Στα ημιτελικά με σπουδαία νίκη στην Μπαλκούρα για τον ΑΣ Μετέωρα(PICS)

Τα Μετέωρα νίκησαν με 1-0 την Δήμητρα/Απόλλωνα στο γήπεδο της Μπαλκούρας σήμερα το απόγευμα σε παιχνίδι που έγινε για την προημιτελική φάση του κυπέλλου της ΕΠΣ Τρικάλων.

Η Καλαμπακιώτικη ομάδα ήταν πραγματικά απολαυστική ειδικά στο πρώτο ημίχρονο και κάνοντας μία από τις καλύτερες της φετινές εμφανίσεις κατάφερε και κέρδισε με 1-0 την Δήμητρα/Απόλλωνα και πέρασε για ακόμη μία φορά στην ιστορία της στα ημιτελικά του κυπέλλου της ΕΠΣ Τρικάλων.

Τα Μετέωρα στο πρώτο ημίχρονο είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, περιόρισαν τους γηπεδούχους σε όλα τα μήκη και πλάτη του γηπέδου και με ηρεμία στο παιχνίδι του και υπομονή έψαξαν το γκολ, αφού δεν ήρθε σε σετ φάσεις, αφού στο 20′ ήταν άτυχα καθώς είχαν δοκάρι τελικά σκόραραν από στημένη φάση στο 38′.

Στο δεύτερο μέρος από πλευράς Μετεώρων έγινε ένα παιχνίδι τακτικής, η Δήμητρα/Απ. προσπάθησε να βγει μπροστά, αλλά οι φάσεις που έκανε σταμάτησαν πάνω στον πολύ καλό σήμερα γκολκήπερ Καλούδη και το 1-0 δεν άλλαξε ως το τέλος. Ενώ τα Μετέωρα είχαν και πάλι φάσεις, αλλά δεν τις τελείωσαν με καθαρό μυαλό. Σαφώς θα μπορούσαν και δικαιούνταν να είχαν καθαρίσει το παιχνίδι πολύ νωρίτερα.

Το φιλμ του αγώνα

6′ Κόρνερ του Κοτσιλιάνου, σουτ του Ζήση, απόκρουσε ο Βασιλείου.

9′ Ο Α. Αλμπάνης κέρδισε την μπάλα από τον Ψύρρα, βρήκε τον Μπαούτη του οποίου το σουτ πέρασε λίγο άουτ.

12′ Σουτ του Β. Αλμπάνη, απόκρουσε ο Βασιλείου.

13′ Σουτ του Σ. Αλμπάνη απόκρουσε ο Βασιλείου και πάλι.

20′ Ο Κοτσιλιάνος έκλεψε την μπάλα και ο επερχόμενος Μπαούτης έκανε το σουτ για να αποκρουστεί η μπάλα από το οριζόντιο δοκάρι.

38′ Ο Σακελλαρίδης κέρδισε κόρνερ, το εκτέλεσε ο Μπαούτης και ο Β. Αλμπάνης με δυνατή κι άπιαστη κεφαλιά σημείωσε το 0-1.

44′ Φάουλ του Ψύρρα, απόκρουσε σε κόρνερ ο Καλούδης.

47′ Σουτ του Σκέμπρι από πλάγια θέση, ο Καλούδης έκανε την απόκρουση του αγώνα.

55′ Ο Κοτσιλιάνος βγήκε απέναντι από τον Βασιλείου ο οποίος με έξοδο έσωσε την εστία του.

72′ Ο Β. Αλμπάνης βρήκε τον Σ. Αλμπάνη ο οποίος αν και αφύλαχτος δεν μπόρεσε να νικήσει τον Βασιλείου.

88′ Ο Στεργίου από πλάγια θέση και αφύλαχτος, πλάσαρε άουτ.

Διαιτητής ήταν ο Πέτσας με βοηθούς τους Μπάλα και Τζάνη.

Οι συνθέσεις των ομάδων

ΔΗΜΗΤΡΑ/ΑΠ. (Ν. Γιαγιάκος): Βασιλείου, Τρικάλης, Λάιος, Ρόμπος, Ανδρέου (72′ Τσιγαρίδας), Κωστόπουλος, Μπονέλης (77′ Γαντζούλας), Ψύρρας, Βασιλείου, Στεργίου, Σκέμπι (87′ Τσιαντούλας).

ΜΕΤΕΩΡΑ (Χ. Αυγέρος): Καλούδης, Φορτούνης, Γκόβαρης, Νταλούκας (59′ Πούλιος), Α. Αλμπάνης, Ζήσης, Σακελλαρίδης (74′ Τσιάμης), Μπαούτης, Σ. Αλμπάνης, Β. Αλμπάνης (83′ Σκρέκας), Κοτσιλιάνος (83′ Λιακόπουλος).