Στα ημιτελικά ο ΑΟ Τρίκαλα με νίκη επί του μαχητικού Διγενή(PICS)

Μετά από ένα δυνατό και καλό σε γενικές γραμμές παιχνίδι στο γήπεδο της Οιχαλίας, ο ΑΟ Τρίκαλα με δύο γκολ στο δεύτερο ημίχρονο, επικράτησε 2-0 του Διγενή Νεοχωρίου και προκρίθηκε στα ημιτελικά του ερασιτεχνικού κυπέλλου.
Ισορροπημένο το πρώτο ημίχρονο στο οποίο η ομάδα των Τρικάλων είχε την εδαφική υπεροχή και την κατοχή της μπάλας, δεν κατάφερε όμως να δημιουργήσει τελικές ενέργειες απέναντι στην καλά οργανωμένη ομάδα του Διγενή η οποία έκλεισε τους διαδρόμους και αμύνονταν καλά.
Στην επανάληψη και με τις αλλαγές που έγιναν από πλευράς Μπρισίμη τόσο σε παίκτες που ήρθαν από τον πάγκο όσο και σε εσωτερικές αλλαγές, ο ΑΟΤ, ανέβασε ρυθμούς, πίεσε περισσότερο, βρήκε στιγμές, έκανε φάσεις, σημείωσε δύο γκολ και είχε και ευκαιρίες με τους Σκόνδρα Ν και Αλεξίου. Ο Διγενής, που παρουσιάστηκε πολύ καλά διαβασμένος και κρατούσε την ισοπαλία μέχρι και τα μισά της επανάληψης, θα μπορούσε στο 0-0 να ανοίξει το σκορ μετά από αμυντικό λάθος του ΑΟΤ και τον Τσιούφη να βγαίνει μόνος απέναντι στον Παπαδόπουλο, αλλά να χάνει την μεγάλη ευκαιρία των γηπεδούχων στον αγώνα.
Ο ΑΟΤ ήταν σοβαρός στο παιχνίδι, δεν υποτίμησε τον αντίπαλο που ήταν μια καλή και μαχητική ομάδα και έπαιξε έτσι όπως έπρεπε για να πάρει την πρόκριση.
To 0-1 σημειώθηκε από τον Θέμη Αλεξίου στο 68΄ ο οποίος κατέβασε καλά την μπάλα στην αριστερή πλευρά της αντίπαλης περιοχής μετά από μπαλιά του Γεωργάκη και με δυνατό αριστερό σουτ νίκησε τον Ευαγγέλου.
Το 0-2 ήρθε σε φάση διαρκείας στην περιοχή του Διγενή στο 77΄. Ο Μαγκούτης εκτέλεσε ωραία το κόρνερ από αριστερά στην καρδιά της περιοχής, ο Ευαγγέλου έχασε την μπάλα, εκεί έπεσαν πολλοί παίκτες πάνω σε αυτή, κατέληξε στον Κατσαντώνη, ο οποίος με σουτ από κοντά έστειλε την μπάλα στα δίχτυα.
Πριν την έναρξη του αγώνα που παρακολούθησαν αρκετοί φίλαθλοι, κρατήθηκε ενός λεπτού σιγή στη μνήμη των αδικοχαμένων θυμάτων του δυστυχήματος των Τεμπών.
Ένα πρόβλημα υγείας αντιμετώπισε στην εξέδρα ο πρώην διαιτητής και πρόεδρος της Δήμητρας, Τάκης Μπέντας, τελικά με την επέμβαση των γιατρών και του ιατρού προέδρου του ΑΟΤ Κώστα Παρδάλη που ήταν εκεί, το ξεπέρασε και όλα πήγαν καλά.
Τραυματίστηκε και αποχώρησε στο ημίχρονο, ο Βασιλείου του ΑΟΤ.
Το μυαλό όλων στρέφεται τώρα στο πρωτάθλημα, όπου την Κυριακή υπάρχει ένα σημαντικό ματς στην Κατερίνη κόντρα στον Πιερικό.
Από πλευράς Νεοχωρίου εστιάζουν πλέον αποκλειστικά στο πρωτάθλημα, όπου το Σάββατο υποδέχονται σε ένα δυνατό ματς τον Πύργο.
Διγενής Νεοχωρίου ( Αγγελάκης-Γούτσιος) Ευαγγέλου, Τέλλιος, Μπονέλης, Καταρέλας, Μυλερός, Μαχαίρας, Κουρκουλιώτης, Ασημάκης, Παπαδόπουλος, Τσιούφης, Βαρναβίδης.
ΑΟΤ (Μπρισίμης) Παπαδόπουλος, Κωστόπουλος, Σκόνδρας Ι., Γεωργάκης, Ιωάννου, Βασιλείου, Μπραντίτσας, Μπέκας, Κοντογεώργος, Σκόνδρας Ν., Αλεξίου.
Αγωνίστηκαν και οι Μάγγος, Ζαίμι, Πατρώνης, Μαγκούτης, Κατσαντώνης.