Στα ημιτελικά ο Διγενής με δύσκολη πρόκριση κόντρα στα Μετέωρα

Το μεγάλο ντέρμπι των προημιτελικών του φετινού κυπέλλου ΕΠΣΤ πραγματοποιήθηκε την Πέμπτη στο Βασίλης Καρακίτσιος της Καλαμπάκας.
Ο πολυνίκης του θεσμού ΑΣ Μετέωρα υποδέχτηκε το Διγενή Νεοχωρίου ομάδα Γ’ Εθνικής, σε αναμέτρηση που εκ προοιμίου παρουσιαζε μεγάλο ενδιαφέρον.
Το Νεοχώρι επιβεβαίωσε το ρόλο του φαβορί της αναμέτρησης παίρνοντας την πρόκριση με σκορ 1-2.
Ωστόσο η νίκη ήρθε δύσκολα για τους Ερυθρόλευκους που μπορεί να προηγήθηκαν με 0-2 στις αρχές της επανάληψης, ωστόσο, είδαν στη συνέχεια τα Μετέωρα να παρουσιάζουν ένα ανταγωνιστικό πρόσωπο, να χάνουν κλασική ευκαιρία με τον Παπαδόπουλο και πέναλτι με το Φορτούνη και τελικά οι Καλαμπακιώτες να μειώνουν σε 1-2.
Από την άλλη ο Διγενής, αν και επηρεασμένος από τον επικείμενο υποβιβασμό στο πρωτάθλημα, προσπάθησε να αφήσει έξω όλο αυτό το παιχνίδι κυπέλλου και είχε κάποια καλά διαστήματα στο ματς, παίζοντας όσο χρειαζόταν για να πάρει την πρόκριση και να συνεχίσει στα ημιτελικά του θεσμού.
Αρκετός ήταν ο κόσμος που βρέθηκε στις εξέδρες του Βασιλης Καρακίτσιος για την ενδιαφέρουσα αυτή αναμέτρηση.
Το φιλμ του αγώνα
25′ Φάουλ του Μαλάκου, κεφαλιά του Βασιλείου, πέρασε άουτ.
35′ Μακρινό σουτ του Θ. Γερεντέ, μπλόκαρε με διπλή προσπάθεια ο Κατσίκας.
39′ Ο Μαλάκος με φάουλ έξω από την μεγάλη περιοχή και παρά την προσπάθεια του Γκουλιώνη έστειλε την μπάλα στην δεξιά γωνία κάνοντας το 0-1.
52′ Ο Μαλάκος εκτέλεσε φάουλ και ο Καταρέλος με προβολή πραγματοποίησε το 0-2.
60′ Απευθείας φάουλ του Μαλάκου, πέρασε μόλις άουτ.
69′ Σέντρα του Νταλούκα από πλάγια, η άμυνα του Νεοχωρίου ολιγώρησε και σε άδειο τέρμα ο Παπαδόπουλος πλάσαρε άουτ.
72′ Σουτ του Τσάτσου από καλή θέση, πέρασε άουτ.
78′ Από πλάγιο του Λαμπαδάριου, η μπάλα βρήκε στο χέρι του Καταρέλου μέσα στην μεγάλη περιοχή και ο διαιτητής έδωσε πέναλτι. Το εκτέλεσε ο Φορτούνης, αλλά ο Κατσίκας πέφτοντας στην δεξιά του γωνία κατάφερε κι απόκρουσε.
89′ Ο Φορτούνης με μακρινό φάουλ έστειλε την μπάλα στο αριστερό παραθυράκι του Κατσίκα μειώνοντας σε 1-2.
91′ Σουτ του Βαρναβίδη από καλή θέση, απόκρουσε ο Γκουλιώνης σε κόρνερ.
Διαιτητής ήταν ο Σ. Λεωνίδας με βοηθούς τους Μ. Μανασή και Αλεξόπουλο.
Οι συνθέσεις των ομάδων
ΜΕΤΕΩΡΑ (Ν. Αγγελάκης): Γκουλιώνης, Νταλούκας, Γκόβαρης (69′ Λαμπαδάριος), Φορτούνης, Γ. Γερεντές, Καραμούζης (69′ Σινάνης), Θ. Γερεντές (62′ Τσιαμάντας), Κιτσόπουλος, Παπαδόπουλος, Ασημάκης, Δ. Ράτζας (62′ Μόκας).
ΝΕΟΧΩΡΙ (Α. Μπεριτζάς): Κατσίκας, Καταρέλος, Μυλερός, Μπασιάκας (60′ Μάγγος), Τσιούφης, Τσιγαρίδας, Δραγατσίκης (67′ Πίρε), Μαλάκος (67′ Καλτσάς), Βασιλείου, Χατζηχαραλάμπους (67′ Τσάτσος), Παναγιώτου (60′ Βαρναβίδης).