραμματικός